BOERDERIJEN BIJ DE STAD HERINNERING AAN EEN OUDE KERK 'T KLEINE KEANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN DE HEYERMANSSTRAAT EN OMGEVING Met belangstelling heb ik de laatste "Avonturen van Juf frouw Knip en Knap" van Chris Visser gelezen. In deze aflevering ging het dus over de Heijermansstraat en in het bijzonder over groenteman Wietze Huizinga en echtgenote. Het zij mij gegund me een beetje met dit gesprek te be moeien Om hier en daar wat aan te vullen. Ik ben geboren in 1926 in de Heijermansstraat no. 22, het eerste "nieuwe" huis aan de zuidzijde van de straat. Ons huis was, naar ik meen, twee jaar eerder gebouwd door aan nemer Pier Riemersma uit de 1e Parkstraat. Deze nieuwe wijk ontstond op het grondge bied van de voormalige tuinde rijen van de Huizinga's. Wat mij opviel in het gesprek was dat men het voornamelijk had over de middenstand, de buurtwinkels, die de straat ge zellig maakten. Naar mijn be scheiden mening droegen de overige bewoners ook het hun ne daartoe bij. Ik zal trachten, nog even verder in de historie terug te gaan, de beginjaren '30. OUDENAMEN De andere oude straatnamen (van vóór de annexatie bij Leeuwarden) zouden ook ge noemd kunnen worden: Aylva- straat was Torenstraat, Donia- straat was 1 e Torendwarsstraat, Sierksma- straat was 2e Torendwars straat, Wiardastraat was Nieuwstraat terwijl de Aebinga- straat destijds Korteweg heette. Aan het begin van de Heijer mansstraat aan de Z.Z. vanaf de Verl. Schrans stond een rij tje oude kleinere huizen. Enke le bewoners waren kapper v/d Zee; een Keimpe, vrijgezelle slagersknecht; Tuininga, had een bakkerswijk en bezorgde het brood per bakfiets; Zadel maker T. Fleur; later Hans en Oentje van Dijk. Hun zoon Jel- te, na aanvankelijk gewerkt te hebben in de meubelzaak van G. Hamersma, kreeg later be kendheid als medewerker van het Oranje Bierhuis; Hensema; Stelpstra en op no. 20, het laat ste, H. v/d Molen, een rente- nier-smid uit Bergum. Hij had een garage naast z'n huis laten bouwen voor z'n luxe auto, een A-Ford. Bijna rug aan rug was een een zelfde rij huizen gebouwd aan de nauwe 1e Dwarsstraat. Ver derop waren de 2e en 3e Dwarsstraat. De "nieuwbouw" (nog geen waterleiding en w.c. maar re genwaterbak en ton) begon op ruime afstand van de bestaan de huizen, misschien wegens een voormalige sloot. Reden waarom mijn vader belang had bij het eerste pand (no. 22). Hij had hier ruimte voor een hou ten "garage" als stalling van z'n nieuwe vrachtauto, een A- Ford. Hij had n.l. een expeditie bedrijf met beurtdienst op Sneek. Onze achterbuurman in het laatste huis van de 1e Dwars straat was een Terpstra, naar ik meen Siebren/ Samen met z'n broer, die in de La Reij- straat (thans Jan de Baan- straat) woonde, had hij een schapenhandel. De schapen graasden op het Friesland-ter- rein en het Sport-terrein aan de Borniastraat. De grasmat werd zo kort gehouden maar de keu tels moesten wel verwijderd worden. Ik zie hem nog op het veld lopen met een harkje en een emmer. Vrijdags moest men vaak met schapen naar de markt. Ze werden dan door de straten gedreven de Schrans in. Dat kon toen nog. Onze buurman in de W. Zijlstra, ma chinist bij N.S. Hij droeg de bij naam "Süp met Süker". Dan de hoekwinkel aan de 1e Park straat. Dit was vanaf het begin de kruidenierswinkel