SCHAATSRECORDS VAN NU EN EEN EEUWGELEDEN 'T KLEINE KRANTSJE JONGES, HOE STERK IS' De twintigste eeuw in ons Leeuwarden WAT EEN VERSCHIL VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 11 Precies een eeuw geleden, toen de Friese schaatsers zich nog hoofdzakelijk bezig hielden met hun hardrijderijen op de korte baan, waren er al sterke cracks uit het westen van het land, die furore maakten op de langebaan. Een groot talent in die dagen, dat ook internationaal prachtige successen oogsste, was de le gendarische Jaap Eden, een fenomenale sportman, die niet alleen uitblonk als schaatser, maar ook als wielrenner. Drie maal werd hij wereldkampioen op de schaats en tweemaal veroverde hij het wereldkampi oenschap op de fiets. Ook bracht Jaap Eden als schaatsenrijder tal van wereld records op zijn naam. In 1894 vestigde hij een nieuw wereld record op de 5000 meter en bovendien een nieuw wereldre cord op de 10000 meter - hij deed dus precies hetzelfde als de glorieuze Noorse rijder Jo- hann Olav Koss exact een eeuw later, in februari 1994, zou doen. Het record van Jaap Eden op de 5000 meter was zó scherp, dat het niet minder dan twintig jaar lang stand kon houden. Pas in 1914 slaagde de Noor Oscar Mathisen erin over deze afstand precies een seconde sneller te rijden dan Jaap Eden had gedaan. Tussen de beide records van Jaap Eden en Johann Olav Koss liggen lange reeksen van verbeteringen en het is nu wel heel interessant om de tijden van beide heren eens tegen over elkaar te zetten. We zien dan dat er in die' tijd van een eeuw in de snelheid van de topschaatsers heel wat veran derd is. Jaap Eden vestigde zijn record op de 5000 meter in februari 1894 in een tijd van 8 minuten en 37,6 seconden. Johann Olav Koss legde dezelfde af stand in februari 1994 af in een tijd van 6 minuten 34,96 secon den! En werd Jaap Eden in februari 1894 wereldrecordhouder door de 10000 meter te rijden in een tijd van 19 minuten en 12,4 se conden, Johann Olav Koss werd dat in februari 1994 door er 13 minuten en 30,55 secon den over te doen. Dat zijn wel heel grote verschil len dus en we mogen ons nu toch wel eens afvragen waar de grenzen liggen. Het kan niet anders, eens moet er toch een eind komen aan het verhaal van de recordverbeteringen. Maar wanneer dan wel? Het was in de winter van 1920, dat drie jongens van de lagere school aan de Oostersingel be sloten de sterkte maar eens even te gaan beproeven van het ijs van de vijver achter de school. Dat waren A. Houkes uit de Hulstbuurt, J. van Aspe- ren uit de Steffersbuurt en B. van der Veen van het Zuidvliet. Hoewel de vijver nog maar voor een deel met ijs was be dekt, zagen de ongeveer tienja rige knapen er geen been in om er onvervaard op te gaan met het gevolg, dat ze er prompt doorzakten en in het ijs koude water belandden. Een van de knapen kon er on middellijk worden uitgehaald, maar de beide andere jongens verkeerden al gauw in levens gevaar. En zij zouden zeker zijn verdronken, wanneer er niet een dappere redder was toegesneld. Dat was een Sipke Hoekstra, die gekleed en wel te water sprong en de beide dren kelingen de helpende hand kon bieden. Bewusteloos kwamen de waag halzen op de wal, waarna ver schillende passanten en politie agenten kunstmatige adem haling toepasten in de school, die de heertjes even daarvoor zo doldriest hadden verlaten. Gelukkig kwam ook dokter Tromp nog te hulp en dat was maar goed ook, want bij een van de jongens duurde het wel heel lang voor hij weer bij z'n positieven kwam. Maar tenslotte konden ze dan toch met een brancard thuis worden afgeleverd, behoorlijk geschrokken waarschijnlijk en misschien wat wijzer geworden van deze koude les. Dit is, nog in volle glorie, De Friesche Fruitwinkel aan de Wirdumerdijk op nummer negenentwintig, waarschijnlijk in het begin van de Tweede Wereldoorlog gefotografeerd door Foto Modern, die er pal tegenover zat. De Friesche Fruitwinkel was in 1936 opgericht door Adr. Fahner, die daarvoor depothouder was van de A.P.C. De heer Fahner, geboren in 1892, overleed in 1942 en het was zijn zoon Anne (1918 - 1988), die de zaak voortzette. In 1966, toen het bedrijf dus achtentwintig jaar had bestaan, kwam er een eind aan De Friesche Fruitwinkel, die zich met zijn producten op deze foto nog van zijn beste kant laat zien. Wie de winkeljuffrouw was, die hier zo parmantig poseert, is ons niet bekend. Misschien dat zij zich zelf nog herkent? Een bewaarder van onze Strafgevangenis ontmoet voor het Beursgebouw tot zijn verbazing een gevangene, van wie hij niet weet, dat die de vorige avond is ontsnapt. De heren maken even een praatje, waarbij de ontsnapte gevangene de bewaarder wijs maakt, dat hij voorwaardelijk in vrijheid is gesteld. De bewaarder gelooft dat en.laat de ontvluchte zijn gang gaan. Die pakt daarna rustig de trein naar Amsterdam en duikt eronder. 