'T KLEINE KEANT5JE HAVANK: EEN MERKWAARDIGE VESKIENING VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 5 Su het veul voorkomme, dat meensen suwat de halve wereld deurzwerve en dan, wanneer ze zestig binne, doadgaan op 't sel- de plak, waar se geboaren bin ne? Ik wil't niet love, ak 't segge mag. Wel, het is gebeurd met de beroemde detectiveskriever Ha- vank, die suwel het eeste als het laaste levenslicht in Leewadden anskouwde an't ein vanne Wur- remediek. Hij wudde der, inne pettewinkel van sien vader as Hendrikus Frederikus van der Kallen ge boaren oppe negentiende febru ari negentienhonded vier en hij sturf er, misskien vieftien of twin tig meter vedder, in een kamer van het hotel Amicitia, oppe twee en twintigste juni negen tienhonded vier en zestig as de vemaarde skriever van detecti ves Havank. Een merkwaardige, om niet te seggen hóógstmerkwaardige persoan disse Havank, die in die zestig jaar tussen sien eeste en laaste oogopslag met sien boe ken een formidabele popelariteit kregen het. Hij het er metmekaar negenentwintig maakt en in hast al die werken laat ie één figuur as hoofdpesoon optrede: mon sieur Charles C. M. Carlier, alias De Skaaduw, oek wel es Sybolt Bargehassus noemd. Hans van der Kallen, in één wood seid Havank, begon sien literaire loopbaan in negentien honderd vijfendettig, toen de uutaeverij Bruna de oek al uut Friesland afkomstige detective skriever Ivans deur de doad verloren had. Havank wudde sien opvolger, die nog vóór't uutbreken vanne groate wereld brand tien detectives skreef met titels as 'Het mysterie van Saint Eustache', 'Het Spookslot aan de Loire' en 'Er klopt iets niet'. Inne oarlog vluchtte Havank van Frankriek, waar ie heel veul ve- keerde, naar Engeland - der het ie, naar eigen seggen, onder andere voor de contraspionage werkt en su wel verraders op weg holpen hewwe naar de galg - lugubere verhalen, wer't je nooit het fijne van hoorden. Na de bevrijding sette Havank sien skrieverswerk deur en oek toen skudde ie de ene na de andere detective uut de mouw. 'Drie dartele doodgravers', 'Lijk halfstok', 'De vesierde bedstee', Deurwaardersdelirium' en wat al niet meer. Na heel veul omzwervingen deur Engeland, Frankriek, Italië kwam ie uuteindeluk in Lee wadden terug en hier wudde ie min of meer een veredelde stadsfiguur, een hoogst merk waardige veskiening met sien onafskeidelijke poedelsje Ni cholas Nickleby en sien fantas tische vetellingen anne stamta fel in hotel Amicitia. En der het de doad hem overval len, toen ie an sien deftigste de tective doende waar - toen se hem op sien kamer vonnen had ie het manuscript oppe knibbels leggen. 'Menuet te middernacht' hiette dat boek. Het is ofmaakt deur Pieter Terpstra, die later het werk van Havank, oek met veul succes, as Havank/Terp- stra deurset het. FENNO taxibedrijf, dat in de Ferdinand Bolstraat gevestigd was. De onderneming verhuurde auto's met en zonder chauffeur. De Vijzelstraat tussen Nieuwe- buren en Noorderweg heette in vroeger jaren De Opgang van de Nieuweburen. Bij een van de hoekhuizen in deze straat hing indertijd een vergulde vij zel uit. Er is ook een drogisterij in de Vijzelstraat geweest, die zich De Vijzel noemde. De Schaar is in de vorige eeuw de naam geweest van een huis aan het Zuidvliet. Het pand had een schaar als gevel Het Oud Panwerk was in vroe ger jaren een gehuchtje even ten noorden van Schilkampen. Ooit is hier een bakkerij van dakpannen geweest. Het Oud Panwerk was een romantisch hoekje, waarvan het noodzake lijke verdwijnen door de stads uitbreiding door velen hevig werd betreurd. De Noordster is een schoe nenmagazijn geweest aan de Groentemarkt, die in het begin van de twintiger jaren werd ge ëxploiteerd door een meneer H. Blaauw. Of