'T KLEINE KRANTSJE nw-n de fie Makelaardij en Bedrijfs- makelaardij voorFriesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 DANSORKEST Nog even iets in aansluiting op de publicaties betreffende het "Dansorkest". ledereen hartelijk dank voor de telefonische en schriftelijke re- akties. Op de eerste plaats nog even de plaats in Groningen. Het is niet Midwolda, maar Mid- wolde. Dat ligt bij Marum en Leek in de provincie Gronin gen. Mevrouw Siegersma, hoop dat de naam juist is, belde dat er uitsluitend in de plaats Midwol- de (met een e) een grote dans zaal was, waar geregeld fees ten en dansavonden werden gehouden. Dan nog een foto, die bij de drie foto's hoorde. De charman te dame op de foto moet dan wel Sietske Bottinga of Annie Harmens zijn. Achter op de foto staat niets vermeld. Maar na de tweede publicatie van de foto en een vergelijking moet dat kloppen. Wanneer iemand het beter weet, dan horen we dat wel. We zijn nu met een serie "blijf aan de praat"-foto's bezig. Tot de volgende keer. Leeuwarden Ritsko J. van Vliet senior KINDERMANS Door de familie van Frederik Kindermans, die onlangs in 't Kleine Krantsje ter sprake kwam, heb ik een mooie tijd gehad. De oude Kindermans vroeg indertijd aan mijn vader, of ik er ook wat voor voelde om dansles te nemen. Hij had een leuke club in Marssum. Een vriend van mij wilde ook wel en zo gingen we eens per week met Kindermans en zijn zuster naar het café van "Moe ke" Verf waar de dansles werd gegeven. Vader en dochter Kindermans dansten dan voor en wij moch ten dan later die dansen ook doen. Ik kreeg de smaak te pakken, maar na enige tijd gin gen we daar wegens te weinig deelname vandaan. Het nieuwe adres werd Tivoli in Huizum en dat was een groede greep: we hadden daar een flinke groep leerlingen en we hebben er een heel mooie tijd gehad. Later begon Frederik met zijn vrouw in de Harlingerstraat een kapperszaak. Voor het knippen werd ik daar klant en ik vond Frederik en zijn vrouw een hartstikke leuk echtpaar. Zij is helaas aan kanker overleden en Frederik is onlangs ook ge storven. Ik ben nu zes en tachtig jaar - waar blijft de tijd. Leeuwarden Yme van Sloten BIJNA TE WATER Na de publikatie over het red den van een drenkeling, is mij nog een gebeurtenis in mijn herinnering gekomen. Een voorval, dat zeer zeker nog ernstiger zou zijn geweest, als er niet direkt hulp geboden was. Ongeveer dezelfde tijd, als het reddingsgeval, kwam een platte wagen, niet erg groot, met een paardje ervoor, vanaf de Lange Pijp richting St. Jacobsstraat. De wagen was geladen met de vierkante steentjes, zoals ze op de Lange Pijp liggen, voor het huis van de fam. Kuhlman, naast de lunchroom van Niehü- ser. Toevallig stond ik naar het paard en de wagen te kijken, omdat het mij opviel hoe netjes de stenen waren opgestapeld. De voerman zette zijn paardje aan, om die zware vracht naar boven te trekken naar de St. Jacobsstraat. Nu is het hoogte verschil van de Nieuwestad naar de St. Jacobsstraat niet gering, ledereen kon zien dat het paardje de vracht nooit naar boven kon trekken maar ja, het gebeurde zoals menig toeschouwer had verwacht. Het paardje trok en struikelde voorover op de straat. Het bloed kwam op zijn lippen te staan en de knieën bloedden ook behoorlijk. Toen ging de zware wagen achteruitrijdend weer terug. Gelukkig, heel ge lukkig, was er een omstander, die gauw een steen van de achteruit rijdende wagen af haalde en die onder het rech- terwiel gooide, zodat de wagen tot stilstand kwam. Wat zou er gebeurd zijn als de man niet de tegenwoordigheid van geest had gehad, om die steen onder het wiel te gooien. Waarschijnlijk de voerman te water, want die liep tussen het paard en het water in. Het paardje zou de kar meege sleurd hebben ook het water in. Je moet er niet aan denken hoe groot de gevolgen hadden kunnen zijn, er waren beslist slachtoffers gevallen. Breda Siep ter Horst OUDZEER Bij het zien van de sfeervolle winterfoto van de Voorstreek met de Dubbelepijp - tegen over de Nieuweburen - in het januarinummer kwam weer "oudzeer" bij mij boven. Ik kreeg daar namelijk in de zo mer van 1934, op veertienjarige leeftijd, mijn eerste bekeuring. Het volgende gebeurde: Ik fiet ste op de Voorstreek, komende vanaf de Kelders. Aan de voor mij andere zijde van de Voor streek moest ik bij een bak kerswinkel zijn, op ongeveer tien tot vijftien meter afstand van de Nieuweburen. Nadat ik de Dubbelepijp had "genomen", stapte ik af bij het "bord verboden in te rijden". Nu begon mijn overtreding. Ik ging niet lopende verder, maar bleef op de trapper van de fiets staan. Vanaf de iets hoger ge legen brug reed ik "vanzelf" naar de winkel. Die rit kwam mij duur te staan. Toen ik de zaak verliet, wachtte een politieman mij op. Hij had op vrij grote afstand de overtre ding gezien; wees op het ge vaar van mijn handelswijze, en ging mij verbaliseren. Hiervoor