LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE DE AVONTUREN VAN JUFFROUW KNIP EN KNAP VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 7. De Heijermansstraat Op zondagmiddag 3 april 1994, eersie paasdag, zijn juffrouw Knip en Knap in Huizum op weg naar oom Piet in de Vin cent van Goghstraat. Even later zitten de dames al in een ge makkelijke stoel. Piet: 'Wat aardig van jullie mij weer op te zoeken.' Knap: 'We voelden ons wat schuldig omdat we dit jaar nog niet bij u zijn geweest.' Piet: 'O, dat is helemaal niet nodig. Jullie moeten alleen ko men als jullie het zelf graag wil len.' Knap: 'Ik zei dat net tegen Knip, wat is de Eysingastraat klein geworden.' Piet: 'Ja, wij zeiden trouwens altijd Heijermansstraat omdat deze straat eerst zo heette en omdat er in Leeuwarden geen Heijermansstraat is onstond er ook geen verwarring.' Knap: 'Het was vroeger zo'n gezellige straat met een grote verscheidenheid aan buurtwin- keltjes. Ik kan me niet heugen dat er in Leeuwarden zo'n ge zellige straat met zoveel buurt- winkeltjeswas.' Piet: 'Volgens mij ook niet, de Heijermansstraat was uniek in deze contreien. Op de plaats waar nu Beeks tuincentrum zit, zat vroeger kapper Van der Zee. Op de hoek van de dwar- straat, dat was de Aylvastraat die op de Heijermansstraat uit kwam, zat aan de westkant de meubelzaak van Hamersma. Die verhuisde begin jaren ze ventig naar de Schrans. De buurtbewoners wilden van het pand graag een buurthuis ma ken. Hamersma was amper vertrokken of B en W van Leeuwarden hadden de slopers erop afgestuurd.' Knap: 'Ook toen had Leeuwar den dus al een falend bestuur.' Piet: 'Zeg dat wel. Op de oos telijke hoek van de dwarstraat zat de rijwielhandel van Haits- ma. De ingang van de werk- De heer W. P. Huizinga en echtgenote voor hun huidige woning. (Foto: Chris Visser) plaats was in de Aylvastraat. Begin jaren zestig kwam Herre- ma in deze zaak. De zoon van deze Herrema heeft nu een rij wielhandel aan het Zwenkgras, hier ook in Huizum.' Knap: 'In de jaren zestig heb ik een fiets gekocht bij de oude Herrema, die zoon werkte toen bijzijn vader.' Piet: 'Even verder dan de rij wielhandel had je loodgieter Vos. Aan de overkant zat op de hoek van de Eerste Parkstraat slager Greidanus. Daar tegen over was bakker Keuning, die ging later naar Gelderland van wege een betere luchtgesteld heid voor zijn longen. Daarna zaten twee broers in de bakke rij. Ik weet niet meer hoe die heetten. Op de hoek van de Tweede Parkstraat zat kruide nier Duipmans. Ook op een hoek, 'k geloof van de Doniastraat, was de siga- renhandel van De Ruiter. Die had ook een uitleenbibliotheek. Weer verderop had je kapper Zondervan, die speelde ook in het muziekkorps De Volhar ding. Bij Zondervan heb ik des tijds heel wat haar achtergela ten. Bij het afscheid kreeg je altijd een handvol salmiakdrop jes. Aan de overkant van de Heijermansstraat had je schoenmaker Van der Werf, .daar heb ik vroeger mijn eerste vliegertouw gekocht. Betty van der Werf, een dochter van de schoenmaker, speelde bij It Lyts Frysk Toaniel van Barend van der Veen, ze schitterde vooral in 'De Heidepyk'. Barend van der Veen woonde in de Borniastraat.' Knip: 'Was er ook een groente zaak?' Piet: 'Ja. op nummer drieen veertig. Daar zat de firma Hui zinga.' Knip: 'In Huizum was toch nog een Huizinga?' "Waarom mutte jou, as we samen wat te bepraten hewwe, attied je eigen mening te berde brenge?" Knap: 'Ja, in de Jacob Maris- straat. Dat was een neef van de Huizinga in de Eysinga straat. Die zaak in de Jacob Marisstraat is enkele jaren ge ledengesloten.' Piet: 'In het begin van deze eeuw begon Piet Huizinga een kwekerij en omstreeks negen tienvierentwintig ook met een groentezaak in de Heyer- mansstraat. Zijn zoon Wietse Piet trouwde in negentienvijfen dertig en nam de winkel toen over. Piet Huizinga betrok toen een woning vlak bij de winkel. Vader en zoon gingen samen wel op pad om groente en fruit aan de man te brengen. Ik heb er vaak