LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE ■Pk j 1 - 1y Ji -,J jSfc&irtlty DE VAL VAN VAN LOTTUM VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 9 mBBr7' i .-;v ,vJV' ij1) 1 \(J ,^p! 1/. »':;vV jl-' Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1. 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. Ut is gien wonder dat ons ma ten over ut end fan de oorlog prate. Dat was hun tied. Der komt fan alles op ut aljement. Mar dan komt de Tureluur, en die sit met ut probleem fan lief de en politiek. Oek evakuees fan nou en toen speule een rol. Och heden ja. Lees mar bij: Tabe Ruutsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman, Groate Geert, Brieke Bertus en as anloper Loadewiek en Ture luur. Fokke Vutman: Fraagt mie daar een klein meiske uut de femie- lie fan Sientje: hoefeul Duut- sers hèt u doadskoaten in de oorlog? En leit uw geweer nog onder ut bed? Nou fraag ik je! Lange Marien: Dan hewwe se wat over de oorlog hoord, mar se wete niet waar de klok hangt. Daar wurdt een soat over praten deur de ouwe gar de, seker nou de befrijding hast fieftig jaar leden is. Och, och, hoefeul Duutsers doadskoaten. Brieke Bertus: Ik had een on- ferstand fan een antrouwde neef, en die froeg in welk plak ik bij de metro werkt had. Want hij had hoord dat Ome Bertus ondergronds werkt had in de oorlog. Tabe Ruutsje: Dan hew ik een beter ferhaal. In ons wiekge- bouw hewwe se mij en nog een ouwe féteraan fraagd in april wat te fertellen over de oorlog en ons belevenissen toen. Minne Mager: Soa hèt mien fa- der es een hele dag op ut Saai- land stonnen. Der was wat ge beurd, en de Moffen hadden de stad afset, en alle mannen moesten hur op ut Saailand melde. Groate Geert: Soa hadden wij een evakué uut die tied een paar dagen bij ons begin febre- waris. Die was nou op'e loop foor ut hoge water. Hij was toen een jaar of tien, dus reken mar uut. Sien tweede keer Li- wadden wik mar segge, sak marsegge. Loadewiek de Tureluur: Das een sterk stukje. Aha, daar kom ik jim raar over't mot hé? Ik docht ut mut mar weer es weze. Hoe is't met de mannen? Tabe: Met ons best jonge. Ja, we klasjeneerden wat over de oorlog. De ondergrondse, en een hele dag op 't Saailand staan, en over een evakué, die foor de tweede keer anspoelde. Hoo, nou ja. Geert: Kiek hij was nooit trouwd. Dus hij liet sien fietsje achter en ferder miks. En daar om docht ie an ons. En hoe is ut met jouw ferkering Tu... eh Loadewiek bedoel ik. Tureluur: Gesoademieter. En waarom? Over die stemmerij laassen. Ik moest fan Boukje op Wiegel stemme. Daar had ik gien nocht an. Nou dan kon ik der wel blieve, want die Wiegel is de man neffens hur. Fokke: Mar daar konnen jou toch niet op stemme. Die dee hier niet met. Hij werkt nou bij 't siekefons. As ie nou mar an ons denkt as ut over de dok terskosten en de mediesienen en de tandarts en soa gaat! Marien: Ik hew een swager en die froeg mei of de F.N.P. wat mei de F.N.V. te maken had. Ik sei nee, en dat die pertij alles in ut boerefries wil. De brieven en de adressen, en altied fries prate oek teugen Kok en de Koaningin. Klein grapke... Hoorst Minne! Minne: Die stemmerij is nou weest, dat ik ken ut jim oek wel ferduutse. Ik soek altied een Postma of een Hoekstra, of een Diekstra. Das bekend hé? Weet ik feul fan een Klaver of een Hellendoorn! Bertus: Huze die Staten op 'e hoeke fan de Koaningstraat en Tweebaksmerk? O ja, dat is ut Fries muzzéum. Oek niet daar teugenover in dat gebouw met die liwwen? Ah, daar teugen over ut ouwe Posketoor. Nou weet ik ut weer! Tureluur: Ik sei nog teugen Boukje: Die Wiegel fan jou gaat naar de Eerste Kamer. Naar de Eerste. En hij sat al in de Tweede Kamer destieds. Mar jou