van J. van Zurk. Achter de winkel in die zijstraat was een houten schuur. Hierin had De Groot z'n oliebollenbakkerij "Het Friezin netje". Toen fam. v. Zurk naar de winkel op de hoek van de 2e Parkstraat vertrok en ook oliebollenbakker De Groot ver dween, vestigde zich daar bak ker Lamsma. De schuur ging plat en er werd een stenen bakkerij gebouwd. Na Lamsma kwam bakker Keuning, naar ik meen, van Wommels. Keuning deed het bedrijf weer over aan de vrijgezelle broers en zuster Mensonides, ook uit Wommels. Toevallig kennissen, want mijn vader was ook een Wommel- ser. Gebakken werd er niet meer want de oven was on klaar. In de winkel werd wel brood verkocht. Eén van de broers, Sieds, had later een pa- tatkraam op de Stationsweg bij de rijwielstalling van N.S. Op de andere hoek van de 1e Parkstraat was de Slagerij van Douma, een zogenaamde elite slager. Hij had veel uitbreng klanten, vooral in het westen van de stad. De slagerij werd later overgenomen door Greij- danus. De huizen tussen de 1e en 2e Parkstraat werden o.a. bewoond door Last, Nijenhuis, beiden machinist N.S. en archi tect Halma. Zoals eerder ver meld, verhuisde kruidenier J. v. Zurk van de hoek 1e naar de hoek 2e Parkstraat. Later heb ben zij de winkel overgedaan aan Duipmans. Verder in de straat het huizenblok tussen 2e Parkstraat en 1e Torendwars straat. Hier woonden o.a. de fa milies v.d. Meer, Wielinga, op no. 50 fam. J. de Groot, De Groot was in de beginjaren be stuurslid van F.V.C. Daarnaast zat Kapper Zondervan, z'n me dewerker Kuipers speelde ook in "Volharding". In het hoek pand no. 54 had eerst v.d. Werf z'n schoenmakerij. Na zijn verhuizing naar de overkant, kwam de fam. De Ruiter, naar de meen van Ferwerd, het pand bewonen en begon er een sigarenzaak. Ook de eer dergenoemde Jan de Groot zat voorheen in de rokerij, n.l. siga renmagazijn "De Wildeman" op de hoek van de Schrans en de Huizumerlaan. Later overgeno men door de heer Bams. Nu staat er een bankgebouw. Dan nog even de Noordzijde van de straat. Allereerst, nog aan de Verl. Schrans, het oude gardeniers huis van Huizinga. Er is sprake van geweest om dit huis te be houden, maar het heeft plaats gemaakt voor het notariskan toor van mr. Postma. Het rijtje leilinden staat er nog. Het eer ste huizenblok is weer van eer der datum. Hier woonden o.a. Dol, Hoekstra en mevr. v.d. Ley. De fietsenzaak van Herre- ma, op de oostelijke hoek Heij- ermansstraat/Torenstraat, was oorspronkelijk een woonhuis, bewoond door fam. v.d. Meer. De werkplaats was toen een hok voor hun pluimvee. Toen v.d. Meer naar een ander hoek pand in de Torenstraat verhuis de, verbouwde Renkema het huis tot rijwielzaak. Latere be woners waren Haitsma, Klaas Herrema en zoon Wietse Her- rema. Het naastgelegen pand werd bewoond door Braaksma, Kamminga, v.d. Meer en Ron- ner. Tenslotte nam KI. Herrema het pand over voor uitbreiding Op de vraag, onlangs in 't Klei ne Krantsje aan onze abon nees, waar in en rond Leeu warden boerderijen hebben gestaan, kregen en krijgen we nog steeds interessante reac ties - een woord van hartelijke dank aan het adres van allen, die ons schreven of belden, is hier wel op z'n plaats. Vanzelfsprekend zijn er nog wel heel wat vragen onbeant woord gebleven. Zo herinneren wij ons, dat er ook een boerderij heeft gestaan aan het