„LA VENEZIA" 't RENNERSHUIS MARTEN'S CAFETARIA V ijs, 17,50 'T KLEINE KEAHT5JE Zoekt U verpozing OEKSTRA Westerplantage 15, POPULAIRE LEEUWARDERS O-- Et PAKJE met 30 verschillende oude nummers 't Kleine Krantsje aan- en verkoop van huizen Taxaties - woonhuizen - bedrijven hypotheek adviezen assurantiën Makelaardij SLECHTS 17.50 Grootste.speciaalzaak van het Noorden voor wielrenners en trimmers. Fa. ANDRIESSEN en Co. nieuwestad 56 leeuwarden VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 12 Een gezellig zitje in een rustige sfeer biedt U onze nieuwe moderne ijssalon VOORSTREEK 87- LEEUWARDEN Wij serveren een heerlijk kopje koffie, thee, diverse ijssoorten en koele dranken „La Venezia" kwaliteit it it it it 8911 DC Leeuwarden, 058-120525 POSTBANK 98.10.62 t.n.v. FENNO SCHQUSTRA'S PUBLICITEITSKANTOOR De beste merken o.a. Gazelle - Raleigh - Zieleman - Peugeot - Gitane - Koga Myata Colnago - Cornelo Voorstreek 93 - Tel. 126155 - Leeuwarden per giro (981062 t.n.v. Fenno Schoustra's Publiciteitskantoor) besteld, slechts CAMSTRABUREN De heer Miedema schreef on langs in 't Kleine Krantsje, dat zijn vader heel wat levens heeft gered in de loop der jaren, mensen, die in de Dokkumer Ee te water waren geraakt. Mijn vader heeft op 22 decem ber 1936 een drenkeling uit de Dokkumer Ee gered, waarvoor hij later een getuigschrift met een bronzen medaille heeft ont vangen van de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen. Dit getuigschrift, alsmede de medaille, zijn nog in mijn bezit. In het begin der oorlogsjaren, ik veronderstel in de winter van 1941/42, toen het ijs sterk was, zouden een boerenechtpaar uit Britsum in de avonduren op schaatsen de terugtocht naar huis aanvaarden en stapten voor ons huis op het ijs van de Ee. In die tijd werden er door de Luchtbeschermingsdienst bijten in het ijs gekapt voor het verkrijgen van bluswater. Al hoewel deze bijten waren afge zet met takken, hebben deze mensen dit bijt niet opgemerkt, met het gevolg dat de man prompt in het water terecht kwam. Bij ons thuis is de man van droge kleren voorzien, waarna de schaatstocht naar huis kon worden voortgezet. Naderhand hebben wij van deze boer diverse malen aard appelen ontvangen en deze kwamen in de oorlogstijd goed van pas. In het begin van de winter 1943/44 geraakte een Duitse militair, door de duisternis mis leid, bij ons voor de deur even eens te water. Dit gebeurde tij dens de speruren, maar door zijn hulpgeroep is mijn vader naar buiten gerend en heeft hem uit het water kunnen ha len. Beneden in de smederij, waar het nog lekker warm was van het smidsvuur, is hij van top tot teen van droge kleren voorzien. Om van de schrik te bekomen, hebben mijn ouders hem ook nog van warm drinken voorzien. Het gevolg was dus, dat de sol daat in burgerkleren naar de Vliegbasis moest lopen. Hij was echter zo dankbaar dat hij was gered, dat hij als teken van dank zijn trouwring wilde afge ven, hetgeen uiteraard perti nent werd geweigerd. De vol gende dag is hij terug gekomen om zijn eigen spullen op te ha len en onze kleren terug te brengen. Hij vroeg toen ook nog of hij nog eens terug mocht komen, maar dit werd meteen van de hand gewezen met de opmerking, dat wij geen contacten met Duitsers wen sten en dat hij verder niet meer welkom was. Persoonlijk heb ik dit voorval niet meegemaakt, omdat ik destijds ondergedoken zat. Heerenveen K. Olijnsma JUFHOOGEVEEN Lien