de Noordster met de Noorderzon verdwenen is, weten we niet, maar de zaak bestaat nu al heel lang niet meer. Het Pijlvolle Kerkhof - wie heeft daar ooit van gehoord? Het moet gelegen hebben op de hoek van de steeg De Mod der tussen de Grote Kerkstraat en de Pijlsteeg. Waarschijnlijk was dit kerkhof een deel van de voormalige begraafplaats van Nijenhove en hield de naam verband met de Pijlsteeg er vlakbij. Bodega heette een café-res taurant in de Baljeestraat, dat in de zestiger jaren werd geëx ploiteerd door een meneer Johnny Boerema. Het etablis sement werd afgebroken ten behoeve van de nieuwbouw van het kantoor van de Bond voor Coöperatieve Zuivelfabrie ken. De Bontepapesteeg loopt van de Grote Kerkstraat naar de Speelmansstraat. De steeg dankt deze naam aan de zwart bonte kleding van de vroeger hier iffeiderende kloosterlingen van de Dominicanenorde. De volksmond sprak weleer ook wel van Bontepaterssteeg en zelfs van Pompmakersteeg - zeker, omdat er een pompma- ker heeft gewoond. Sneltax noemde zich kort na de Tweede Wereldoorlog een De vroegere visbanken op de Vismarkt- of Koningspijp aan de Voorstreek (Tekening: Collectie Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje) Het Oud Panwerk: een romantisch hoekje in het oude Leeuwarden (Foto: Collectie Fenno Schou stra/'t Kleine Krantsje) teken. Nu is er aan de Nieuwe- stad een huis, waar een schaar aan de gevel hangt, maar dit pand zal wel door niemand als De ëchaar worden aangeduid. 't Neuske was de bijnaam van een straatfotograaf van de 01- degalileën, die daar woonde in de dertiger jaren. De arme man was in het bezit van een reuk orgaan, dat bepaald niet fraai kon worden genoemd. De Fabriekssteeg was voor 1891 particulier eigendom. De naam is aan de steeg gegeven omdat ze leidde naar de Leeu warder Strocartonfabriek, die gestaan heeft op de plaats waar later de Leeuwarder IJs- en Melkfabriek werd gebouwd. Het Huus van Jan Nekje noemden de Leeuwarders van vroeger schertsenderwijs Het Tuchthuis naar de man, die er de scepter zwaaide, een "Jan Nekje", die met een scheve nek door het leven ging. Het Luilekkerland is de sma kelijke naam van een buurtje op de hoek van de Breede- plaats en de Groeneweg. Hoe deze bijzondere naam is ont staan weet geen mens. Zou het( wonen in de goeie oude tijd er zo plezierig zijn geweest? Het Rokersparadijs noemde een meneer H. H. van Oosten in de zestiger jaren zijn siga renmagazijn, annex postagent schap in d' Hondecoeterstraat. Dat was dus in een tijd, toen nog niet iedereen begreep, dat roken schadelijk voor de ge zondheid is. De Rotterdamsche Erasmus heette ooit een pand aan de Kelders en wel het vierde van het hoekhuis van de Korfma- kersstraat. Vaka was weleer de naam van een bekende fotozaak in de Sint Jacobsstraat. De oor sprong van deze aanduiding zal voor velen duister zijn ge bleven, maar ze lag erg voor de hand. Het bedrijf werd im mers door een meneer .Van Kampen geëxploiteerd. Het Zwarte Lam is de naam geweest van een huis aan de zuidzijde van de Nieuwestad. Er zal zeker een zwart lam als gevelteken uitgehangen heb ben. Het Sint Annaklooster is een andere naam voor het Bagij- neklooster, dat lag tussen de Bagijnestraat, de Grote Kerk straat en de Bollemanssteeg. Er kwamen eertijds verschillen de stegen op het Bagijnekloos- ter uit en juist daardoor was het een ideale speelplaats voor de jeugd uit deze buurt. De Vischmarkt bevond zich in vroeger eeuwen op de Ko ningspijp tussen de Konings straat en de Wortelhaven. Van daar dat deze pijp ook wel De Vischmarktpijp werd genoemd. Later kwamen er visbanken aan het eind van de Oosterka de bij de gevangenis. Ook daar staan ze nu al lang niet meer.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 5