mutte toch fooruut denke. Jou gongen ook niet fan de tweede klas naar de eerste wel? Toen had ik se tureluurlijk mooi tuk!! Fokke: Soa sit dat niet fanself, mar laat mar. Mar dou must al weer wat met hur anpiele, Loa dewiek. Want ut stemmen is weest, en jim kenne nog een soat an mekaar hewwe. Trou wens is daar nog een poske toor? Geert: Dat sit op allerhanne plakken in 'e stad. Oek in ut stadsketoor. Die hele P.T.T. is niet meer wat ut was. De pos ten kankere oek heel wat af. En die postkoade helpt soms oek niks wik mar segge, sak mar segge. Bertus: Een hoop dure rekla- me, net as met de spoorwegen. Lachende koppen op'e tee-vee: we gaan er voor. Laassen wa ren we nog weer es naar Eind hoven, naar ouwe kunde. Mar wel een paar keer een skoft staan. En de hele koepé brulle: We staan er foor!!! Minne: Mar nou dat gebouw met de liwwen hé. Daar komt toch ut fersetsmuzzéum in niet? Dat wurdt loof ik fieftien april opend. Ja, dat is de befrij- dingsdag fan Liwwadden. Tabe: Jonges, das aanssen fieftig jaar leden. De Kannede- zen kwamen langs de Groanin- gerstraatweg anrieden. En wij stonnen met een keppel meen- sen bij die skuulkelder bij de Walden, flak bij waar die Skou- stra as jonge woande. We son- gen ut Wilhelmus, en we gon gen deurde grond. Groate Geert: Ons evakuees waren bij ons. Uut Roermond. Die waren wel blied, mar ja, toch niet soa uut de skroeven as wij. Hoe su ut tuus weze. En dat hadden se laassen weer. Fokke: Sientje hur tante Griet had gien evakuees kregen. Dat se gong mar es naar de Beurs loof ik, om soa noadig meen- sen te helpen. Ja, seiden se daar: kiek in dat hoekje sitte een ouwe man en een oud wiefke en die binne wel soa feraltereerd. Nim die graag met. Tureluur: Sukke ouwe stumpers niet? De krisus metmaakt, toen de oorlog, en nou nog evakué- re. Wat maak je dan wat met al die jaren dat je trouwd binne. Das niet best tureluurlijk. Fokke: Trouwd segge jou. Nou komt ut. Se komme tuus bij tante Griet. Die laat hun de slaapkamer sien en ut tweepur- soansledikant. Mooi. Gaat die man even naar de plee, en dan fraagt sij an tante Griet: weet u oek wie die man is, waar ik fan- nacht bij slape mut? Vlga. De heer G. van Lottum uit de Willem Sprengerstraat is arbei der bij de Gemeentereiniging. Tot zijn taak behoort ook het regelmatig verwisselen van "het tontsje" in het pand num mer 25 aan de Achter de Ho ven. Wanneer het weer zover is moet Van Lottum daar een laddertje op. Al meer dan eens heeft Van Lottum de eigenaar van de wo ning geattendeerd op de belab berde toestand van dat ladder tje. "Dat ding is niet vertrouwd, vertrouwt hij de bewoner toe - daar komen nog eens ongeluk ken van." Maar de eigenaar van het huis heeft er zeker geen oren naar - er wordt niks aan het laddertje gedaan, het is en het blijft een wrak. Tot op een dag in augustus die ladder het inderdaad begeeft en er iemand doorzakt. En wie is het slachtoffer? Juist ja: die Van Lottum-met-een-ton-op- z'n-nek - niemand anders. Het slachtoffer wordt bewuste loos opgenomen, maar wan neer hij weer bijkomt kan hij dokter Ten Veldhuys vertellen, dat zijn gehele lichaam pijn doet. Gelukkig evenwel: er is niets gebroken, behalve die ladder dan. (1930) Deze interessante foto van de Steenhouwerij van L. van der Zeep werd ons toegezonden door onze abonnee de heer E. Ch. Muiser te Coevorden. Dat bedrijf zat lang geleden in de voormalige koren- en pelmolen "De Bazuin" aan de Hollanderdijk, waarvan het ste nen onderstuk nog tot 1981 bleef bestaan. Rechts zien we Van der Zeep zelf, naast hem staat Dirk Larooi, die later werkzaam was bij de Steenhouwerij van Dirk Arends aan de Groningerstraat weg.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 13