REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR 'T KLEINE KRANTSJE WILLEM BOEKJE EN KLAAS KLOKJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 19 adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlsstraat 6-10 058-124984 Geert Smid, oud 50 jaar, chef van de Harmonie, wonen de Ruiterskwartier 45, doet aangifte van de vermissing van drie zilveren roomkannetjes; vermoedelijk tijdens een uitvoering van "Vreugde en Arbeid" ontvreemd. De agent A. Mulder rapporteert, dat van een richtingbord van de Duitsche weermacht, staande bij de Arendsbrug, een aanwijzingsbord van de Deutsche Sicherheits Polizei op den grond lag. Dit bord is door hem gedeponeerd in het kantoor van de Gasfabriek aldaar. Rijksgebouwen dienst is kennisgegeven. Deze zal voor herstel zorgdra gen. De Ordnungspolizei geeft telefonisch kennis, dat het bordje met het opschrift "Verbindungsoffizier" van de richtingaanwijzer op het Hofplein wordt vermist. Verzoekt een onderzoek in te stellen en voor herstel zorg te dra gen. Wordt door den hoofdagent Tjallingii behandeld, die Gemeentewerken reeds heeft opgedragen voor herstel te zorgen. De Sicherheitspolizei verzoekt terstond aan haar Dienst- stelle te willen ontbieden, ds. Wijmenga, Gereformeerd Predikant, wonende Pelikaanstraat nummer 26. Hieraan wordt door den Hoofdagent Spoelstra voldaan. Pietje W., vrouw van K. T., wonende Poststraat, klaagt over vrouw Postma, Breedeplaats 4, die een ruit van haar woning heeft vernield en haar heeft uitgescholden voor "hoer"en "temeier". Klaas Bosma, oud 40 jaar, District Propagandaleider van de N.S.B., wonende Spanjaardslaan 111, doet aangifte van de verdwijning van zijn rijwiel, dat hij voor zijn wo ning had geplaatst. De hoofdagent Tjallingii raporteert, dat bij de Infanterie- kazerne bij het luchten van Russische krijgsgevangenen een oploop ontstond en het publiek deze krijgsgevange nen versnaperingen aanbood. Nadat het publiek door rapporteur en den agent Smink was verspreid en zij zich nog eenigen tijd in de omgeving ophielden, deden zich geen bijzonderheden meer voor. De S.S. gelast met ingang van heden en wel terstond een politiebeambte te doen surveilleeren in de Camming- hastraat, alwaar speciale aandacht moet worden ge schonken aan perceel nummer 14. Terstond zijn de noodige maatregelen genomen. Vorenstaande geschiedt in verband met een telephonische meededeling van den Heer Sleijffer, beambte bij de Duitsche Sicherheitspolizei, dat even tevoren een onbekend gebleven persoon met een steen naar een der vensterruiten van zijn woning had geworpen, tengevolge waarvan een dezer ruiten is gescheurd. De rechercheur Veenstra rapporteert, dat hij heeft ge constateerd, dat op een brievenbus bij de Gasfabriek een teekening was geplaatst, voorstellende de beeltenis van een mannenhoofd met uitgestoken tong, waarop een tweetal Duitsche soldaten stond afgebeeld met het on derschrift "Zij hangen ons de keel uit". Daar deze teeke ning niet in zijn geheel kon worden verwijderd, is deze door den rapporteur in stukjes van de brievenbus verwij derd. Eenige snippers hiervan zijn aan het bureau gede poneerd. De vereischte meldingen zijn verricht. De agent A. Mulder rapporteert, dat hij een soortgelijke teekening heeft verwijderd van de winkel van Flottow aan de Peperstraat. De hoofdagent Zijlstra rapporteert eveneens, dat hij een soortgelijke teekening heeft verwijderd van een houten bord bij de Noorderbrug, nadat de beeltenis fotografisch was vastgelegd. (1943) Sjoerd Heins, oud 38jaar, bakker, wonende Balistraat, doet aangifte, dat in de afgelopen nacht uit zijn hok achter de woning twee kippen zijn ontvreemd. De agent van politie Overbeek brengt terzake van het plegen van baldadigheid van de Wirdumerdijk aan het bureau Karei Dechesne, geboren te Leeuwarden 5 au gustus 1933, scholier, wonende Nieuwestad 118 en To bias Witteveen, geboren te Leeuwarden 27 Januari 1932, scholier, wonende Prins Hendrikstraat 10. Na re- primandeering zijn bedoelde jongens aan hun ten politie- bureele ontboden ouders (respectievelijk de vader en de moeder) medegegeven. De agent Van der Schaaf rapporteert, dat hij gebruik gemaakt heeft van zijn wapenstok om een 150-tal perso nen uiteen te drijven, nadat tevoren vergeefs door hem was aangemaand om door te loopen. Op het voorplein van de Kazerne werd een aantal Russische gevangenen opgedragen om een hoeveelheid balken te versjouwen. Dit trok de aandacht van het publiek en in korte tijd hadden zich een 150-tal nieuwsgierigen op de Baljee- buurt voor de Kazerne verzameld. Deze voldeden slechts onwillig en schoorvoetend aan de aanmaningen van den rapporteur om door te hopen. Door hem zijn daarop eenige rake klappen uitgedeeld met zijn wapen stok, waarna het publiek zich snel verwijderde. Het was wel toevallig, dat er tientallen jaren aan de zuidzijde van de Peperstraat, dicht bij el kaar, twee winkels waren met dezelfde naam, maar die toch niets met elkaar te maken had den. Beide bedrijven droegen de naam Van Wieren en om ze van elkaar te kunnen onder scheiden werden de exploitan ten aangeduid met de bijnamen WILLEM BOEKJE en KLAAS KLOKJE Dat zei dus genoeg, want Wil lem van Wieren, alias Willem Boekje, had een boekhandel en Klaas van Wieren, alias Klaas Klokje, dreef een zaak in klok ken. Willem Boekje en Klaas Klokje waren neven van elkaar en zij betrokken de vlak bij el kaar gelegen nieuwe winkels in de dertiger jaren na het verbre den van de Peperstraat, die tot dat moment net zo smal was geweest als de Oude en de Nieuwe Oosterstraten nu nog zijn. Het is alweer enkele jaren geleden dat de zaken van Wil lem Boekje en Klaas Klokje uit de Peperstraat verdwenen. In vroeger jaren heeft de firma Glastra in Leeuwarden verschil lende viswinkels gehad. Wel heel duidelijk herkenbaar waren deze zaken door een enorme (houten) vis aan de voorgevel - iedereen kon van verre al zien wat hier werd verkocht. In de zaak van Glastra aan de Wirdumerdijk troffen elkaar eens twee dames, die elkaar wel kenden. Een van de twee begon een verhaal af te steken, dat door de visboer en andere klanten in de winkel met verba zing werd aangehoord. "Mien man is zoutloos," zei de vrouw, "da's oek niet best. Hij mag suwat niks meer hewwe, gien koekjes, gien butter, gien kees, gien gewoan broad, nou, dan is er oek niet veul lol meer an. Maar nou hewwe we er al wat op vonnen, want de laaste dagen geef ik em een zoute hering op't zoutloase broad en dan gaat het nog wel..."

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1994 | | pagina 19