REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR Jiel 'T KLEINE KRANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 15 adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlsstraat 6-10 058-124984 Het Hollanderhuis, zoals het in 1928 werd vereeuwigd. (Foto: Collectie Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje) HET HOLLANDERHUIS Die foto van het Hollanderhuis bracht mij heel wat in herinne ring. In 1915 verhuisden mijn ouders van de Kruisstraat naar de Hollanderdijk waar zij woon den op zeer korte afstand van de afgebeelde boerderij. Ik moest toen nog vier jaar wor den. De boerderij was van het kop- hals-romp type en in het ge deelte kop woonde een ouder echtpaar nog verscheidene ja ren nadat wij er kwamen wo nen. Die oude baas (boer?) kreeg van de jeugd de naam "Slappe Hendrik". Ik weet nog dat ik, ouder geworden, wel eens bij hem kwam, als ik stie kem voor één cent één sigaret had verkregen bij Weikamp, die vlak bij de steenhouwerij, die op de andere foto voorkomt, een tabakswaren-winkeltje had. Die mocht aan kinderen onder de tien geen sigaretten verko pen. Een vuurtje gaf Slappe Hendrik dan wel, maar hij deed dan een extra haal aan zijn pijp die dan geweldig rammelde. Achter de oude molen De Ba zuin stond nog een deel van het molenaarshuis en daarin woonde melkboer Overdijk, die te bereiken was via de uitgang van de Smidsbuurt, enkele hui zen van de tabakswinkel van daan. De foto van het Hollan derhuis laat niet het gedeelte van Strooisma zien, die daarin aan de achterkant woonde in de "romp". De ramen van zijn woongedeelte zagen uit op de latere steenhouwerij van de ge broeders Jorna. De bouw van die steenhouwerij werd het die de buurtvereniging "Kinder vreugd" belette tot het houden van het jaarlijkse buurtfeest, waarbij de draaimolen van Wa- lon nooit ontbrak. Het huis rechts op de foto werd bewoond door het gezin Van der Pol, dat het uitzicht had op de Nieuweweg - Leeuwarder straat en Gymnasiumstraat wa ren nog in de verste-verte niet te zien. Aan dat deel van de Hollander- dijk woonden over het alge meen beter gesitueerden, zoals Hiemstra en Zetstra en de di recteur van de Lijempf in het filiaal aan de Elizabetstraat. Het voermansbedrijf van genoemde H. en Z. had tegenover hun huis de paardestallen. De mest van die dieren werd gebracht naar twee mestbulten op het punt waar nu nog een plant soentje is. Toen de Verl. Noorderstraat werd aangelegd en de huizen bouw begon heeft er dicht te gen de boerderij nog eens een circus gestaan. Op het punt waar vermoedelijk de fotograaf stond begon het wegje naar de boerderij van Olivier, later, tot aan de afbraak, bewoond door een boer Feenstra. De foto's zijn voor mij dus wel een stukje herinnering dat inmiddels "ge schiedenis" kan worden ge noemd, hetgeen in mindere mate ook voor die van Spoor- zicht geldt. En niet te vergeten die van de houtwarenstand naast de Beurs op vrijdagen. Assen L. Scheepstra KOEPOKSTEEGJE De naam "Koepoksteegje", waarover de vorige maand werd geschreven, moet ont sproten zijn aan het brein van de heer Kuhlmann. Heel vroe ger speelden wij dagelijk in deze steeg, o.a. met de kinde ren van de caféhouder Dorus Buis (Lena, Dora, Liesbeth en zoon Jo). Aan het eind van de steeg woonde een familie Klomp met twee kinderen, Rika en Henny, die ook daar altijd met ons waren. Ik herinner me, dat dat een zeer vriendelijk familie was, waar we vaak binnen werden genodigd voor een beker limo nade of iets dergelijks. Prettige jeugdherinneringen! Leeuwarden J. Wouda KOEPOKSTEEGJE Op een ansichtkaart van de Rijks H.B.S., die ook opgeno men is in mijn boek "Vestdijk in Leeuwarden", kun je, wanneer je goed kijkt, boven het poortje rechts van de H.B.S. en naast het pand, waarin vroeger de garage van Eerligh zat, de tekst lezen "Koepok Inenting". Dit moet dus de toegangspoort zijn tot het "Koepoksteegje", waarvan in de laatste nummers van 't Kleine Krantsje sprake was. Ede Hans Visser GANZEVOORT HUISJESMEL KER? In 't Kleine Krantsje van februa ri j.l. is een verhaal opgenomen over de avonturen van juffrouw Knip en Knap. Een verhaal, ge schreven door een van de me dewerkers, met een paar ste ken naar de politiek en naar verhuurders van panden. Pri ma, als de feiten de conclusies rechtvaardigen. Dat is niet het geval. De medewerker schrijft, hoe 's werelds oudste muziekhandel (Ganzevoort) verdween. Dat was volgens hem door het ver trek van het conservatorium en door de forse verhoging van de huren door de bezitters van panden aan de Wirdumerdijk en de Nieuwestad. Hij schrijft, dat sommige huurders daar door in de problemen kwamen. Bovendien: "Sommige huisjes melkers willen zelfs de huur ders eruit gooien en er een winkel met meer omzet, maar met minder