'T KLEINE KRANTSJE Ss&wtnimiy in- c/e ften< Makelaardij en Bedrijfs- makelaardij voorFriesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 BEWAARSCHOOL Bij het zien van de foto van de Huizumer Bewaarschool wist ik meteen waar hij vandaan kwam. Mijn zuster had hem in bezit. Nu wil ik nog wel wat na men toevoegen. Ten eerste de juf aan de rech terkant is juf Van der Veer. Ik zat bij haar in de klas. Mijn zus ter zat in de klas van juf Van der Laan. Op de grond zittend van links naar rechts een zus en broer Olivier uit de Huizumerlaan, waar later timmerman Wesse- link woonde. Daarnaast Jan v. d. Haag, Willem de Haan, Bas Walpot. Verder een zoon van Mebius van het Motorhuis in de Schrans en Henk de Haan. Dan een rijtje van drie met Lien Steenbergen, Anne Bruinsma en een onbekende. Van de achterste rij twee onbekenden, een zuster van Anne Bruinsma, Paulus Hoekema van 'De Drie Mandjes', Tine v. d. Haag, Jan de Jager, Jitty de Jager, een onbekende, Jelle de Vries, Piet Tonjes, dan een broer en zus en tenslotte Jouke Tonjes. Ver der was er Wim de Vrij van het garagebedrijf in de Ruysdael- straat. Een zekere Tom die op dezelfde dag als ik zijn verjaar dag vierde, maar die gezichten kan ik me niet meer herinne ren. Van Jelle de Vries weet ik dat hij, net als ik, in Canada woont. Ontario Jan de Jager SALVATORE STERCK In ons nummer van maart heeft een artikel gestaan over de vroegere Muziek school van Salvatore Sterck aan de Bleeklaan. De abon nee, die ons de interessante herinneringen aan deze Mu ziekschool toezond, spelde de naam Sterck zonder c. Zelf meenden we zeker te weten, dat de naam gespeld moest worden met een c. Maar voor alle zekerheid sloegen wij er het gezag hebbende boek "Leeuwar den Musiceert - Leeuwarder muziekleven 1940-1985" op na en tot onze niet geringe verbazing zagen wij, dat de naam van de muziekschool houder daarin consequent als "Sterk" wordt gespeld. Vandaar dat dit "Sterk" ook in het artikel van onze abon nee bleef staan. Intussen ontdekten wij dat het toch wel degelijk Sterck met een c had moeten zijn. Omdat wij zelf een gruwelijke hekel hebben aan het onjuist han teren van persoonsnamen (ook altijd die vervloekte w in onze naam Schoustra!) komen wij nu nog met deze rectificatie plus onze veront schuldigingen aan het adres van de weduwe Sterck, die - hoogbejaard! nog altijd vyoont op het oude adres aan de Bleeklaan. Red. 't KI. Kr. THE RED BOYS Op de onlangs in 't Kleine Krantsje geplaatste foto van de Mielepittersband herkenden mijn vrouw en ik nog heel wat mensen, zoals Leendert van Manen, Geert en Piet de Vries, Bouke Krikke, Piet Hoen, Ru- dolf van der Meer, Auke Fer- werda, Johan en Kees van der Hoek en Piet Huisman. Maar er gebeurde nog meer in die crisisjaren met ook onder de jongeren veel werkloosheid. Er werd toen door het N.V.V. in Leeuwarden een plaatselijke jeugdraad ingesteld om te trachten de verschillende jeugdgroepen te bundelen, waardoor én de jongens, bij voorbeeld van de bouw, én de meisjes van handel, kantoor en fabriek samen iets zouden kun nen doen. Hier en daar lukte dat ook wel, zodat er een dansgroep en een toneelgroep ontstonden, die zelfs een revue in Zalen Schaaf konden opvoeren. En zo kwam ook de muziekgroep Red Boys tot stand. Enkelen van ons speelden al in Ons Genoegen, zodat de muziek voor ons niet vreemd was. De leiding was in handen van de heer Smaak, filiaalchef van de Coöperatieve winkel in de