*T KLEINE KRAHTSJE De twintigste eeuw in ons Leeuwarden VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ^R OMHEEN pagina 8 SPOOR-EN TRAM (1) In het januarinummer werd een foto gepubliceerd betreffende de onthulling van een vlag (vaandel?) van de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, afdeling Leeuwarden. Tussen de tekst een "gevleugeld" wiel. Op deze foto herken ik mijn moeder, mevrouw De Vries- Van Zon, als tweede van rechts. Zij wordt niet genoemd, terwijl zij toch het "leeuwenaan deel" heeft geleverd betreffen de de totstandkoming van de vlag. De roodgekleurde lap stof, waarop mijn moeder vijf en veertig letters en enige logo's moest borduren, rouleerde bij ons in de huiskamer. De metin gen en het op juiste wijze ver delen dienden thuis te worden verricht. Het borduren ge schiedde met een kleine naald. Een heidens karwei, waaraan zij nagenoeg dag en nacht heeft gewerkt. Holten L. R. de Vries SPOOR EN TRAM (2) Mevrouw De Boer-Groene- woud, die het vaandel gemaakt had van de Spoor- en Tram wegmensen, was een vriendin van mijn tante, mevrouw Terp- stra-Kooistra. Zij kwamen van Stiens. Mevrouw Terpstra was de moeder van mijn nicht leps Boersma-Terpstra van Emmen, die ook wel eens een brief in het Krantsje heeft. Mijn vader was een vriend van haar broer Sijs Groenewoud, die al jong naar Canada is geëmigreerd. Hij woonde in Edam, waar veel Nederlanders en Friezen wo nen, even ten Noorden van North Battleford. Toen ik in 1972 naar deze plaats ben ver huisd, woonden de weduwe en dochter van Sijs Groenewoud in onze stad. Ik heb hun toen wel eens opgezocht. Mevr. Groenewoud is nu overleden en haar dochter en man zijn verhuisd. Ik herinner me de familie De Boer heel goed. Ze woonden in Leeuwarden tegenover het Joodse kerkhof. Ze zijn later naar Groningen verhuisd. Mevr. Bouwkamp-de Boer, die de foto instuurde heet net als ik Klaasje. Toen mijn moeder nog leefde hield ze me wel op de hoogte van het wel en wee van de familie. Door het schrijven naar het Krantsje heb ik al drie maal van de familie en kennissen ge hoord. Dat is erg leuk. Ik geniet nog van elk nummer. Hoop dat het nog lang mag be staan. Canada K. Soiseth-Kooistra Nu breekt ons het vaandel ofwel de vlag: wie heeft dat pronkstuk van vroeger nu gemaakt, mevrouw De Vries, zoals haar zoon be weert, of mevrouw De Boer- Groenewoud? Zou het niet zo zijn, dat hier sprake van twee verschillende dingen is, van een vaandel en van een vlag? Zo kregen we ook nog een reactie van onze abonnee de heer Bijsterveld uit Leeuwarden, die ons zei, dat er maar één vaandel be staat, dat uit 1886 dateert. "En dat vaandel, dat ik nog altijd thuis bezit, ziet er heel anders uit, dan wat we op de afgedrukte foto konden zien. Red. 't KI. Kr. REÜNIE Op 22 april bestaat de Scou tinggroep "Schout-bij-Nacht Doorman" vijftig jaar. Ter gele genheid daarvan komt er een reünie voor oud-leden, leiding en bestuursleden, die in de af gelopen vijftig jaar bij de groep aangesloten zijn geweest. Nadere informatie bij mevr. J. van Groningen, Fonteinstraat 9e, 8913 CT Leeuwarden, tel. 058 - 152667 en mevr. V. Broek, Bleeklaan 124, 8921 HE Leeuwarden, tel. 058-136378. ORKESTJE HIEMSTRA In vroeger jaren heb ik het gro te genoegen gehad enige tijd deel te mogen uitmaken van het orkestje van de heer Hotze Hiemstra, die van beroep melk boer was. Daar zat ik in met mijn vriend Piet Ellens, wiens vader een boter- en kaaswin keltje had aan de Ooster- grachtswal, vlak bij de hoek van het Vliet. Onze beste kracht in dat orkes tje was de dochter van de diri gent, Tjitske Hiemstra, een pri ma violiste, aan wie wij niet konden tippen. Voor zover mij bekend heeft zij later nog jaren gespeeld als eerste violiste in een van de omroeporkesten in Hilversum. Haar vriendin, een zekere Hen- ny, bespeelde de altviool en ter versterking hadden wij voor speciale gelegenheden be schikbaar de oudste zoon van Bokma, de verfwarenzaak op de hoek van de Weaze, waar later het café 't Hoekje kwam. Die Bokma, tussen twee haak jes, was nadien een scheids rechter bij het voetballen, wat hij tot op vrij hoge leeftijd heeft volgehouden. Wij speelden nogal eens in 'Ire ne' aan de Nieuweburen bij christelijke uitvoeringen. Een hoogtepunt was het eenmalige optreden in de orkestbak van de 'Harmonie', voor welke uit voering precies weet ik niet meer. Wel herinner ik me nog goed, dat een van de toneelspelers in zijn enthousiasme van het to neel af in de orkestbak donder de, wat bij ons een grote hilari teit veroorzaakte doordat hij tot overmaat van ramp ook nog te rechtkwam op de grote trom. Overigens geloof ik niet, dat de zaal iets van dit kleine drama heeft gemerkt. Dan moet ik ook nog noemen een meneer Pot, een schilder uit de Willem Loréstraat, die in zijn vrije tijd vioolles gaf en die in het Fries Orkest speelde on der de dirigent Piet Zonderland. Piet