VELEN VONDEN DE WEG NAAR DE JELSUMERSTRAAT JU I *T KLEINE KRANTSJE 'TKLEIHE KEAÜTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG js zuinig op uwoge" en.-uw geld! WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Ja, ja, dat was dus heel wat anders, de laatste opgave in onze traditionele fotoprijsvraagrubriek "Leewadders, waar is dit?" Nu eens geen afbeelding van een bepaald huis of van een karakteristiek hoekje in de oude binnenstad, maar een fragment van een foto met, zo leek het, een stuk van een betonnen afscheiding. Waar, waar, waar??? Wel, heel veel abonnees hebben onze vraag bevestigend kunnen beantwoorden, maar niet weinigen hebben eerst een hele speurtocht door de stad moeten ondernemen, voor zij oog in oog met het juiste punt kwamen te staan. En zeker heel wat anderen hebben hun zoektochten moeten staken, omdat de gezochte plaats gewoon onvindbaar bleek. Al met al stroomde er een zee van oplossingen bij ons binnen en alle inzenders hadden het bij het rechte eind: wat wij had den gefotografeerd was het be tonnen bruggetje over de sloot voor de Joodse Begraafplaats aan de Jelsumerstraat - som migen zagen dat dus meteen, anderen - we zeiden het al - hebben er wie weet hoe lang naar moeten zoeken. OMZWERVINGEN "Na veel omzwervingen door de oude binnenstad van Leeu warden ben ik uiteindelijk ook in de Jelsumerstraat terechtge komen" schreef ons de heer S. Feikens en de heer Th. van Rossum verwoordde zijn erva ringen zo: "Ook bij deze laatste fotoprijsvraag is mijn vrouw weer betrokken. Toen we in de stad waren besloten we gelijk maar even te zoeken naar de nieuwe opgave. Na even in de binnenstad te hebben rondge reden zei mijn vrouw: "Hier is het niet, we moeten het zoeken bij een park of bij een begraaf plaats." Dus naar de Span jaardslaan. Het' Rengerspark. Niets. De Oude Begraafplaats: niets. Toen de Jelsumerstraat in. En ja, daar was het. Dit keer dus buiten de grachtengordel." "Eerst dacht ik het is het hek van de Gevangenis op het Blokhuisplein" aldus de heer Chris Fahner, "maar dat was het dus niet. Toen veronder stelde ik dat het een foto van vroeger was van iets, dat nu niet meer bestaat, maar dat leek me onlogisch, omdat het dan niet te controleren zou zijn. Ik mag graag door de stad fiet- «Al sen: dus, de hele stad door zocht, maar nergens te vinden. Toen begon ik echt te twijfelen of het nou nog wel of niet meer bestond. Maar opeens bracht een helder ogenblik me op het idee om naar de Oude Be graafplaats te gaan, maar dat bleek het ook niet te zijn. Ten einde raad fietste ik door en plots, zonder het in de gaten te hebben, zag ik een hek van be ton. Ik was er al lang voorbij, toen ik me realiseerde dat het dat hek wel eens kon zijn, wat op de foto stond. En jawel, het was inderdaad het goede hek!" Ook de heer Harm de Vries moest een lange zoektocht ma ken voor hij het bruggetje vond ("Ik ben alle stadsparken nage gaan, maar geen kans op her kenning!"), maar anderen, zo als bijvoorbeeld mevrouw Berghuis, fietsten er zo op af: "Na het zien van de fotoprijs vraag ben ik meteen op de fiets gestapt en ja hoor, rechtstreeks naar de Jelsumerstraat." "Bij het bekijken van de nieuwe opgave dacht ik gêlijk: Ja, dat is 't" aldus de heer F. S. Jorna. "Maar voor de zekerheid uit de nachtdienst er toch maar even langs. En ja hoor, ik had gelijk: het is het bruggetje dat leidt naar de oude Joodse Begraaf plaats in de Jelsumerstraat." "Juist teruggekeerd van vakan tie gauw even een reactie mij nerzijds" vond de heer Nic. Verbruggen. "Bij het bekijken van de foto meen ik de Joodse Begraafplaats te herkennen. Een vergelijk met een in mijn. bezit zijnde dia versterkt mij in die mening." En mevrouw C. Pannekoek Loois reageerde zo: "Als ik mij niet vergis (en dat zal wel) is dit het bruggetje bij de Joodse Be graafplaats. Ik heb het vluchtig vanuit de bus gezien, omdat ik niet meer zo vlug ter been ben om het persoonlijk te gaan be kijken. Meestal heb ik de oplos sing goed, maar dan is de in- schrijfdatum al verstreken. Ik vind het altijd een uitdaging. Veel succes, ik kijk altijd uit naar'tKrantsje!" NIETTE VINDEN "Het laatste zoekplaatje deed ik aanvankelijk af als niet te vin den" bekende de heer A. Hol- werda, maar bij nadere be schouwing meende ik het te herkennen, hetwelk na onder zoek ter plaatse juist bleek. Wij wandelden dit vroeger veel langs door Het Jodeland rich ting Jelsum en dan via de Troelstraweg weer terug." "Mijn ouders woonden in de Jelsumerstraat" schreef me vrouw Marjan Overdijk uit Har- lingen, "en als kind speelde ik daar veel met vriendjes en vriendinnetjes. Wij lagen vaak languit te vissen in die openin gen van de brug. En 's winters schaatsten wij onder het brug getje door, richting 't Oude Meer." Ook voor de heer S. H. Bosma was het beantwoorden van onze vraag niet moeilijk: "Wij hebben hier in de dertiger jaren zelf gewoond op nummer 31 tegenover de ingang" en het zelfde gold voor de familie J. J. de Vries: "Toen wij vanmiddag thuiskwamen en de post nake ken was ook 't Kleine Krantsje daarbij. Na het eten snel het krantsje doorgebladerd en kwa men zo bij het zoekplaatje en dat was voor ons een duidelijke zaak. Wij wonen namelijk in het huis, dat behoort aan het Labo ratorium voor de Volksgezond heid en onze tuin loopt bijna toe aan het bruggetje toe." Tenslotte constateerde de heer Ing. K. Visser, dat het bruggetje er "wat schameler" uitziet dan in 1933, toen hij er in het kader van de tekenlessen aan de voormalige MTS een sepia-te- keningetje van maakte - voor de aardigheid stuurde hij ons een, helaas wat donkere foto kopie van dat prentje toe. O ja, dan vroeg de heer S. Fei kens zich nog af, hoe oud het gefotografeerde muurtje is. "Misschien is daar iets over te zeggen." Wel, dat weten we niet precies, maar de begraaf plaats zelf dateert van 1833, toen ook de Algemene Be graafplaats er naast werd aan gelegd. Nu de prijswinnaars, dat werd de heer L. Pietjou, voor wie het oplossen van deze prijsvraag ook niet moeilijk kan zijn ge weest, want hij woont in de Jel sumerstraat op nummer 21Hij krijgt een exemplaar van het fo toboekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het.."toegestuurd. voor Leeuwarden en de wijde wereld erom heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Vottastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858. 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kopij voor t Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per postbank betaald. 65,- per cheque betaald. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 4,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voOr3ex. ir-ü- Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier- navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden. Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 3