Leeuwerikstraat. De groep be stond uit drie accordeons, twee clarinetten, een viool, trompet, slagwerk, gitaren, banjo en ver der blokfluiten en mondorgels. De uniformen van grijze broek met rode bifes en gestreepte dassen op een wit overhemd, werden met stuivers en dubbel tjes bijeen gespaard. We heb ben opgetreden bij 1 mei-beto gingen en demonstraties in de provincie en in de Harmonie en Zalen Schaaf. En, niet te ver geten we verzorgden zon dagsmiddags ook de dansmu ziek in het bovenzaaltje van de "Liga" in de Minnemastraat. Mooie herinneringen, maar voor hoevelen nog? Leeuwarden Jetze Visser SMOKKELTOCHT Een foto van Snakkerburen in 't Kleine Krantsje deed me den ken aan een grote smokkel- tocht, die we in de oorlogsjaren maakten met een praam en waarbij ik met mijn, helaas in Australië overleden, vriend Jaap Keizer, ook langs Snak kerburen kwam. In die tijd haalden we meerma len op de fiets een zak aardap pelen, natuurlijk zonder bon, uit de Bouwhoek, uit Stiens of Ber- likum. De zak achterop de fiets op "kusjebanden" en dan maar hopen niet gesnapt te worden door een landwachter. "We mutte dit in 't groat anpak- ke," vond Jaap, die in de pro vincie verschillende relaties had, waaronder een aardappel- handel in Ferwerd, die ons wel wou leveren. Jaap huurde een praam en op een mooie najaarsmorgen voe ren we de Dokkumer Ee uit, ZONDAGSSCHOOLTJE Met genoegen heb ik in 't Klei ne Krantsje de stukjes gelezen over het winkeltje, op de hoek van de Ruyterweg en het Cam- buursterpad met ook het zon dagsschooltje "Samuel" van de pinksterevangelisatie. Daar gingen wij vroeger veel heen; het was een kamertje met klapstoelen, waar gezon gen werd en verhalen werden verteld. Ik heb er nog een foto van, die medio 1950 is ge maakt. In het midden sta ik zelf met mijn zuster Sara van Slooten en Jan en Nico Lunzen van de schillenboer en Johan de Graaf, buurjongen van ons uit de Molenbuurt. Ook Jan Zwer ver staat er nog op. Ik herinner me nog het winkel tje van Rinzema, waar ik eens een pond zout moest kopen. Maar ik kwam met een reep chocolade thuis, want dat leek me toch lekkerder. Maar he laas: ik moest die reep toch weer omruilen tegen een pond zout... Middelburg Alie van Oene-van Slooten dus via Snakkerburen, de één bomend, de ander trekkend. Nooit aan weersverwachting ■gedacht, laat staan aan weers verandering. Het mooie na jaarsweer veranderde al gauw in stormachtig weer met veel regen. Doorweekt arriveerden we laat in de middag, al vrij donker, in Ferwerd, waar Jaap de handelaar opzocht. Al spoe dig kwam in de schemer een vrachtwagen aanrijden met, ja wel, veertig mud aardappelen, die werden ingeladen waarna de terugtocht kon beginnen. Het was donker en het goot. Nu nog hoor ik Jaaps voetstap pen in de zware klei van het jaagpad sjok-sjok-sjok-sjok. Dan weer wisselen, waarbij ik tijdens het trekken te water raakte. Hoe we Leeuwarden hebben bereikt, weet ik niet meer. We konden de praam afmeren bij een bevriende fabrikant, en toen lopend naar huis voor transport. Jaap met een bak fiets waarop met koeieletters "Verkoop alleen aan vaste klanten" (aardappelen mochten niet vervoerd worden) ik met de schilderskar van mijn vader, aardappelen verstopt achter verfbussen en ladders. Een hele toer daarbij was de Hoeksterpoortsbrug. Die oude brug was erg hoog en met die zware vracht was dat een heel obstakel. Maar omstanders waren be reidwillig genoeg om te helpen en zo bereikten we