Ellens en ik hebben nog vioolles gehad van deze Pot. Dat was een fel mannetje, die, als iets niet naar zijn zin ging, met zijn strijkstok hard op de knokkels van je vingers tikte. Dagen lang kon je daar nog last van hebben, terwijl die vin gers juist de snaren moesten bespelen. Leeuwarden Is dit niet een mooi plaatje uit "de goeie ouwe tijd?" Twee miniwiefkes, gefotografeerd op de Nieuwestad in, zo te zien, het begin van de dertiger, of misschien zelfs wel aan het eind van de twintiger jaren. De dames waren op hun paasbest uitgedost en kwamen misschien wel voor een dagje naar Leeuwarden. Of woonden zij hier wellicht, in een van de gasthuizen bijvoorbeeld? Hopelijk zijn er lezers, die dit typische tweetal herkennen - wij zijn zeer benieuwd! Er wordt in het Burmaniahuis een tentoonstelling ge houden over "Nood en Strijd in Bezet Amsterdam". Meer dan tienduizend belangstellenden komen er op af. (1945) Het Salonorkest Sinnema bestaat precies een halve eeuw. De organisatie is opgericht onder de naam Ka- mermuziekvereeniging, maar werd na de oorlog om gedoopt in Salonorkest Sinnema als een posthuum eerbetoon aan de vroegere leider Leendert Sinnema. Erg bekend als leider werd later Hylco J. J. Fijlstra. (1968) De stad krijgt een prachtig nieuw sportterrein voor de paardensport met een renbaan en daarbinnen een voetbal- en hockeyveld. Het krijgt de naam Wilhelmi- nabaan en het ligt aan de Harlingervaart bij de Ver- laatsbrug. (1905) De stoom- en windoliemolen De Hoop aan het Noord- vliet wordt door een felle brand verwoest. Het is niet de eerste molen aan het Vliet, die fataal door brand wordt geteisterd - al eerder brandden er in deze buurt molens tot de grond toe af. (1900) Aan de Uniabuurt tussen de Ossekop en de Weaze wordt een lokaliteit geopend, waar de Leeuwarder mannen bier kunnen drinken. Het is het Bierhuis van Klaas Eygelaar. (1912) Aan het Raadhuisplein vestigt zich een loterijkantoor. Er zullen hier alle mogelijke briefjes van loterijen wor den verkocht, ledereen kan hier dus een gokje wagen. De onderneming wordt geëxploiteerd door een me neer Cohen, die uit Groningen afkomstig is - hij noemt zijn bedrijf "Max Cohen's Gelukskantoor". 1928) Onder grote belangstelling wordt de beklagenswaardi ge Wybren Hogerhuis uit de Leeuwarder Strafgevan genis vrijgelaten. Hij heeft elf jaar gevangenisstraf achter de rug voor een inbraak met geweld, waaraan hij duidelijk niet schuldig was. Zijn beide broers, Keim- pe en Marten, ook onschuldig veroordeeld, hebben de gevangenis al eerder verlaten. 1905) J. Wouda BIJ KLOOSTERBUREN In het begin van de dertiger ja ren ben ik geboren aan het Ol- degalileën op de hoek van Kloosterburen en Kloostersteeg tegenover de Practische Hulp en pal naast het winkeltje van mevrouw Osinga, die als "Oos- je" bekend stond. Achter bij ons in de steeg woonden de families Suk en Robijn en Sjoerd en Eibert Westra. Ome Sjoerd handelde in vodden en andere zaken. Zijn broer Eibert stond vaak bij het winkelraam van Oosje, die dit niet erg kon waarderen en hem dikwijls met een tik op het raam te kennen gaf, dat haar uitzicht werd belemmerd. Aan de andere kant van ons huis woonde "Vieze Neeltje" en naast haar mevrouw Rijpkema. Daarnaast had je een met een deur afgesloten marmeren gang, waar achterin de families Katje en Peterson woonden. Met de zoon Jaap was ik be vriend en met hem heb ik heel wat beleefd. Tegenover Jaap Peterson's wo ning had je aan de overkant van de Dokkumer Ee het be kende betonbrugje over de Oude Meer, waar we vaak met een wrak bootje onderdoor voeren en 's winters onderdoor reden om stiekem op de ijs baan aan de Bleekerstraat te kunnen komen. Ook speelden we op de boom stammen, de balken, die op het terrein van de Firma Timmer mans lagen. Onder die balken waren wel ruimtes, waarin we een hol maakten. In de vijver lagen naast de opslag balken om in te wateren en waarover wij probeerden heen en weer te lopen. Dat was een gevaarlijk spellletje. Je kon er zo tussen vallen en was je nat - dan stond er thuis wat op je te wachten. Het zwemmen in de Ee ge beurde meestal door oudere jongens uit de buurt, die de kunst al wat meester waren. De vijver was afgesloten door een houten randbalk van zo'n ze ventig centimeter hoog. De Cichoreifabriek lag onge veer tweehonderd meter terug aan de overkant van de Ee, dus niet tegenover de balken- vijver, zoals iemand eerder schreef. Wel lag er tegenover de hout zaagmolen een houten brug over de opvaart, die het land inliep. Ik kan me herinneren, dat we hier wel van af spron gen - dat was dan een van onze vele belevenissen. Leeuwarden Jan Rauwerda Hedenmorgen zagen we door de straten onzer stad een ka meel loopen, begeleid door twee personen in livrei, om op deze manier reclame te maken voor Egyptische cigaretten. (1906)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 8