boodschappen gedaan voor mijn ouders.' Knip: 'Die tweede Huizinga is nu zeker al oud. Piet: 'Wat is oud. Deze maand wordt Wietse Huizinga zesent achtig jaar, maar hij is nog zo vrolijk en spraakzaam als vroe ger in de winkel. Eind jaren zestig ging hij met zijn vrouw in de Borniastraat wonen, daar wonen ze nog steeds. Hun zoon Piet nam de zaak over. De derde generatie.helaas ook de laatste. Door de op komst van supermarkten moes ten heel wat buurtwinkeltjes hun tent sluiten.' Knap: 'Op de Voorstreek waren vroeger toch wel drie of vier groentezaken, nu is er nog één. Daar kom ik geregeld. dat is ook de oudste fruit- en groentehandel van Leeuwar den. Gelukkig zijn er in de stad nog buurtwinkeltjes, Voor streek, Breedstraat, Merelstraat en Wagnerstraat.' Piet: 'Ik ken wel meer nog be staande buurtwinkeltjes. Wietse Huizinga was altijd goed ge luimd en vriendelijk. En hij kon bulderen van het lachen. Naast Huizinga woonde op nummer éénenveertig de familie Bies- ma. Een zoon van die familie, Rieny Biesma, heeft nog een poos in F.V.C. gespeeld.' Knip: 'Wat betekent F.V.C.?' Piet: 'Friese Voetbal Club. Huizumer Voetbal Club had meer voor de hand gelegen, maar er bestond ongetwijfeld al een H.V.C. Het Huizumer F.V.C. bestaat dit jaar vijfenze ventig jaar. Het wordt tijd dat er een jubileumboek over F.V.C. verschijnt. Eén van de oprich ters was Piet Haak, die heb ik wel gekend. Hij trainde om streeks negentienvijftig de wel pen.' Knip:'Welpen?' Piet: 'Zo heetten vroeger de jongste voetballers.' Knap: 'Ik ging vroeger wel met mijn vader naar F.V.C.' Piet: 'Als jongen was ik altijd op de sportvelden aan de Bor niastraat. 's Zaterdags naar Blauw Wit, 's zondags naar F.V.C. en 's zomers naar het kaatsen. Frieslands grootste kaatser van na de ooriog, Hot- ze Schuil, heb ik vaak in actie gezien. Hier in Huizum had je Appie Veldkamp en uit Leeu warden herinner ik me nog Frans Helfrich en Arp Hiem- stra.' Knip: 'Hiemstra was toch een voetballer?' Piet: 'Ja, eerst als amateur bij Nicator en later als semi-prof bij Leeuwarden. Maar Appie Veldkamp was naast kaatser ook voetballer, hij speelde voor Friesland.' Knap: 'Herinnert u zich nog veel spelers van F.V.C.?' HUIZUMERLAAN HUIZUMERLAAN AEBINGASTRAAT AYLVASTRAAT 4 HEIJERMANSSTRAAT HEIJERMANSSTRAAT Situatieschets van de omgeving van de Heijermansstraat (Eysin gastraat) in de jaren vijftig. Reconstructie maart 1994. Piet: 'O ja, in het doel had je Epie de Jong; een prima kee per. Verder vielen Scheffer, Cor Binsma, Theun Hulst en Theun Kuipers op. Biesma had ik al genoemd.' Knap: 'JoopAnnée.' Piet: 'Die kwam wat later, die is een jaar jonger dan ik. Je had ook nog Arend Venema, Anne Wijbenga, Anne Bralts. meer schieten me op 't ogenblik niet te binnen. De keeper van het tweede was Nanne Heddema. Die ging later naar Blauw Wit als opvolger van Appie Dijkstra. Appie Dijkstra heb ik vaak in actie gezien bij de zaterdag club. In de jaren veertig en be gin vijftig waren Frisia, Heeren veen, Leeuwarden en Sneek de sterkste voetbalploegen in Friesland. Nu is F.V.C. de hoogstgeplaatste club in Fries land. Frisia en Leeuwarden spelen in de Derde klasse, Heerenveen en Sneek in de Eerste klasse en F.V.C. in de Hoofdklasse. Sneek is als eni ge Friese ploeg landskampioen geweest.' Knip: 'Cambuur en Heerenveen spelen toch in de Eredivisie?' Piet: 'Maar dat zijn geen Friese ploegen! De meeste spelers van beide ploegen zijn gekocht van clubs van heinde en ver.' Knap: 'Ik vraag me af of brood voetbal wel sport is.' Piet: 'In de letterlijke betekenis niet. Het wordt overigens tijd voor een kop thee, of hebben jullie andere wensen?' Knip: 'Ik wil wel graag thee oom Piet, jij ook Knap?' Knap:'Hè. .ja doe maar.' Niet veel later doen onze hel dinnen en oom Piet zich te goed aan de warme thee en chocolade eitjes. Chris Visser Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto "s van de stad uit een lang vervlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 13