■T KLEINE KRANTSJE I Makelaardij Bedrijfs- makelaardij voor Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 TIDAKIRA Ja, wij woonden aan het Cam- buursterpad met ons gezin met maar liefst zes dochters in het huis Tida Kira, waarin mijn va der Sietze van der Meulen zijn voermanderij had. Mijn oudste zuster, Gerritje, is geboren in 1917, mijn tweede zuster Janke in 1919, Joukje in 1921, de tweelingen Jantje en Aaltje in 1926 en ik, Grietje, als jongste in 1931. Jammer voor mijn va der, dat hij geen stamhouder had voor ziin bedrijf. Het is altijd leuk om te horen dat er nog mensen zijn, die de voermanderij in hun jeugd mooi hebben gevonden. We zaten daar helemaal aan het eind van het Cambuursterpad haast bui ten de stad en nu het allemaal voorgoed verleden tijd is zou ik nog heel graag eens een foto van de voorkant van ons huis willen zien. Toen ik werd geboren was het een slechte tijd voor de voer manderij. We hebben nog een kasboek van Vader en de be dragen die daarin voorkomen zijn erg laag en daar moest ook nog hard voor gewerkt worden, onder andere voor de Gemeen te en voor de Geveke's. Vader reed ook wel met twee paar- denwagens achter elkaar voor de buurtfeesten - de wagens waren dan versierd en de kin deren zaten er bovenop. Van de mensen die bij ons werkten herinner ik me vooral Tabe An- nema, die men Lytse Tabe noemde en van de kinderen, die bij ons speelden Piet Dijk stra en A. Kooistra-Huizinga, die zes broers had en die dus mooi bij ons kon zijn om er te spelen met de poppen en de vliegende hollander van mijn zusters. Jammer genoeg zijn mijn ou ders beiden al overleden. Va der stierf in 1951 en Moeder in 1953, dat is nu dus ook al weer langer dan veertig jaar geleden. Nu, ik hoop dat er nog wat fo to's van Tida Kira boven water komen en 't Kleine Krantsje heel veel succes toegewenst - het is altijd leuk om het te le zen. Leeuwarden G. Heidstra-Van der Meulen AMSTERDAMMERTJE IN LEEUWARDEN Vele, vele malen was ik als Amsterdams jongetje in Leeu warden. Nu, als drieënzestigja- rige Rotterdammer, wil ik mijn boek vol herinneringen eens openslaan. Wat was Leeuwar den voor mij? De geur van het station en het trammetje waarmee wij in de dertiger jaren naar mijn groot moeder in Berlikum gingen. De te lange wandeling naar "De Bonte Koe", waar onze dorst gelest werd met een glaasje ranja. De man die de koffer voor een kwartje van het station naar de Ferdinand Bolstraat droeg. De slogan van een, ik dacht, potten- en pannenhandel er gens in Huizum: "De Vries vra gen, altijd slagen". Als kind heb ik mij daar suf op gepiekerd wat dat nou tbch kon beteke nen. Van masochisme had ik toen natuurlijk nog nooit ge hoord. Later is mij alles duide lijk geworden. Samen met mijn twee jaar ou dere broer naar de veemarkt, compleet met stokje. Niet om te slaan, maar zo ging je nu een maal naar de veemarkt. Een paar maanden in de zesde klas bij meester Sietsma, op de school van meester Bergsma in de Borniastraat. Sjotteren op het schoolplein, ach, wat zou ik dat nog eens graag een keer doen. Friese les van meester Sietsma, dat was lachen gebla zen met zo'n jonkje uut Amster dam. De bestraffende vinger in de richting van mijn geschreven I, k en f: "Die rug is veel te rond, die moet rechter". Ik kan 't nu nog niet! De rood-wit-blauwe kipperinge- tjes om onze vingers als pro test tegen de Duutsers. Was het niet Ina Tabak die daar voor gezorgd had? Andere na men die ik mij nog herinner zijn Johan Lolkema, Jan Bergsma, Daantje Everaars, Sijke King- ma, Tinus Steinfo.rt (de beste sjotteraar van allemaal). Er