met de hele handel gelukkig, maar knap vermoeid, onze eindbestem ming. Enschede S. D. Postmus HERINNERINGEN Veel herinneringen kwamen bij mij boven bij het lezen van de artikelen over de scholen in de Margaretha de Heerstraat. In september 1944 begon daar mijn eerste schooljaar aan de Mulo. Het toenmalig school hoofd was de heer Oosterbaan. Andere leraren in onze tijd wa ren de heren Straatsma, Van der Veen, Vermeer, Van der Berg, Broekema, Woldring, Veenstra (Feenstra?), Ytsma en de gymleraar van Beieren- Bergen en Henegouwen. Aan de meesten van hen bewaar ik goede herinneringen. Zo gaf meneer Woldring mij het credo mee: "Zingen verdrijft de duivel." Meneer Van der Berg had de gewoonte tijdens de les in Vaderlandse Geschiedenis voortdurend tegen de voorste bank te schuren. Eens had een lolbroek de bank met krijt inge smeerd, met als gevolg een witte broek voor meneer Van der Berg. Door gebrek aan brandstof kre gen we die eerste winter nogal eens les op een andere lokatie. Voor zover ik me dat nog herin ner was dat in een zaak van de firma Schumacher. We hadden de eerste tijd alleen op woens dag en zaterdagmiddag vrij, maar later besloot men tot een vrije middag op dinsdag, don- KI -VSs Leeuwarden, Nieuweweg 7-11 tel. 058-131215* derdag en zaterdag. In verband met het vele huiswerk was dat best prettig. Het lessenpakket bestond destijds uit tenminste veertien vakken. Spoedig na de oorlog brandde de verkiezingstijd los en de ver deeldheid sloeg weer toe. Voor Gereformeerd Nederland was daar de ARP, voor de Her vormden de CHU en voor de katholieken de KVP en het ging er nogal fanatiek aan toe. Zo herinner ik me dat we op zeke re dag het leslokaal binnenkwa men en dat er met grote letters op het bord was geschreven: "Maakt geen fouten, stemt Jan Schouten." (Schouten was lijst trekker voor de AR P. Toen meneer Oosterbaan het lokaal betrad en las wat er op het bord stond, werd hij woe dend. Ik zie nog voor me hoe hij driftig het bord schoonveeg- de. Dit was opmerkelijk, want hij was een bijzonder kalm per soon. De oorzaak van zijn woe de was waarschijnlijk dat hij een CHU-stemmer was, daar hij bij de Hervormde Kerk be hoorde. De heer Oosterbaan werd als schoolhoofd opge volgd door meneer Leffertstra. Samen met een aantal andere leerlingen kreeg ik na het eer ste schooljaar de kans om te proberen de vierjarige Mulo in drie jaar te voltooien. Dit sys teem is later afgeschaft. In mijn klas zaten o.a. Willy la Roi, Tine Oosterbaan, Coby Stulp, Gjalt Algra, Koop Hofman, Leendert Balt, Andries de Jong. Vooral met Andries kon je ver schrikkelijk veel lol hebben. Nu had ik het 'geluk' in de bank vlak voor hem te zitten en dat gaf nog wel eens problemen. Destijds kregen we Duitse les van de heer Vermeer en daar deze behoorlijk hardhorend was, werd daar nogal eens 'ge bruik' van gemaakt. Zo werd ik op een dag grondig door hem getoetst op mijn kennis van het Duits, terwijl Andries achter mij de gekste dingen in mijn oor fluisterde. Ik was niet in staat ook maar iets zinnigs uit te brengen en zat alleen maar te stikken van het lachen. Meneer Vermeer beloonde dit met straf werk voor mij, daar hij niet snapte wat er zo leuk aan was. Ik kijk met erg veel plezier te rug op de Mulo-jaren. Half juli 1947 was ik in het bezit van het diploma vierjarige Mulo, be haald in driejaar. Hoewel ik goed kon leren, (Vervolg op pag. 11)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 4