kreeg ik een boete van twee gulden. Een zware straf voor die tijd: wat kon je veel voor zo'n bedrag kopen. Om een voorbeeld te noemen: een pak je sigaretten kostte vijftien cent. Mijn "salaris" bedroeg drie gul den in de week. Ik hoop nog eens een foto in het Krantsje te zien, waar ik een prettiger her innering aan heb. Middenmeer J. Kraak Kunnen we ons tegenwoor dig aan de ene kant dage lijks verbazen over de ver schrikkelijke verloedering in het verkeer, waarbij we maar gewoon straffeloos kunnen doen wat we willen, aan de andere kant verba zen we ons over de harde hand, waarmee de politie optrad "in de goeie ouwe tijd". Maar zou het toch niet beter zijn, dat er iets terug keerde van de gestrengheid van toen? Red.'t KI. Kr. SCHOOLVOETBAL Een schoolvoetbalfoto in 't Klei ne Krantsje riep bij mij ook nogal wat herinneringen op aan het Paas-schoolvoetbaltournooi van 1949. Daarin stonden wij met ons "elftal" van negen spe lers van School 19, de Arends- tuin of "Tuuntsjeskoal" in de finale. Onze tegenstanders hadden een echte begeleider, speelden allemaal in een team shirt en kregen stukjes sinaas appel in de rust. Daar waren wij best jaloers op. En wij, dat waren op de foto staande van links naar rechts: Sjoerd van Dijk, Hannes Zondervan, de grote knaap van wie ik de naam niet meer weet en Gerrit Sonnega. Knielend van links naar rechts: een jongen van wie ik ook de naam niet weet, dan een Split, Bertus Leunge, Tabe Rozema en een Manus. Bertus Leunge in zijn bekende witte trui en met een elastiek om z'n haren, was een geweldige keeper en hield de stand, gelukkig voor ons op 4-0 voor School 17. Overigens kenden wij onze te genstanders ook wel van het "buurt-voetbal". Teams uit ver schillende delen van de stad daagden elkaar uit en speelden dan vaak op het Zaailand, op Sonnenborgh of naast School 17 op een weiland. Drachten T. Rozema PRETTIGE HERINNERING Dezer dagen had ik een pretti ge herinnering. In het nieuwe gebouw van de HTS werd een lezing gegeven over de vlasfa briek te Molenend. Enige jaren voor 1940 was er eën excursie van de Industrie- en Huishoud school naar die fabriek. Samen met een neef van één der da mes leraressen mocht ik ook mee. Wat een feest voor me! Tijdens de lezing kwamen al die herinneringen weer boven. Jammer eigenlijk dat de lezing niet gegeven werd in het ge bouw aan de Molenstraat. Als we proberen de oorlogsnarig- heid even (voor zover mogelijk) weg te denken heb ik op de MTS de gelukkigste jaren van mijn leven gehad. We maakten er het mogelijke van. Onze hoofdleraar ir. H. E. Ch. Poortman gaf les in zijn winterjas en had een ijsmuts op. Een andere leraar zei voor de les begon: ga staan en sla eerst jullie handen warm. Zelf deed hij ook goed mee. We moesten een pasfoto aan de school geven. Daar was ik in die tijd niet zo opgesteld. Veiligheidshalve had ik dat lie ver na de oorlog gedaan. Maar goed, onze foto's zijn niet in verkeerde handen gevallen en bij de jubilea werden ze ge toond. Dat was wat. Menigeen was sprakeloos en haalde zijn zakdoek tevoorschijn. Ja, wat op die lezing van de vlasfabriek ook verteld werd, was dat de ketel van de stoom machine eerst gestookt werd met sjudden. Dat is het vlasaf- val. Maar men zag kans met een bindmiddel de sjudden tot plafondplaten te persen. Dus werden de sjudden verkocht. Maar de ketel moest gestookt worden. Welnu, daarvan benut te men afgedankte autobanden. m "X Leeuwarden, Nieuweweg7-11 tel. 058-131215* Goedkope brandstof, al zat er een luchtje aan... Grouw A. van Hespen TULPENBURG In het januarinummer stond een foto van de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tramweg personeel, afdeling Leeuwarden. De foto was ge maakt tijdens de onthulling van een nieuw vaandel. Mijn zuster, die nog steeds in Leeuwarden woont, maakte me er opmerk zaam op dat van de rij zittende personen, de tweede van rechts niet de heer Stelpstra is, maar onze vader, de heer Jan Klazes de Jong. Hij was voor jarenlang brugwachter op de Potmarge Spoorbrug, tot hij in 1943-'44 gepensioneerd werd. Wij woonden in de zogenaam de wachtpost no. 25 bij de Ly- empf. Dat was ons officiële adres. Het huis is duidelijk te zien op de voorpagina van het aprilnummer van 1991. De wachtpost lag aan de spoorlijn aan de kant van de kantoren van de Lyempf. Ik ben daar geboren in 1924 en de trein van en naar Groningen en ook het stoomtrammetje naar Veenwouden passeerden vlak langs ons huis. Alles rin kelde en rammelde, vooral wanneer de trein van Gronin gen kwam, die reed nog met vrij grote snelheid langs de wachtpost. Ik herinner me nog dat wij bo ven op één van de slaapka mers ook een vaandelkast had den; die bevatte het vaandel van de buurtvereniging "Tul penburg". Mijn vader was er voorzitter van; het omvatte Tul penburg, de Romkeslaan en (Vervolg op pag. 9)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 4