REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR OUWE JOHANNES MET BUSJE MELK 'T KLEINE KRANT5JE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 15 adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlsstraat 6-10 058-124984 De S.S. gelast telefonisch te doen aanhouden en over te brengen naar haar Dienststelle Theodorus Schoffelmeer, geboren 7november 1914, wonende Oldegalieën 187. De agenten Van der Meuten en Hitzert rapporteren, dat Schoffelmeer volgens een schrijven aan zijn ouders naar Duitsland is vertrokken, hetgeen de S.S. is medege deeld. De Inspecteur van Politie Hombrink, rapporteert, dat hij met de hoofdagent Got assistentie heeft verleend aan de deurwaarder der Belastingen Dillings bij eene beslagleg ging ten huize van Berend B., aardappelhandelaar, wo nende Insulindestraat 154. Aangezien de toegang tot de woning geweigerd werdis met behulp van een smid het deurslot geforceerd, waarna het binnenkomen dier wo- ning ongestoord kon plaatsvinden. De Feldwebel Köller verzoekt namens Hauptmann Smidt, verblijvende in de Gemeenteschool nummer 17, opspo ring en terugbrenging van zijn vijf maanden oude Schot se bruine terrier, die van hem is weggelopen. Het Gewestelijke Arbeidsbureau, afdeling Bijzondere Be middeling, verzoekt telefonisch te willen doen aanhouden en naar haar bureau te willen doen overbrengen Anton Pieter Prins, geboren 14 juni 1909, Meidoornstraat 20, die gistermorgen zich had moeten melden om uitgezon den te worden naar Duitschland, doch die niet is ver schenen. De agent Van Oostrum rapporteert, dat Prins niet thuis is getroffen, doch volgens verklaring van zijn vader is ver trokken, vermoedelijk naar Groningen, nader adres onbe kend. Jacob Heyenga, oud 38 jaar, tandarts, wonende aan de Nieuwestad nummer 65, doet aangifte van het onbe voegd uitoefenen van de geneeskunst en het verwerken van tandheelkundig rubber door den tandtechniker Van der Heide, wonende in de Claes Bockes Balckstraat. De Obergefreiter Matz doet namens Hauptmann Smidt, wonende aan de Groningerstraatweg 16, aangifte van vermoedelijke diefstal van een gladharige lersche terrier, een reu, vijf maanden oud, luisterend naar de naam Joe. Lodewijk Hermanus Geveke, geboren 23 januari 1877, bouwaannemer, wonende aan de Dokkumertrekweg nummer 3, doet aangifte van vermoedelijke verduistering in dienstbetrekking, gepleegd door F. G. Vergonet, wo nende aan de Lombokstraat nummer 22. Leida Onclin, geboren te Leeuwarden 23 juni 1901, wo nende Achter de Tulpenburg 20, geeft kennis, dat haar broer Willem, geboren te Leeuwarden 25 augustus 1897, neigingen van krankzinnigheid vertoont en niet ongevaar lijk is voor zijn medehuisgenoten en omwonende perso nen. Terstond de noodige maatregelen genomen. De rechercheur Van Weemen rapporteert, dat Willem Onclin per ambulance is overgebracht naar het Stadszie kenhuis. De rechercheur Visser rapporteert, dat Johannes van der Veer, geboren 6 maart 1923, loopknecht, wonende Men- delsohnstraat 27, bij het aanzetten van een kachel bij den drogist Prinsen aan de Tuinen in brand raakte. Door in de stadsgracht te springen wist hij de vlammen te dooven. Op advies van Dr. Geerlings is hij per politie- brancard overgebracht naar het Stadsziekenhuis. A. Mekker, wonende Spanjaardslaan, deelt telefonisch mededat er even tevoren in het perceel Houtstraat 58 een schoorsteenbrand had gewoed. Het vuur was door omwonenden gebluscht, doch assistentie van de brand weer voor nablussching was gewenscht. De Piket Com mandant der Brandweer is hiermede in kennis gesteld. Deze rapporteert bij terugkomst, dat ten huize van de weduwe Branderhorst, wonende in vermeld perceel, ten gevolge van het te heet gestoken van een kachel, een in de schoorsteen ingemetselde balk in brand was geraakt. Door de brandweer is de nog smeulende balk met een natte dweil gedoofd en de vuurresten verwijderd. De rechercheur Van Weemen rapporteert, dat vermoede lijk uit politieke overwegingen getracht werd een ruit te vernielen van perceel nummer 54 aan de Spoorstraat, bewoond door Dirk Postmus, geboren te Leeuwarden 6 oktober 1906. Met een steen werd naar deze ruit gewor pen, doch die kwam tegen het kozijn, tengevolge waar van geen materieele schade werd veroorzaakt. Rappor teur doet verder onderzoek. De rechercheur Huisman rapporteert naar aanleiding van een telefonische mededeling, dat van het perceel Spoor straat 54, bewoond door Dirk Postmus, door middel van een straatsteen een erker-ruit werd vernield. Achter dit ruit was een biljet aangebracht met de woorden "Tegen het Bolsjewisme". Dit biljet werd geheel vernield. Daar Postmus lid der N.S.B. is, zijn politieke overwegingen vermoedelijk de oorzaak van deze daad. Hel onderzoek naar den dader, ook door middel van den speurhond Agaat, leverde geen resultaat op. De vereischte meldin genzijn verricht. De rechercheur Hooijsma rapporteert, dat Jan Reitsma, geboren te Stiens 25 mei 1901, veehouder, wonende aan de Mr. P.J. Troelstraweg nummer 147, tengevolge van een ongeluk bij het rooien van een boom, het leven heeft verloren. Reitsma was met een knecht bezig een op zijn erf staande boom te rooien. Toen deze viel kwam de boom terecht op een staalkabel van een zogenaamde kuiltakel, zijnde een opstaande paal, die door drie staal kabels in rechte stand wordt gehouden. Een dezer dra den knapte af. Tengevolge hiervan viel de opstaande paal in de richting van Reitsma. Hij kreeg deze paal op zijn achterhoofd en was vrijwel op slag dood. (1943) Een opvallende figuur in de buurt van de Romkeslaan is in vroeger tijden "Ouwe Johan nes" geweest, een heel klein mantsje met aan zijn voeten een paar enorm grote klompen. Ouwe Johannes, die op de boerderij van Postma bij de Potmarge werkte, droeg geen baard, maar hoefde zich ook nooit te scheren - ook dat was een bijzonderheid. Het leek wel, of de mensen Ouwe Johannes nooit zagen lo pen zonder een busje melk, maar dat kon wel kloppen, want iedereen wist, dat hij zelf ook beschikte over een koe. Hij had dat beest thuis in zijn eenkamerwoninkje in de bed stee staan. Ouwe Johannes sliep in de ene bedstee, de koe stond inde andere...

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 15