LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE WIE KENT COMMISSARIS VAN POLITIE NOG? DE AVONTUREN VAN JUFFROUW KNIP EN KNAP VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 8. Over buurtwinkels, verkeert en milieu Op een vrijdagavond in juni 1994 zitten juffrouw Knip en Knap aan de koffie in de wo ningvan Knip. Knip: 'Maar goed dat je voor zes uur hebt gebeld, daardoor kon ik nog koffiemelk halen.' Knap: 'Zeker in de buurtwinkel in de Merelstraat! Jij mag blij zijn dat je nog een winkel in de buurt hebt. Ik fietste na vijf uur vaak naar Rutgers in de Mei doornstraat, maar die is eind vorig jaar opgehouden omdat hij geen opvolger had. In Bil- gaard ben je aangewezen op het sfeerloze winkelcentrum. Knip: 'Ja, daar vind ik ook niks aan. Janny komt straks ook, ze belde vlak voordat jij kwam, er is iets met haar want haar stem klonk zo vreemd.' Knap: 'Dan horen we straks wel wat haar scheelt. Om terug te keren naar Rutgers... zijn va der is in negentiendertig met de kruidenierszaak begonnen. Zijn zoon vertelde me dat die al over de negentig is. Rutgers ju nior begon in negentienzeve nenvijftig en maakte er een zelfbedieningswinkel van na zijn reis naar Canada. Op mijn vrije middag winkel ik vaak op de Voorstreek. Daar heb je de oudste winkels van Leeuwar- den op het gebied van boeken, cd's, groente en fruit en ook de oudste fotohandel. In de Breed- straat zit waarschijnlijk de oud ste bakkerszaak van Leeuwar den.' Knip: 'De gemeenteraadsleden winkelen zeker nooit op de Voorstreek, anders was de Voorstreek al lang een voet- gangsgebied.' Knap: 'Ze willen de Voorstreek laten verloederen ten gunste van de Nieuwestad, terwijl de De kruidenierswinkel van de fa milie Rutgers (1930-1993) aan de Meidoornstraat, Dahliastraat 33. (Foto: Chris Visser) Voorstreek de enige winkel straat in Leeuwarden is met veel zelfstandige winkels.' Knip: 'De Nieuwestad hoeft niet afgesloten te worden voor ver keer. Het trottoir is breed ge noeg voor het winkelend pu bliek.' Knap: 'De Nieuwestad zuidzijde is veel te breed, nu is de Nieu westad nog mooi. Als de plan nen van B. en W. doorgaan wordt de Nieuwestad nog lelij ker dan de Herestraat in Gro ningen. De politie mag wel wat vaker optreden tegen fietsers op de Nieuwestad noordzijde en op hetNaauw.' Knip: 'En niet te vergeten de Oosterstraat.' Knap: 'En wat zeg je van de Slotmakerstraat?' Knip: 'Daar zie je meer fietsers dan voetgangers terwijl je er niet mag fietsen... daar hoor ik Janny al.' Even later komt Janny binnen met haar hoofd in verband en haar rechterarm in een doek. Knap: 'Och lieve schat, wat is er met jou gebeurd?' Dan volgt het relaas van de af gelopen namiddag. Janny: 'Ik liep door de Kleine Kerkstraat naar de Nieuwestad. Toen ik overstak naar het trot toir van de drukke kant reed een jongen op een fiets me on dersteboven, hij reed aan de linkerkant. Hij hielp me over eind en zei dat het zijn schuld was. Daarna liep ik op 't trot toir, nog een beetje dizzy, en vloog er iets tegen me aan en toen ik weer bij kwam lag ik in een ziekenkamertje en een ver "Het beste meneer Jansen, wat u kunt doen is niet meer roken en niet meer drinken en iedere avond om tien uur naar bed. "En dokter, wat is dan vervolgens het beste?" pleegster keek naar mij. Zij ver telde me dat een man mij naar 't ziekenhuis had gebracht in zijn auto. Hij had gezien hoe een fietser op 't trottoir keihard tegen mij op vloog waardoor ik tegen de grond kwakte. De man kwam juist uit een win kel en omdat ik bleef liggen heeft hij me in de auto gedra gen en naar Bonnehos ge bracht. Ik heb een lichte her senschudding en mijn rechterarm is gebroken.' Knip: 'Je bedoelt MCL-Noord!' Knap: 'Eigenlijk is er maar één MCL, het ziekenhuis in Huizum is feitelijk MCH.' Knip:'Ja...je hebt gelijk.' Knap: 'Hoe ben je hier geko men? Toch niet lopend?' Janny: 'Ik heb in 't ziekenhuis gegeten. De verpleegster heeft na het eten het nummer van Knip voor me gedraaid en daarna heeft ze een taxi voor me besteld en daarmee ben ik hier gekomen.' Knip: 'Zo kun je ook niet naar huis, je hebt af en toe hulp no dig.' Knap: 'Je kunt 't beste bij mij logeren, ik heb een logeerka mer en Knip niet.' Janny: 'Dat is lief van je. Maan dagmorgen moet er wel gebeld worden naar mijn werk en ze moeten ook weten waar ik lo geer.' Knap: 'Dat komt wel goed... als voetganger