moet van die klas later, toen ik weer naar Amsterdam was, een foto zijn gemaakt. Wat zou ik die graag eens willen zien! Een paar jaar later bij "Kale" op school, wat ik altijd een on eerbiedige benaming vond voor de in mijn ogen zeer aardige mijnheer Oosterbaan. Engels, en ik dacht ook Frans, van "Rooie David". Die leesles uit "La belle Nivernaise" hadden we toch van hem? Ook met deze bijnaam heb ik nooit vre de gehad. Mijnheer Veenstra was een fijne leraar en het is ook mede aan hem te danken dat ik later in zijn voetsporen ben getreden. Maar zo'n bij naam kan een nationaal karak ter aannemen. Toen ik eind ja ieraar, dat lag toch buiten je bereik! Van deze school herin ner ik mij minder namen. Alleen Theo Schumacher en Jan Dijk stra. Liggen luisteren naar de hard- klinkende voetstappen van de Duitsers op de Beursbrug in de koude nachten van de winter '44-'45, als ik op mijn zolderka mer van Zuiderplein 1 (de groentewinkel van mijn oom en tante) de slaap niet kon vatten. Soepgroente snijden voor mijn oom. Kwartje per ons. Zakken aardappelen bezorgen op de handkar: de Potmargebrug ver geet ik m'n leven niet! Ik sla het boek weer dicht, 't Wordt wat veel. Elk jaar ga ik met mijn vrouw naar de stad vol herinneringen. Even over de Voorstreek en de Nieuwestad slenteren. Zalig! Rotterdam W. Woninck Een van de eerste vrouwenartsen in Leeuwarden was een dokter Overbosch - de alleroudsten onder ons zullen zich die naam nog wel herinneren. Al langer dan zestig jaar geleden trok een dochter van deze dokter Overbosch naar Amerika en daar vond zij onlangs in haar bezit deze grappi ge foto, die ooit in het Diaconessenhuis in Leeuwarden moet zijn gemaakt: acht babies, die omstreeks 1924 door dokter Overbosch op de wereld zijn geholpen. De kleintjes zijn zo gegroepeerd, dat je zou kunnen denken aan twee drielingen en een tweeling. Maar of dat juist is weten we niet. Mochten er lezers van 't Kleine Krantsje zijn, die het wel weten, dan zou een telefoontje (120302) welkom zijn. Van de drie verpleegsters is alleen de linkse bekend. Dat is zuster Boddé, die jarenlang het hoofd van de kraamafdeling en de vrouwenafdeling van het Diaconessenhuis is ge weest. ren vijftig in de derde klas een nieuw meisje kreeg uit Leeu warden, kon ik niet nalaten haar te vragen van wie zij En gels had gehad. En u kunt 't geloven of niet, maar toen klonk binnen de muren van een Haarlemse Mulo-school: "Van. Ik kon m'n oren niet geloven. Nog zie ik mijnheer Ytsma, lo pen op weg naar school, sa men met zijn ongeveer even grote, knappe dochter. Op af stand heb ik haar bewonderd, maar ja, de dochter van een VERKERING... We zaten op de Mulo in de Margaretha de Heerstraat, in de examenklas en op een goe de dag moest ik zo en zo laat bij de heer Leffertstra op z'n kamertje komen. De minuten ervoor peinsde ik me suf: wat was er gebeurd, wat had ik uitgespookt? Geen idee! Met knikkende knieën ging ik naar binnen en kwam daar te genover het hoofd te zitten,. Hij begon te spreken over het naderende examen en dat je je goed moest voorbereiden om te slagen. Nu, was dat alles? Dat viel dan mee. Maar nee, daar kwam de aap uit de mouw: "Je kan je niet goed voorbereiden als je verkering hebt. Dat moet afge lopenzijn." Maar m'n lieve man, ik had he lemaal geen verkering. "Jawel, je fietst iedere dag van school naar huis met een vriendje." Dat klopte: via de Schrans naar respectievelijk Huizum en Goutum. Later hoorde ik dat ook m'n klasgenoot uit Goutum op t matje was geroepen. Of we daarna nog samen op fietsten? Dat laat zich raden. Wie herinnert