1962) Er wordt geen moment bij stilgestaan, maar toch doet er zich een verdrietig feit voor in dit jaar. Sinds 1930 moet de achthonderdste iepenboom in de stad worden geveld. De gevreesde iepziekte heeft het rijke iepenbestaan danig uitgedund. 1935) Leeuwarden raakt opgetogen over wat er in de Harmonie wordt vertoond. Het is de nieuwe Weense succes-operette 'De kuische Suzanna" door Janmarts Operette-Ensemble met muziek van Jean Gilbert. (1913) Een ondernemende particulier uit Amsterdam zoekt contact met de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer om steun te krijgen voor het totstandkomen van een dagelijkse vliegdienst tussen de Nederlandse en de Friese hoofdstad. De tijd blijkt er nog niet rijp voor te zijn. Het bestuur van de V. V. V. besluit in ieder geval "om voorlopig een afwachtende houding aan te nemen. "(1921) De Oldehove ondergaat een grondige restauratie. De fundamen ten worden blootgelegd om er achter te komen, waardoor de toren zo verzakt. Het inwendige van het bouwwerk wordt helemaal uit gebroken en er komen nieuwe zolders in. Na jaren kunnen de Friezen de sonore klanken van de zware klokken weer beluiste ren. (1910) Op het terrein van de Leeuwarder IJsclub aan de Bleekerstraat wordt een Electriciteitstentoonstelling gehouden. Wat opzet in in richting betreft stelt deze expositie alle eerder gehouden tentoon stellingen in de schaduw. Ondanks het slechte weer komen er maar liefst honderdduizend mensen een kijkje nemen. 1920) In de Bagijnestraat in het pand nummer 8 wordt een dancing geopend. Het bedrijf heet Astoria en wordt geëxploiteerd door een meneer A. A. Borchers. Er is iedere middag van vijf uur af mati nee. (1931) Hendrik Burger overlijdt op de hoge leeftijd van drie en negentig jaar. Hij schreef een memorabel boekje: "Leeuwarder Jeugdherin neringen". In zijn jonge jaren woonde hij in het hart van Leeuwar den aan de Put op nummer 15.(1957) Er zijn plannen om in de stad een monument op te richten ter nagedachtenis van de Friese Stadhouders. Er gaan lijsten rond, waarop meelevende belangstellenden kunnen intekenen. Maar he laas: de Leeuwarders hebben er blijkbaar te weinig voor over en de plannen gaan niet door. De Friese hoofdstad zal het voorlopig nog zonder ook maar een enkel monument moeten doen. 1902) Nu de Leeuwarder Waterleiding Maatschappij vijf en twintig jaar bestaat, kan met vreugde geconstateerd worden, dat het aantal aangeslotenen in deze periode steeg van 36 naar 7500. De hygië nische toestand is door het gebruik van zuiver water zeer sterk verbeterd. (1913) De Goedkoope Boekenbazar van J. Zondervan op de hoek van de Grote Kerkstraat en de Kleine Hoogstraat maakt bekend, dat "te gen opnieuw verminderde prijzen duizenden boeken op elk gebied totaal worden uitverkocht. Onze onmetelijke voorraden stellen ons in staat de verlangde boeken voor jong en oud dadelijk te leve ren". (1924) Tot cantor-organist van de Grote Kerk wordt benoemd de heer Piet Post te Breda. De heer Post krijgt ook een benoeming als dirigent van het Toonkunstkoor Concordia. 1949) De Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer van Leeuwarden en Omstreken laat haar oog vallen op de zoetwatervijver aan de Oostersingel om daarbij een monumentale fontein te plaatsen en er een rosarium aan te leggen. Het besluit daartoe valt in een bestuursvergadering ter plaatse in de openlucht in het hartje van de winter. Later zal men deze keus toch niet zo gelukkig noemen en zullen de plannen weer veranderen. (1916) Het Fries Rundvee Stamboek bestaat vijftig jaar. Men wil een tentoonstelling organiseren om het jubileum luister bij te zetten. "Frieslands Roem" zal deze grote expositie heten. Maar ach, er trekken donkere wolken voor de zon en het begint er op te lijken, dat de vrede in Europa zal worden verstoord. En inderdaad, men moet jammer genoeg besluiten de tentoonstelling af te gelasten. (1939) De sierlijke Paardepijp tussen de Peperstraat en de Oude Ooster straat wordt afgebroken. Er komt een veel minder romantische lagere vaste brug voor in de plaats. (1930) iwawj" T-T—v:HTTvr".- flfflaa ïEÈLjlLtsiwlïll - «fcU L -v..-, V 87 -

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 11