word ik meer gehin derd door fietsers dan door au tomobilisten. Fietsers nemen wel deel aan het verkeer maar negeren de verkeersregels. En je kunt ze ook geen rijbevoegd heid ontnemen. Wij hadden vroeger verkeersles op school.' Knip: 'Dat hebben ze toch nog?' Knap: 'Dat is niet te merken.' Janny: 'Hoe vind je het afslui ten van het Ruiterskwartier?' Knap: 'Door deze maatregel verplaatst het probleem zich el ders in de stad. Ze moeten meer éénrichtingsverkeer in voeren. De Harlingerstraatweg moet bijvoorbeeld alleen maar te bereiken zijn via de Wirdu- merdijk, Nieuwestad en Vrou- wenpoortsbrug of via de Noor- derweg, Singelstraat en Noordersingel. Vanaf de Harlin gerstraatweg moet je bijvoor beeld via de Westerplantage, Ruiterskwartier en Prins Hen drikstraat het station kunnen bereiken. Door éénrichtingsver keer en in bewoonde straten een maximumsnelheid van vijf endertig kilometer bereik je meer veiligheid in de stad dan het verkeersplan van de ge meente. De bussen zouden de Harlingerstraatweg bijvoorbeeld via de Groeneweg kunnen be reiken via een busbaan vanaf de Oldehove. De Groeneweg moet geen doorgaande weg voor het gewone verkeer blij ven.' Janny: 'Het is vaak veel te druk. Als ik naar de PB wil en oversteek moet ik rennen voor mijn leven. B. en W. doen zo veel dingen waar de meeste in woners van de gemeente niet bij gebaat zijn.' Knap: 'Het zal wel onkunde zijn... neem alleen al het mi lieu... apetrots is de gemeente op de actie van gescheiden af valinzameling. Voor het milieu maakt het geen verschil of je groente- en fruitafval apart in zamelt of bij het gewone afval doet. Het kost wel meer geld... weggegooid geld.' Zouden er tegenwoordig nog veel Leéuwarders zijn, die we ten wie hier Commissaris van Politie is? Die kunnen vertellen, wie in het politiecorps de func tie van Inspecteur bekleden? En die meer dan twee of drie agenten van politie bij naam of bijnaam kunnen noemen? In vroeger jaren, toen de stad nog zoveel kleiner was, kende iedereen iedereen. Alom be kend bijvoorbeeld was de veel besproken politiecommissaris Wesser, over wie de mooiste anekdotes de ronde deden. Maar niet alleen die meneer Wesser, zelfs zijn hond was zeer bekend. Hector heette dat beest en Hector was vermaard als politiehond. Toen dit brave beest eens bin nen twee etmalen na een in braak op de Eewal de vermoe delijke dader wist aan te wijzen, ging dit nieuws als een lopend vuurtje door de stad - zoiets was hier nog nooit ver toond. Hector bevestigde daarna zijn meesterschap als politiespeur- der door in Franeker zomaar de plaats aan te wijzen, waar een klein meisje in de gracht was verdronken. Knip: 'Het schoonmaken van die grote containers is voor oude mensen ook geen aardig heid.' Knap: 'B. en W. jammert wel over de hoge werkloosheid in de gemeente... terwijl ze er zelf mede schuldig aan zijn. Veertig procent van de gemeenteamb tenaren woont buiten de ge meente Leeuwarden.' Janny: 'Dat is ook nadelig voor het milieu, want daardoor rijden erte veel auto's. Knap: 'Tijdens de verkiezingen van negenentachtig waren bijna alle partijen vóór het milieu...' Knip: 'Dit jaar één, hooguit twee partijen.' Knap: 'De afgelopen vier jaar is er weinig of niets aan het mi lieu gedaan.' Janny:'Is dat zo?' Knap: 'Ach, minister Alders heeft wat mogen rommelen in de marge. Het autopark is ge groeid en de trein is weer duur der geworden en wordt nog duurder. Mensen die een trein kaartje kopen moeten vaak staan en jongelui met een OV- kaart zitten gratis. Dat is de schuld van het laatste kabinet Lubbers... geen wonder dat de mensen de trein mijden en weer met de auto gaan. Dan heeft het milieubeleid toch niets van belang bereikt?' Janny: 'Even wat anders, wil ie mand van jullie mijn buurvrouw even bellen en zeggen dat ik ziek ben. Zij wil wel voor mijn vissen en planten zorgen... dat doen ze ook als ik met vakantie ben... ze heeft wel een sleutel.' Knap: 'Bel ook meteen maar een taxi, dan kan Janny met mij mee naar huis.' Janny: 'Een onrechtvaardige milieumaatregel van Alders is' het verhogen van de tarieven van gas en elektra.' Knap: 'Daarmee tref je de men sen die geen auto kunnen be talen en ook de trein vanwege de tarieven laten staan en dus weinig vervuilen.' Knip: 'De niet-vervuiler betaalt dus het meeste.' Chris Visser Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 13