'TKLEIHE KRAHTSJE HEEL WAT LEZERS OP VERKEERDE BEEN GEZET \l COPIm 'TKLEIHE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 In de meeste gevallen leveren de foto's, die wij afdrukken in onze traditionele rubriek 'Leewadders, waar is dit?' uitsluitend goede oplossingen op, soms zijn er maar enkele inzenders abuis en een heel enkele keer blijken de meningen volsla gen verdeeld te zijn. Dit laatste verschijnsel nu heeft zich ditmaal voorgedaan: tegenover een dikke stapel met correcte oplossingen kwam er nu ook een behoor lijke stapel onjuiste inzendingen te staan, terwijl er voorts nog een enkeling was, die nog weer aan een derde plaats dacht, waarop de fotograaf had gestaan voor het maken van de foto, die wel heel anders was dan die welke wij gewoon zijn te plaatsen in onze reeks. Het laat zich denken, dat wij met veel binnenpret worden vervuld, wanneer er inzendin gen op onze redactietafel be landen van lezers, die lelijk abuis zijn, terwijl zij zelf menen, dat we wel een wat moeilijker opgave hadden kunnen plaat sen. Zo'n inzending bijvoor beeld was die van de heer Chris Doorenbos, die ons let terlijk schreef: "Nogal makluk hé. Die krease jonge moeke op de Spanjaardslaan met hur kien op de arm. Un huuske fan de ouwe begraafplaats op de achtergrond." Ha, ha, ha, geachte inzender: mis, mis, mis! Uit wat we hier verder schrijven zal blijken, dat het charmante vrouwtje van de foto niet de moeder was van het gefotografeerde kindje, dat de plaat niet bij de Spanjaards laan was gemaakt en dat het huisje op de achtergrond dus ook niet een van beide wonin gen van de Algemene Begraaf plaats was. Maar laten we hier direct aan toevoegen, dat de heer Door enbos zich met zijn foutieve mening in een goed gezel schap bevond: er waren veel meer deelnemers aan de prijs vraag, die concludeerden, dat de fotograaf bij de Oude Be graafplaats had gestaan. Het was dan ook wel heel te recht, wat de heer Nic. Ver- bruggen ons schreef: "Met mij zullen waarschijnlijk velen de oplossing zoeken bij het witte gebouw voor de Oude Begraaf plaats aan de Spanjaardslaan. Zelf werd ik in deze mening nog versterkt door de voor de oude boom poserende moeder met de in een keurige doopjurk op haar armen gedragen baby. Op zich erg toepasselijk, want geheel volgens de Christelijke leer geldt, dat de jonggeborene van nu eens gedoemd is te sterven; vandaar als symboliek de begraafplaats op de achter grond. Maar eenmaal ter plek ke bleek mijn visie niet juist te zijn. Vervolgens begaf ik mij naar mogelijkheid nummer twee, t.w. de achterkant van de studio van Omrop Fryslan in de Prinsentuin. De situatie aldaar overziende geeft mij de indruk, dat de fotograaf daar inderdaad de gemaakte opname heeft ge nomen. Gezien echter de hoog te van het voor de ramen groei ende struikgewas, zijn er vermoedelijk wel enkele jaren verstreken en bevindt de schat tige baby zich intussen dage lijks op de een of andere kleu ter- of basisschool. Al met al een leuk zoekplaatje is de me ning van Nic. Verbruggen." Goed, het was dus in de Prin sentuin, dat de fotograaf had gestaan en niet in het Rengers- park, zoals mevrouw A. E. Schreur-Banga uit Harlingen veronderstelde en ook niet bij een van de bomen bij het voor malige Diaconessenhuis, zoals weer verschillende andere in zenders dachten. Een van de zeer velen, die evenals de heer Verbruggen tot een juiste conclusie kwamen was mevrouw A. M. van de Lis donk-van de Ven, die ons het volgende berichtte: "Als ras echte Brabander, die in 1977 in Leeuwarden is terechtgeko men, ga ik nooit op zoek naar de mysterieuze plaatsen, die zo geraffineerd in 't blad gevraagd worden. Als de oplossing daar is ga ik ze wel opzoeken. Toch lees ik met veel genoegen - als eerste - uw Kleine Krantsje, waar mijn huisgenoot de heer H. van der Schoot op geabon neerd is. Elke keer geniet ik van de ontboezemingen in de rubriek 'Leeuwarders klommen in de pen - as jou het mij tra ge De warmte, die daaruit spreekt en 't intense geluk dat ze beleefden met de kleine eenvoudige dingen in hun spel, de school en thuis. Hét is zo begrijpelijk. Dan denk ik ook met weemoed aan mijn geboor tegrond Nistelrode, een klein dorpje tussen Oss en Uden. Wanneer een maand later de oplossing er is, gaan wij er al tijd kijken, 't Kleine Krantsje was dus weer in de bus geval len en ik begon er in te blade ren. Ik meende de plaats te herkennen: de Prinsentuin en het oude schoolgebouw. Veel commentaar kan ik daarbij niet geven. Wel is het het gehele jaar door prettig in de Prinsen tuin te wandelen." Laten we dan nu uit de berg goede oplossingen de brief op vissen van onze abonnee de heer ds. J. Th. Pietersen uit St. Maarten, de prijswinnaar deze keer, die ons (als de enige!) niet alleen kon vertellen, waar de foto was gemaakt, maar waarempel ook, wie die blaken de baby was. "De foto" aldus de heer Pieter sen, "is van prinses Juliana met haar vierde dochter prinses Marijke (Christina), geboren 18 februari 1947, toen ze in zomer 1947 met de 'Piet Hein' aan meerden achter de Prinsentuin, van oudsher het park van de Friese Nassau's en van o.a. Marijke Meu (Maria Louise van Hessen-Kassei). De vraagstel ling is verdubbeld: "waar" en "wie" vallen in dit geval samen. Op de Noordersingel stonden toen hagen mensen over het water nauwlettend gade te slaan wat er op de 'Piet Hein' gebeurde. Toen de jeugdige prinses Irene lenig gymnasti sche toeren tussen twee leu ningen op het schip verrichtte, kwam een waarderend ap plausje los uit de zich verga pende toeschouwers. Dat werd een ovationeel handengeklap toen Juliana met Marijke op de arm haar jongste, vernoemd naar haar vermaarde voor moeder toonde aan de verza melde Friezen. Marijke Meu werd jong weduwe van de be gaafde Johan Willem Friso (overleden 1711), die bij de Moerdijk verdronk toen zijn reiskoets in een storm over boord sloeg van de veerpont. In deze Oranje kwamen drie af- stammingslijnen van voorvader Willem de Zwijger samen. De tweede zoon van ons huidige staatshoofd is vernoemd naar de beste der Friese Oranjes: Johan (Willem) Friso." Tot zover de heer Pietersen, die in zijn belangwekkende toe lichting wel de vergissing maakt (Vervolg op pag. 9) voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publlciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per postbank betaald. 65,- per cheque betaald. Losse nummers, per post bank .besteld (2805901): 4,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex.. 9,-voor3ex. tctr-ü Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende raar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 3