T WONEN OPOUDERE LEEFTIJD .nuLarj state Zelfstandig wonen op de grens van stad en platteland Ideaal hij het ouder worden 'T KLEINE KRANTSJE LEEUWARDEN VROEGER EN NU •011/ Bekoorlijke woonstand aan de oever van het levendige Van Harinxmakanaal met riant uitzicht op de weilanden en dorpen ten zuiden van de Friese hoofdstad. Serviceflat met 110 koop-woonheden, geheel in te richten naar eigen keus. Met veel voordelen dank zij het besturen en beheren door de bewoners/eigenaars zelf. Ukuntbcllen voor inlichtingen, directrice 058-884488 CS Nijlansdyk 73 8931 EP Leeuwarden VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD'ER OMHEEN pagina 8 Toen in de nacht van de een en dertigste december van het jaar 1799 de klok twaalf sloeg kon men van de ongehoorde sensatie spreken, dat er in Leeuwarden een vrouw woonde, die in drie eeuwen had geleefd. Dat was de ongehuwde Johanna van Breuckele, die geboren was in 1685 en die dus haar jeugd had doorgebracht in de zeventiende eeuw, die in de gehele achttiende eeuw had geleefd en die nu de negentiende eeuw inging. Was dat op zichzelf al een zeer opzienbarende zaak, het feit, dat deze ouwe vrijster op dat moment liefst honderd en vijftien jaar oud was, moest men wel als buitengewoon spectaculair bestempe len. Want wat was de gemiddelde leeftijd in die tijd? Nou, een fractie daarvan. Nog in 1870, weer een zeventig jaar na de dood van die taaie Johanna, die nog in datzelfde jaar 1800 voorgoed de ogen sloot, wer den de mensen in Nederland gemiddeld niet ouder dan ze ven en dertig jaar. Van 'bejaarden' kon men toen in zijn algemeenheid eigenlijk nog niet spreken, want die wa ren er niet of nauwelijks. Toch werd er toen en ook al veel eerder gedacht aan de zorgen van gebrekkigen en armen voor hun levensavond. Zo ontston den er honderden jaren gele den al 'gasthuizen', waar oude ren een onderdak vonden. In het begin van de vijftiende eeuw werd aan de Grote Kerk straat in Leeuwarden al het Sint Anthony Gasthuis opge richt en toen er in 1905 aan deze inrichting een gedenk boekje werd gewijd kon men in de inleiding daarvan het vol gende lezen: "Hier, in den arm der rust, is U 't genot bereid Dat immer 't doel was van Uw streven 't Is hier, van vrees en zorg ontheven Waar U het zoet der rust verbeidt Zoo Gij de rust der ziel mocht winnen in Uw leven." En verder: "Ja, voor hen, die in onzen veel bewogen tijd nog de rust der ziel kunnen winnen en.behouden, is hier een plaats bereid, om er hunne laatste levensdagen zonder kommer en zorg voor 'dagelijks terugkeerende behoeften des levens te slijten. Hoevelen heb ben het al niet met dankbare erkentenis uitgesproken, dat hun laatste 'thuis' onder dit vei lig dak een vredig thuis, een rustig hoekje is geweest, waar zij na veel arbeid vonden dat echt rustige gevoel dat zij be zorgd waren tot hun laatste le vensuur. Hoevelen erkennen het met blijde verzekerdheid, dat zij nu hebben al wat zij be hoeven en er van mogen ge nieten, onbezorgd en onbe vreesd voor de toekomst. Lang en gezond te mogen voortle ven, dat is hun wensch. Wissel valligheid in hun aardsch be staan kennen zij niet dan die twee: leven en gezondheid. Welkeen schat!" Had de schrijver van al dit fraais in deze tijd geleefd, dan zou hij zich zeker wat minder uitbundig hebben geuit, maar zijn bedoelingen zijn ons wel duidelijk: hier viel onbezorgd van de oude dag te genieten. Nog in diezelfde vijftiende eeuw ontstond er een tweede 'gast huis' in Leeuwarden en wel in het vierkant tussen de Sint Ja- Cobsstraat, het Naauw, de Gro te Hoogstraat en de Klokstraat, maar dit Sint Jacobs Gasthuis bestaat al lang niet meer. Wel bleven later opgerichte 'be jaardenoorden' bestaan, zoals bijvoorbeeld het Ritske Boele- ma Gasthuis, het Gabbema Gasthuis en het Marcelis Go- verts Gasthuis. In al deze inrichtingen heeft de tijd niet stil gestaan en er wer den moderniseringen aange bracht, die het verblijf van de bewoners anders maakten, dan dat in vroeger eeuwen het ge De Coöperatieve Serviceflat Nijian State (foto: Collectie 't Kleine Krantsje/Fenno Schoustra) val moet zijn geweest. Maar weer geheel anders en op een ander niveau is in deze tijd voor oudere mensen het wonen in een huisvesting als Nijian State aan het Van Ha rinxmakanaal. Nijian State is een Coöperatieve Serviceflat, waar de bewoners geheel zelf standig wonen en in feite zelf hun flatgebouw beheren en be sturen. De bewoners kopen dus hun eigen wooneenheid en richten die uiteraard ook geheel in naar hun eigen smaak. Hoewel ze er dus letterlijk op eigen be nen blijven staan, kunnen ze wel gebruik maken van een 'vier en twintig uurszorg', die hier bestaat. Twintig personeelsleden behar tigen die zorg, van wie de meesten part-time werkzaam zijn. Zo is er een huismeester, een receptioniste, er zijn vier personeelsleden voor de keu ken en er is een groep dames, werkzaam in de schoonmaak dienst. Wie beslist de deur niet uit wil en toch zijn financiële zaken wil regelen kan bij twee bankinstel lingen terecht, die hier elke week zitting houden, ook de kapper komt er aan huis, net als de fysiotherapeut. Onnodig te zeggen, dat er ook een goed voorziene bibliotheek in het huis aanwezig is en, ten slotte, een recreatiezaal, waar bijvoorbeeld kan worden ge kaart en gebiljart. En waar zo nu en dan de wereldproblemen worden opgelost, want behalve kaarters en biljarters zullen er ook altijd praters zijn.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1993 | | pagina 8