JA, EEN SCHOOLGEBOUW MAAR WAAR PRECIES? 'T KLEINE KRANTSJE 'TKLEIHE KEAHTSJE NI ONZE FOTOPRIJSVRAAG SNOTNEUS WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagi,na 3 Een fotofragment van een forse gevel met grote raampartijen - dat was wat we de laatste maal in de krant afdrukten voor onze traditionele fotoprijsvraagrubriek. Wat kon dat zijn? Nou, zeker en vast een schoolgebouw, dachten alle lezers, die besloten een antwoord op onze gebruikelijke vraag "Leewadders, waar is dit?" op te sturen. En daarmee sloegen zij de spijker op de kop. Alleen één abonnee moest aan wat anders denken. "Dit zal het Beursgebouw wel zijn,schreef zij op de briefkaart, die zij ons deed toekomen en waarmee zij zich dus zelf kansloos maakte. Deze dame, die dacht, dat het best eens de Beurs kon zijn, woont in Bolsward en zij zal misschien geen gelegenheid hebben gehad om zich even ter plaatse te oriënteren. Dat geldt voor vrijwel alle abonnees van buiten Leeuwarden, van wie velen het als een bezwaar be schouwen, dat zij er niet op uit kunnen trekken om te controle ren of het juist is, wat zij den ken. MOEILIJK Zo schreef de heer J. Buwalda te Barneveld ons dan ook het volgende: "Voor ons abonnees, die niet meer in de goede stad Leeuwarden wonen, is het' soms erg moeilijk om aan de fotoprijsvraag mee te doen. De abonnees, die in Leeuwarden wonen, hebben het wat dat be treft wat gemakkelijker. Zij kun nen de stad in gaan en kijken waar het betreffende gebouw staat, maar wij moeten zuiver op onze herinneringen afgaan." Maar goed, het was dus kenne lijk een schoolgebouw, zoals ook de heer Alb. van der Wal uit Leeuwarden al dacht: "Het kon haast niet anders, dan dat de foto-opgave sloeg op een oud schoolgebouw" - alleen was het wel de vraag welk ge bouw het dan precies betrof. Vandaar, dat veel abonnees een hele speurtocht onderna men langs de verschillende scholen in de stad, zoals bij voorbeeld de heer J. de Vries, die ons het volgende meldde: "U hebt mij mooi naar alle mo gelijke scholen gestuurd, het oude Gymnasium, de Wisses- dwingerschool en de Oostersin- gelschool, voor ik eindelijk arri veerde op de plaats, waar de fotograaf van 't Kleine Krantsje had gestaan." Ook de heer Harm de Vries moest eerst aan het Stedelijk Gymnasium denken en de ge dachten van de heer D. Beek- sma gingen aanvankelijk naar de Sint Anthonyschool uit. Maar het was, beste mensen, de school aan de Druifstreek en niet, zoals verscheidene in zenders ons meldden, het schoolgebouw aan de Twee- baksmarkt, die begint bij de Ko ningsstraat en eindigt bij de Oude Oosterstraat. "Het is de gevel van de Willem Lodewijkschool aan de Druif streek," schreef de heer Jo- chum Brantsma vanuit het ver re Sittard. "De school, waar ik zeven en een half jaar heen ging. Iedere dag vanaf de Ach ter de Hoven, via de Eerste Ka- naalbrug, waar we vaak voor moesten wachten, en dan over de Electrische brug door de Nieuwe Oosterstraat naar school. Het speelkwartier brachten we altijd door op het Blokhuisplein voor het Stads ziekenhuis en de ingang van de gevangenis." GEEN FIETSTOCHT "Bij het zien van de opgave," aldus de heer Th. van Rossum, "zei mijn vrouw direct "dat is de Willem Lodewijkschool." Zij herkende dit gebouw namelijk onmiddellijk, daar zij er alle ze ven klassen van de lagere school heeft doorlopen. Daar door ditmaal voor mij geen noodzakelijke fietstocht door de stad. Misschien de volgende keer weer." En wat schreef mevrouw Tini Dijkstra-Broersma uit Leeuwar den? "Nog nooit heb ik gereageerd op de foto "Leewadders waar is dit? Toch zijn wij al meer dan twintig jaar abonnee op het Kleine Krantsje en wisten we meestal waar de foto bij hoor de. Deze keer wil ik heel graag reageren, want dit is mijn lage re school de Willem Lodewijk school aan de Druifstreek. Zeven jaar ben ik daar naar toe gelopen. Ik woonde toen in de Eerste Vegelindwarsstraat. Vier keer per dag liepen we een half uur van en naar school, met mij nog veel meer kinderen we haalden elkaar op -dat was gezellig. De hoofdmeester was de heer Teeuwsen, een erg lieve man. De namen van de juffen waren Smeding, Plet en Ferwerda. De meesters waren toen de heren Dijkstra, Alberda en Link. Bijna veertig jaar is dit geleden, maar ik weet het nog als de dag van gisteren." "Het gebouw staat nu in de steigers," schreef de heer R. Poelstra, "en nu komt het Ad vocatenkantoor van Trip en De Goede er in. Gelukkig is het oude pand bewaard gebleven, al moet het dan wel enigszins verbouwd worden. De Willem Lodewijkschool was een her vormde school voor het lager onderwijs en men had er ook een lokaal als kleuterschool. Vroeger moet de school een andere naam hebben gehad en men sprak toen, meen ik, over de Geertseschool." En dat laatste klopt, want in de tijd, lang geleden, dat er een meester Geerts het hoofd van was, werd de instelling door de echte Leeuwarders altijd zo aangeduid en niet anders: "Ons kienders binne oppe Geertseskoal en self binne we eroeknog op weest!" Het uitgeloofde prijsje, een exemplaar van het fotoboekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het..." gaat naar de heer C. Durksz, Trosdravik 11 in Leeu warden in Leeuwarden, die ons enthousiast het volgende be richtte: "Via de Beurs, het Ge rechtshof en het Natuurmu seum uiteindelijk aangeland bij de voormalige Gemeenteschool aan de Druifstreek. Gevonden!" Het beledigen van een ambte naar in functie werd in vroeger jaren nog zwaar gestraft. Dat bleek ook in 1924, toen de agent van politie D. Spiekhout op het Noordvliet surveilleerde - ook dergelijke activiteiten kwamen weleer in Leeuwarden nog voor. De heer Spiekhout hoorde plot seling gejoel en gezang en ging er op af om de lawaaima kers tot stilte aan te manen. Maar dat scheen een van de zanglustigen, een vrouw van drie en dertig jaar, niet aan te staan. Zij begon de politieman dan ook uitbundig uit te schel den. "Zo snotneus," riep ze, "ben je daar weer? Groot ongeluk!" Het mens werd prompt op de bon geslingerd en kwam kort daarna voor de politierechter te staan. En die vonniste de ver dachte lang niet mals: met een maand gevangenisstraf! •l'JJ I its zuinig op uwoge" en.-.uwge'o. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560, Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per postbank betaald. 65,- per cheque betaald. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 4,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3 ex. if it tr Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schnftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 3