Hoogeveen, die onlangs voorkwam op een foto van een dansorkest, was in 1935 kwe keling bij ons in de klas. Zij was het hulpje van Juf Noordaa op School 17. Beide namen zijn al vaker genoemd in 't Kleine Krantsje. Juf Hoogeveen was later ver loofd en getrouwd met Cor Schoondorp, tekenaar bij de P.T.T., over wie onlangs ook in 't Kleine Krantsje werd bericht. Zijn vader was leraar aan de Ambachtsschool. Emmen Lammert Bolt WEEMOEDIGE HERINNERINGEN Het stukje over Delea van onze oud stadgenoot Taekema, zoon van de man van de vroegere breikokerij bij ons in de buurt, heb ik met aandacht gelezen. Ook hij denkt met weemoed te rug aan de tijd, dat hij nog met zijn boot over de Friese wate ren voer. Hij noemde ook nog enkele namen van oude vrien den, die ik ook heel goed heb gekend en die er, net als De lea, nu niet meer zijn. Toevallig had ik aan de koffie tafel in Erasmushiem deze week nog een gesprekje met enkele ouwe stadgenoten, die in vroeger jaren ook een boot hadden. We gingen in gedach ten even terug naar die tijd. Wat hebben we gelachen - prachtig die verhalen. Dan be leef je het weer, of was het een herinnering van gisteren. Zelf hadden mijn ouders ook een boot en ik weet nog, dat wij eens geen water hadden, maar dat mijn vader toen thee zette met water uit het Snee- kermeerJ Nog zie ik de eigenaren-kapi teins op de fiets naar de schip huizen gaan met hun witte pet ten met grote ankers er op. Om enkelen te noemen: Klaas Mol- lema, de bekende aardappel handelaar, Klugkist, de schilder en dan niet te vergeten de Tae- kema's, echte liefhebbers en Gatze Langendijk - wij kenden elkaar heel goed. Die laatste had een paar gou den handen en velen deden een beroep op hem als repara teur van hun motoren. Ik ging wel eens met hem mee om even te helpen bij Drijver in de grote loods aan Schilkampen. Eens heeft hij nog een Friese staartklok voor mij gemaakt. Ook Melle Veenstra kende ik goed. Hij schreef mij nog wel eens vanuit Joure, waar hij werkte bij Douwe Egberts. Rommert Talman was een neef van hem. Melle en zijn vrouw en Romke zijn er helaas ook niet meer. En om dan tenslotte nog even op de Taekema's terug te ko men: in de tijd, dat ik nog op School 6 ging, gebeurde het vaak, dat ik vanuit mijn ouder lijk huis aan de Oeverstraat tussen schooltijd met een pan naar de breikokerij van Taeke ma ging om een liter supenbrei op te halen voor mien moeke. Je zag toen velen met hun pannetjes lopen. Enkele buurt bewoners van toen spreek ik nog v/el eens zoals Henk Luurs, Jurre Reitsma en Jappie Vrind - de laatste via 't Kleine Krantsje, dat hij in zijn huidige woonplaats te Haarlem krijgt toegezonden. En wederzijds bezoeken we elkaar nog wel eens. Leeuwarden Rinze van der Heide GENOTEN Onlangs zeer genoten van een half uur tv van Omrop Fryslan over de oorlog. Wat kwam alles weer boven! Tandarts Roden burg - dat was onze tandarts. En dr. Schönfeld was onze huisarts - Dolf, die nog dezelf de is als toentertijd. Harm Witteveen woonde hoek Stienserstraat-Noordersingel met o.a. de zussen Rixt en Ite- ke. Dan de familie Velleman, daar ben ik vaak in huis ge weest, soms op vrijdagavond om de kachel van brandstof te voorzien. Ik speelde vaak met Shella. Zij was een vest aan het breien en toen de familie werd opgehaald zei ze "dat brei ik af als we terugkomen." Helaas Leidschendam S. Bakker-van der Meij

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 12