kwaliteit vestigen En zo verdween dus 's werelds oudste muziekhandel." Het verband tussen de fors ho gere huur en de sluiting van de muziekhandel is gelegd. Maar niet terecht. Als oorspronkelijke eigenaar was mij er veel aan gelegen de winkel te behouden, ook toen ik geen eigenaar meer was, maar wel het pand daarna aan de opvolgers verhuurde. Er is toen, in 1985, een huursom overeengekomen. Daarna kwa men de verwikkelingen rond het Conservatorium en het nieuwe winkelgebouw, dat de oorzaak van de huurverhogin gen zou zijn. In de jaren, dat ik het pand aan de opvolgers ver huurde, is de huur alleen met de algemene huurindex ver hoogd. Geen forse verhoging dus, en geen sluiting om die reden. Het zou natuurlijk erg gemak kelijk zijn om te zeggen, dat het hele verhaal uit de duim is ge zogen, en dat dus allerlei onzin mogelijk is. Afgezien van de personages pretendeert het ar tikel juiste informatie te geven over de feiten die erin aan de orde worden gesteld. De mede werker moet dus informatie over de ontwikkeling van de huursom bij Ganzevoort B.V. hebben gehad. Foute informatie dus. Hij pro beert nog de problematiek min der op de man te spelen door te spreken over "de bezitters van panden", "sommige huur ders" en "sommige huisjesmel kers". Heeft de medewerker soms contact gehad met meer huurders die hem hebben ver teld, dat de huren fors zijn ver hoogd? Dat lijkt niet aanneme lijk. Het is duidelijk, dat hij het vertrek van het Conservatorium en mijn huurbeleid verantwoor delijk acht voor het verdwijnen van de muziekwinkel. De conclusie hoe 's werelds oudste muziekhandel ver dween, zet hij vervolgens kracht bij door te stellen, dat sommige huisjesmelkers de huurders eruit willen gooien teneinde er een winkel met meer omzet en minder kwaliteit in te vestigen. Het heeft er de schijn van, dat de medewerker met die winkel de huidige ge bruiker van het pand, waarin de muziekhandel was gevestigd, bedoelt. En dat hij derhalve mij, nog steeds als verondersteld verhuurder, als huisjesmelker aanziet. Ik vind dat kwetsend. Huurver hoging is niet aan de orde ge weest. Dus heb ik daar niet mee gedreigd. Het raakt me, omdat het voorbestaan van de muziekzaak mij na aan het hart lag. Heeft iemand hier ten kos te van een ander een sneer willen uitdelen? Het lijkt er wel op, dat het artikel om dat doel isheengebouwd. Of moest aan de buitenwacht een acceptabele rechtvaardi ging voor de sluiting van de winkel worden gegeven? Leeuwarden C. W. Ganzevoort DANSORKESTEN De in het Kleine Krantsje van maart afgebeelde knappe dame blijkt nu Annie Harms te zijn. Zij was pianiste-violiste. Vader en broer hadden een loodgieters- bedrijf in o.m. de Koestraat, ook op de Potmarge. Mevrouw De Jong van het Ha- rinxmaplein belde mij nog de zelfde dag toen het Kleine Krantsje verscheen. Hartelijk dank. Vandaar mijn benaming: "blijf-aan-de-praat-foto's". Er komen nog wel meer raadsel tjes. Leeuwarden Ritsko J. van Vliet senior VERSTOPPERTJE SPELEN Een prachtige speelplaats voor het verstoppertje spelen was zo'n zeventig jaar geleden ach ter het huis van Hayo Boersma aan de W. Loréstraat. Er stond daar een mooie flierboom, waar je je in kon verstoppen, maar ook een grote loods met tim- mermaterialen. In deze loods bevond zich ook een timmer- kist. Eens is het gebeurd, dat mijn buurmeisje Grietje de Vries zich in deze grote kist verstop te. Toevallig was haar vader ook timmerman-aannemer. Toen we moesten zoeken kon den we Grietje aanvankelijk maar niet vinden, maar tenslot te lukte dat dan toch: wij kre gen in de gaten, dat zij zich in die kist had verborgen. Maar wat bleek toen? Dat de sleutel in het slot was gesprongen - de kist was en bleef dicht! Tot overmaat van ramp bleek, dat de sleutel zich niet ter plaatse bevond; die was ergens een heel eind weg op een werkplaats in Huizum. Dus werd Grietje geadviseerd zich heel rustig te houden - de sleutel zou zo snel mogelijk worden opgehaald. Wel, hoe Grietje zich onder deze omstandigheden voelde weet ik niet meer, maar uitein delijk is ze dan toch bevrijd: de sleutel kwam boven water en de kist kon geopend worden. Maar, en dat weet ik nog heel goed, het had allemaal niet zo veel langer moeten duren en nu nog moet ik er niet aan den ken, wat er hier had kunnen gebeuren. De familie van Grietje de Vries is later naar de Groninger- straatweg verhuisd, in de rich ting en de kant van het Oud Tolhuis. Zij had ook nog een broer Herman. Net als Hayo Boersma zijn ook Grietje en Herman de Vries na al die ja ren uit mijn gezichtsveld ver dwenen. Soest G. Taekema SS- Toen de zaak van Ganzevoort nog bestond. Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje) (Foto: Collectie

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 15