JAAP ROBIJN DRUKTE Z'N STEMPEL OP VERENIGING "NIETZO MOOI, VERDACHTE" KAPPER V.D. HORN G.V. QUICK BESTAAT NIET MEER 't KLEINE KRANTSJE FELICITEERT pagina 11 De Huizumer Gymnastiekvereniging Quick, ooit landelijk vermaard door de groot ste nationale turnsuccessen, bestaat niet meer. De bijna driekwart eeuw geleden opgerichte vereniging is dit jaar gewoon opgedoekt. Of moeten we het zo zien, dat ze (nog een beetje) voortleeft in die geheel nieuwe organisatie met de naam O.B.Q., waarin ook de Leeuwarder gymnastiekverenigingen Odi en Brinio een toekomst hopen te vinden? In ieder geval hebben de echte "Quickianen" deze maand weemoedig afscheid genomen van hun dierbare vereniging. Als het gegaan is, zoals in de bedoeling lag, was er zondag een reünie in het Friese waterland: op een boottocht wilden de ouwe getrouwen voor de laatste maal in verenigingsver band nog eens gouden herinneringen ophalen. Tot de velen, die de verbijste rende teloorgang van de G.V. Quick ten zeerste betreuren, behoort zeker de ere-voorzitter, de heer Jac. Robijn. Hij immers heeft, als geen ander, in een periode van zo'n halve eeuw een duidelijk zichtbaar stempel op Quick gedrukt. Jaap Robijn, zeven en zeventig nu, was nog jong, toen hij van uit zijn geboorteplaats Wom- mels naar Huizum verhuisde en hier in contact kwam met Quick. Hij werd er lid van en droeg het turnpakje als aspi rant, maar een glorieuze sport- loopbaan als turner bleek er voor hem niet in het verschiet te liggen. BESTUURSFUNCTIES Wel zeer nadrukkelijk bleken zijn capaciteiten te liggen op het bestuurlijke vlak en nadat hij al in alle mogelijke commis sies was opgevallen, werd hij in 1945 tot secretaris benoemd. Grandioze leider van Quick was op dat moment de heer J.- D. de Jong L. zn, Jan de Jong, die de vereniging door het be halen van een hele reeks natio- onze stadgenoot Piet van der Goot met zijn zilveren jubileum als directeur van de Friesland Bank Assurantiën. De heer Van der Goot, een rasechte Leeu warder en een telg uit de ooit zo bekende melkslijtersfamilie Van der Goot, had dit feestelij ke feit op de eerste van deze maand al kunnen vieren, maar op vrijdag de drie en twintigste september zal hij officieel in de bloemetjes worden gezet tij- nale turnkampioenschappen landelijke vermaardheid gaf. Precies tien jaar zou Jaap Ro bijn de functie van secretaris vervullen om daarna, in '55 dus, het voorzitterschap van Quick op zich te nemen. Precies tien jaar zou hij deze functie vervullen' om daarna, in '55 dus, het voorzitterschap van Quick op zich te nemen. Het was in de nu volgende pe riode, dat Quick aan het turn- front de grootste successen be haalde en dat Jaap Robijn ("met Tjitte Wij'mstra en Akke Smit") de leukste tijd in de ver eniging doormaakte. Toen Jaap Robijn in 1971 als voorzitter afscheid nam, werd hij tot ere-voorzitter benoemd. Tegelijkertijd erkende de ge meente Leeuwarden zijn ver diensten voor het sportleven en de stad door hem een prachti ge kristallen bokaal met het ge meentewapen aan te bieden, een onderscheiding, die nog maar enkele malen eerder was verleend. Zonder de steun in de rug van zijn echtgenote Bets Meijer, zelf oud-keurturnster van dens een receptie in het Oran jehotel. Op die dag kan de Friesland Bank Assurantiën zelf ook de vlag uitsteken, omdat de start van dit bedrijf in feite samenviel met het moment, waarop de heer Van der Goot als acht en twintigjarige zijn functie als di recteur aanvaardde. Daarvoor had hij in het verze keringsvak bij de Algemeene Friesche gewerkt en zijn bezig heden bij de nieuwe maat schappij begon hij niet ver daarvandaan, namelijk in het pand nummer 117 aan het Rui- terskwartier. Na de overname van Hoog- slag's Assurantiekantoor ver trok de Friesland Bank Assu rantiën naar de Harlinger- straatweg om daarna toch weer terug te keren naar de oude vestiging aan het Ruiterskwar- tier. In 1979 kon-de inmiddels sterk gegroeide onderneming het nieuwe kantoor betrekken aan de Zuiderstraat tegenover de Friesland Bank, waar we de