eind van de Leeuwerik straat, ongeveer 'op de plaats, waar deze straat nu het Euro- papléin raakt. Over deze boer derij hebben wij helaas niets mogen vernemen. Zijn er lezers, die weten welke familie deze plaats heeft be woond? En zouden er nog fa- van z'n zaak. Pand no. 21, tegenover ons huis, is weer het begin van de "nieuwbouw". Dit was een vrij staand bedrijfspand met woon huis van fourage- en oliehande laar v.d. Pol. Deze mensen zijn niet lang onze overburen ge weest. Na vertrek van v.d. Pol vestigde G. Hamersma er zijn meubelzaak. Daarvoor was Ha mersma al actief in de meubel- handel vanuit zijn woning in de Borniastraat. Dan volgde er een vrij lange woningrij, niet onderbroken door zijstraten, tot de 1e Torendwarsstraat. De volgende bewoners kan ik uit mijn herinnering opdiepen: Re- nema, verzekeringsinspecteur; Wolthuizen, onderwijzer aan de Zuiderstraat-school (later C. Fabriciusstraat); Hogeveen, rijkspluimvee-consulent en ver derop Piet Huizinga sr.; Bies- ma, huisschilder die ook deed in begrafenissen; groenteman Wietse Huizinga; Lamminga; schoenmaker v.d. Werf en loodgieter J. Vos. Nu alles weg is op het pand van Tuincentrum Beek na (voorheen Kapper van der Zee) - de afbraak begon in de ze ventiger jaren - leek het me goed ook eens oude herinne ringen op te halen. Ik ben me er van bewust niet volledig te zijn geweest. Leeuwarden Lieuwe Sj. Ypma milieleden bereikbaar zijn? Hetzelfde geldt voor leden van de familie Koopmans, die een boerderij heeft gehad op de hoek van de Ruyterweg en de Insulindestraat. Zijn er hog le den van deze familie in leven en zo ja, waar zitten ze? wie het weet mag het zeggen: re dactie 't Kleine Krantsje, Vrede man de Vriesstraat 18921 BP Leeuwarden of telefoon 120302. Stel je voor, dat we dit plaatje ooit hadden gebruikt voor onze prijsvraag rubriek "Leewadders, waar is dit?" Zou er dan wel één goede oplossing op onze redactie zijn binnen gekomen? Wat we hier zien is een interessante herinnering aan de oude Sint Bonifatiuskerk, die ooit tussen de Nieuwe stad en de Bagijnestraat heeft gestaan. Wij konden deze foto maken door het recente slopen van de Tivolibioscoop, die gestaan heeft op de plaats, waar de katholieke kerk in de zeventiende eeuw werd gebouwd. In de jaren 1805 en 1806 werd deze oude kerk herbouwd en die stond toen nog achter de huizen 'van de Nieuwestad. Omstreeks 1825 werd het huis voor de kerk afgebroken, waardoor er een royaal voorplein ontstond, dat door een hek werd afgescheiden van de Nieuwestad. Op dit plein moeten, volgens de overle vering, de Duitse hannekemaaiers zich vaak verzameld hebben om zich zo aan te bieden aan de Friese boeren, die van hun werkkracht gebruik wilden maken. Toen in 1884 de nieuwe Sint Bonifatiuskerk aan de Voorstreek werd voltooid, werd de oude kerk aan de Nieuwestad gesloten. Er kwam toen een kachelsmederij van Van Duysen in het kerkge bouw en de familie Van Duysen zelf kwam te wonen in het kleine pandje, waarin nu de firm Miedema zit. Later werd het voorplein van de oude kerk weer bebouwd, maar bij het slopen van de Tivolibioscoop kwamen er (dichtgemetselde) raampartijen bloot, waardoor de Van Duysens ooit uitzicht hadden op het plein. - erg interessant allemaal. (Foto: Fen- no Schoustra)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 9