zich niet, dat de heer Broekema zich altijd met zeep en mes scheerde? Als het gebeurde dat het mes uit schoot, sierde een keurig klein stukje krantenpapier de wang voor onze leraar. We hebben blaadjes vol ge schreven met strafwerk dat we dan in voorraad hadden (grote en kleine druk) voor meneer Vlieger. De heer Woldering gaf aan ie dere klas steeds dezelfde repe tities Engels. Wel iedere keer spannend: zou hij geen andere geven? Natuurlijk niet foutloos maken: iedere keer een 10 was nu ook niet de bedoeling Ja en dan, de tweedaagse reis naar Amsterdam. De foto's op gezocht: Schiphol 12 mei 1955., Daar zitten we aan tafeltjes achter glas en achter ons enke le kleine vliegtuigjes. Waar is de tijd gebleven? Bodegraven Adriana van Dam- Kortenoeven DEONTBREKENDE SCHAKEL In verschillende nummers heb ben de laatste tijd bijdragen ge staan over de scholen in de Margaretha de Heerstraat. Daar wil ik graag een paar aan vullingen bij geven omdat er in het verhaal over die scholen nog een schakel ontbreekt. Allereerst een opmerking over de foto's op die pagina. Het is jammer dat de noodzakelijke onderschriften bij die foto's ont breken. Rechtsboven op de pa gina staat een foto waarvan ik vermoed dat die de Groen van Prinstererschool voorstelt. On der op de pagina staan twee foto's. Links ook een schoolge bouw (welke school?) en rechts duidelijk herkenbaar (tenminste voor mij) het gebouw dat in de n en Leeuwarden, Nieuweweg7-11 tel. 058-131215' dertiger jaren genoemd werd "de Leerschool". Deze foto montage schept mijns inziens venwarring. Je krijgt door deze montage de indruk alsof de Leerschool aan de rechterkant van de straat stond. Maar in de tekst van het bewuste artikel wordt zeer terecht geschreven dat de Leerschool stond aan de linkerkant van de straat (gezien vanuit de Wybrand de Geest straat). Misschien kan dit mis verstand nog eens gerectifi ceerd worden? Maar waar het mij in feite om begonnen is is dit: In het artikel in het laatste nummer wordt de indruk gevestigd dat alleen aan de overkant (de Gr. van Prin stererschool) een Ulo-school aanwezig was. Dat zal waar zijn in de jaren waarover de schrijver het heeft. Maar dat waren de jaren na de fusie tus sen de beide scholen in de Marg. de Heerstraat. In de ja ren vóór de fusie was er echter al een Uloschool verbonden aan wat toen nog heette de Leerschool. De heer O. L. Veerman, ge noemd in het laatste artikel, had aanvankelijk een dubbel functie: hoofd van de lagere school (Leerschool) en hoofd van de pas opgerichte Ulo school. Mijn vader was, samen met de heer Van der Ploeg, le raar aan die Uloschool. Na het overlijden van de heer Veerman werd zijn dubbelfunc tie in tweeën gesplitst: de heer Van Klinken werd de opvolger van mijnheer Veerman voor wat de lagere school betreft en mijn vader, de heer H. Hogen- huis, werd de opvolger voor wat betreft de Ulo-school. Dat was in 193£. Dat de school van mijn vader in de Marg. de Heerstraat min of meer uit het zicht verdwenen is hangt er mee samen dat zijn school, inmiddels uitgegroeid tot een volwaardige Ulo-school, tijdens de bezettingsjaren moest verkassen naar een an dere lokatie: het gymnastieklo kaal van de toenmalige Reho- bothschool aan de Claes Bockesz Balkstraat. Mijn vader is met zijn school nooit teruggekeerd naar de Marg. de Heerstraat. Er is voor hem vlak na de Tweede We reldoorlog een nieuw gebouw gesticht aan de Karei Door manstraat: de Karei Doorman- school, later uitgegroeid tot de Karei Doorman Scholenge- (Vervolgoppag. 16)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 4