HET KABOUTERHUISJE IN DE BREEDSTRAAT PIPE GAAL 'T KLEINE KRANTSJE 'T KLEINE KEAHT5JE ONZE FOTOPRIJS VRAA G WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN cüPini sfl Wie heeft Gatze nog gekend? Dat vroegen wij ons de vorige maand af, toen wij twee foto's publiceerden van de heer Gat- ze Haanstra met zijn zeer ver weerde markante kop. Die fo to's hadden wij in de zeventiger jaren gemaakt, maar sindsdien zagen en hoorden we niets meer van hem. Zou hij nog le ven, zo vroegen wij ons af. En zo ja, woont hij dan nog in Leeuwarden? Wel, we hebben verschillende reacties gekregen op onze vra gen en we moeten nu melden, dat Gatze niet meer in het land der levenden verkeert: vijf jaar geleden is hij overleden. Zoals wij al veronderstelden kwam Gatze Haanstra oor spronkelijk uit Dronrijp, maar al in 1921 vestigde hij zich in Leeuwarden, waar hij op alle mogelijke manieren actief is ge weest. Zo trok hij er veel met de bakfiets op uit om oud pa pier op te halen en ook bezorg de hij wel huis aan huis kranten en reclamewerk. Gatze Haanstra, "een hele lie ve man", die door zijn omge ving altijd als "Pake" werd aan geduid, heeft jarenlang in de Grote Wielenstraat gewoond - in het laatst van zijn leven woonde hij in de Annie West- landstraat. Een van onze informanten wist nog te melden, dat Gatze Haanstra een volle neef was van Bert Haanstra, de landelijk bekende cineast. Die kon beter filmen dan Gatze, maar Gatze had een veel mooiere kop. En zo hebben we allemaal wel wat, moeten we maar denken. Onze mededeling in het vorige Kleine Krantsje over de "pijpe- gaal", de aanduiding voor een kruiwagen, heeft heel wat los gemaakt. Wij kregen verschei dene reacties van lezers, die ons er op attent maakten, dat "de pipegaal" toch wel degelijk in Friese woordenboeken te vinden is. Onze abonnee de heer B. van Raalte te Leeuwarden gaf ons de volgende duidelijke uiteen zetting: "Een 'pijpegaal' is een korte kruiwagen, zonder bak of zijschotten, met een vlakke vloer en opgaand schot; werd veel gebruikt op de bouwplaats voor het vervoer van stenen en zware uitstekende materialen en vroeger ook kalkkuipen e.d.; ook in 't veen werd deze ge bruikt voor turftransport. Het probleem van deze kruiwagen is: het in evenwicht houden van de last, op ongebaande wegen, opdat de last niet gaat schui ven. Pijpegaal is eigenlijk een scheldwoord: piepend (geen kogellagers) gezwel, uitstul ping. Het woord "pijpegaal" is alge meen gebruik geweest. Tot plusminus 1850 vinden we het nog in inventarisomschrijvin gen, bijvoorbeeld in de timmer- winkel te Feywoude. Thans is het verouderd." De heer T. Hoekema te Zuid- horn verwees ons naar Waling Dijkstra: "pipegael(tsje): kruiwa gen der aard- en polderwer kers" en naar het Frysk Wurd- boek van 1984: "pipegaal: kruiwagen (voor het vervoer van grond, zand en grind." En de heer H. Hoekstra te Leeuwarden herinnerde ons aan het boek "Aid Ark" in 1990 uitgegeven door de Fryske Akademy, waarin de pipegaal op pagina 64 wordt beschre ven. Onze abonnee de heer J. Wou- da, die de aanduiding "pipe- gaaltsje" opving in een gesprek van een oude man en die hier over in 't Kleine Krantsje schreef, zal er nu in ieder geval wel van overtuigd zijn, dat hier mee geen vogeltje wordt be doeld, zoals hij in zijn jeugd heeft gedacht... Ja hoor, heel veel echte ouwe Leewadders hebben onze laatste fotoprijsvraag kunnen oplossen; sommi gen zagen het met één oogopslag welk gevelfrage- ment wij hadden gefotografeerd, anderen maakten kortere of langere speurtochten door de stad om ten slotte eveneens uit te komen bij het punt, waar onze fotograaf had gestaan. Dat was dus in de Breedstraat, waar hij het onlangs keurig gerestaureerde pandje nummer zeven en veertig op de gevoelige plaat vast legde. met veel slagerijen en nu niet één meer; alleen nog een bak kerswinkel, een lijstenwinkel, een stoffenwinkel, antiek- en nog wat andere winkeltjes. En dan natuurlijk Zalen Schaaf, waar we in het laatst van de oorlog nog wel eens kwamen met muziek van "Gerie Stodel", Gerrit Stoelwinder met als ach tergronddecor grote wolken krabbers, net als in New York. Dansen mocht toen niet, dat mocht pas na de oorlog weer. Even verder op in de Speel mansstraat zat Jopie Dekens met zijn "Walhalla". Overigens hielden vrijwel alle inzenders hun "oplossing" ui terst beknopt ("Breedstraat 47"), zodat we nu al kunnen afsluiten met de mededeling, dat het uitgeloofde prijsje, een exemplaar van het fotoboekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het..." ditmaal gaat naar me vrouw P. Tromp, Perkswaltje 1- 51 in Leeuwarden. "Is dit het kleinste pand van Leeuwarden?" - dat was de vraag, die tal van inzenders stelden bij het inleveren van hun inzending. Tja, wat moeten we daarop antwoorden? Het smalste huis van Leeuwar den is het in ieder geval niet, want dat bevindt zich in de Kleine Kerkstraat, waar het pandje nummer drie en veertig een frontbreedte heeft van drie meter en zes centimeter, terwijl het Breedstraatpandje drie me ter en tien centimeter breed blijkt te zijn. Maar het huisje in de Breed straat lijkt zo op het oog wel minder groot dan het Kerk- straatpand en de voordeur is niet breder dan vier en zeventig centimeter, terwijl de etalage een breedte heeft van een me teren zeventig centimeter. "Ook weer een straat met veel historie," voegde heer D. Jon ker uit Leeuwarden aan zijn op lossing toe. "Eens een straat pagina 3 voor Leeuwarden en de wijde wereld erom heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van tedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a. Leeuwarden Abonnementenadministratie Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 087560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kopij voor 1 Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per postbank betaald. 65,- per cheque betaald. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): f 4,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3ex. •hir-Ct Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op 'de 15e januari dient het abonnementsgeld voor he f dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schnftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 3