Friesland Bank Assurantiën nu nog kunnen vinden. Aan belangstelling zal het de jubilaris op de komende recep tie zeker niet ontbreken - zelf heeft de heer Piet van der Goot zich bij het wel en wee van de Leeuwarder gemeenschap ook altijd zeer betrokken gevoeld. Een hartelijke gelukwens is dan ook wel op zijn plaats. Quick, zou Jaap Robijn de enorme inspanningen ten be hoeve van de turnsport zeker niet hebben kunnen opbrengen: voor beiden geldt het, dat er tijden zijn geweest, waarin let terlijk alle vrije tijd aan het ver enigingsleven werd besteed. Daarbij maakte Jaap Robijn zich ook nog zeer verdienstelijk als Bondsbestuurder van het Koninklijk Nederlands Gymna stiek Verbond - hij werd in 1971 voorzitter van de Sectie Topsport. En, niet te vergeten, werd uitgerekend hij de man, die baanbrekend werk verricht te bij de maatschappelijke be geleiding van jonge turners en turnsters, een bezigheid, die ook veel energie en inzet verg de en waarvan hij nu nog vol vuur kan getuigen. GEEN WONDER Moet het nu nog verbazing wekken, dat Jaap Robijn, die rasechte Quickman, ook nog voorzitter was van de Reünie commissie, die nu dus juist z'n werk heeft voltooid en... dat hij eveneens praeses was van de Club van Honderd? Dit laatste initiatief had de roemruchte Gymnastiekvereniging Quick ei genlijk van de ondergang moe ten redden, maar helaas: in te- In de tijd van de Bijzondere Rechtspleging, kort na de Tweede Wereldoorlog, toen de misdaden uit de oorlogsjaren moesten worden berecht, kre gen de brave heren rechters met gruwelijkheden te maken, waarvan zij zich tot dat moment geen voorstelling hadden kun nen maken. Niet altijd voorspelbaar waren dan ook de reacties van de rechtsprekers bij het aanhoren van de verhalen over de bees tigheden. (Vervolg op pag. 4) het in het KI. Kr. over het sol deren dat Jan verrichtte op de foto in het juninummer. Voor hem op de bank staat de ben zinebrander waarmee hij ook de pijpenstomer verwarmde en hier verwarmde hij de soldeer bout mee. Het was een vreemde vogel deze Jan Peters alias Jan P. en we hebben bij Van Duuren veel om hem gelachen, maar hij deed geen vlieg kwaad. Leeuwarden G. Brinck genstelling tot alle andere activiteiten, waarbij de heer Ro bijn betrokken was, werd dit geen succes. De Club van Op zekere dag stond er een monsterlijke figuur uit Franeker terecht voor het Bijzonder Ge rechtshof in Leeuwarden onder presidium van de bejaarde Mr. J. Wedeven. Bij het verhoren van de kerel bleek, dat hij zich als bewaker in een concentratiekamp aan de verschrikkelijkste mishande lingen schuldig had gemaakt. "Kapper Van der Horn en 't Snoepwinkeltsje verhuisden naar elders in de stad," schre ven wij de vorige maal in een verhaaltje over veranderingen in de Peperstraat in de afgelo pen negen jaar. Maar hoe hebben we het nou? Voor wat 't Snoepwinkeltsje be treft klopt dat als een bus, maar Van der Horn? Die zit er nog steeds! Hoe heeft de redacteur-uitgever van 't Kleine Krantsje deze stomme fout kunnen maken? Op weg naar huis of naar de binnenstad fietst hij ettelijke Honderd bloedde jammerlijk dood, zoals de vereniging zelf nu in feite ook zo tragisch is doodgebloed. Ook kwam aan het licht, dat hij een weerloze gevangene zo maar om niets met een stuk betonijzer de hersens had inge slagen-pats, morsdood. "Ja, inderdaad, dat heb ik ge daan," zei de man. Waarop de oude heer Wede- ven reageerde met een zoet sappig: "Maar dat was niet zo mooi van u, verdachte..." malen per jaar door deze Pe perstraat en hij had dus beter moeten weten. Maar... hij is natuurlijk op het verkeerde been gezet, doordat kapper Tabe van der Horn in tussen elders in Leeuwarden nóg twee zaken opende en wel de Kapsalon La Vie in het Win kelcentrum Zaailand en een be drijf in de Schrans onder de naam Haarspecialisten Tabe van der Horn. Zo zien we maar weer: een foutje is gauw gemaakt. Onze excuses daarvoor. Jaap Robijn drukte een duidelijk stempel op Quick (Foto: Fenno Schoustra)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 11