GESPREKKEN OP LEEW ADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE MENEER PETERS" Fekaansje houwen is mooi, mar toch leit ut ut lekkerst op je eigen bed, is de mening bij de bruggen. En dan ferder gaat ut over peerden, over die oude- renpertij en mulioenen die op 'e loop binne. En soa belande se bij de wethouwers in Liwwad- den en twee appetekers. Hoor goed naar Tabe Ruutsje, Lange Marten, Minne Mager, Groate Geert en Brieke Bertus. En waar is Fokke? Minne Mager: Nee, Fokke sie- ne we een skoftsje niet. Die sit op een Alp in Switserland. Sientje hèt hur oefend in jode len. De buren hewwe de pliesje beid. Klein grapke. Tabe Ruutsje: Dat se nog nocht hewwe an sukke groate lopen. Wij gane dan nou en dan een dag of wat naar Leer dam. Mar jonge, je bedsje tuus leit wel soa lekker! Lange Marten: Ja, dat is feit waar. Wij fonnen destieds een skoftsje in de karrefan ook wel mooi, maar die slaperij was niks. Och jonge, mien ouwe be- lig kraakte dér soms over. Groate Geert: Fokke en Sientje salie oek wel niet an't bergbe klimmen slaan. Alleen al as je VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN paarfeulens. Skitterend! Geert: Mien fader had een neef bij de maasesjee. Die woande an de Arendstuun. Just bij de stallen. Die mannen reden dan as forsten deur de stad. Mooi pakje an. Wille se die saak af- breke? Tabe: Platgooie is één, mar op 'e nije bouwe is heel wat an ders. Nim nou ut pepermüntsje- febriek. Dat leit al jaren foor eb en floed. Nou eindelijk salie se es bouwe. Geert: Mar is der oek niet een soat ruzie om smerige gron? Der sit seker nog heel wat troep in. Ik hew altied docht dat pepermuntsjes soa skoan en suver waren, wik mar segge, sak mar segge. Marten: Jonge, jonge, wat kost dat een geld. Al die fergiftigde rotsooi uut de grond hale. Mul- joenen. Wat suden je daar wat goeds met doen kenne. Seg mar foor ons ouwe, kale A.O.W.-ers. Minne: Daar suden we die Ou- derenpertij foor hewwe. Mar dat wurdt em oek niet, loof ik. Jon ge, die fechte mekaar de tent uut. Su ut toch waar weze, wat wel seid wurdt: hoe ouwer, hoe gekker? Bertus: Ik hew der eerst nog wel wat in sien. Kiek ons ouwe groate baas, Pilips, ston der toen achter. Met woorden en met geld. Dat ik docht, dat liekt wel goed. Mar och here, dat kon wel es goed mis gaan Tabe: Mar jouw ouwe febriek hèt oek minne jaren had. Wat binne der een soad uutflogen. pagina 13 sien hoe se an touwen en ha ken hange, wur je al duzelig wik mar segge, sak mar segge Brieke Bertus: Nou ken je daar les in krije hew ik lezen. Daar achter waar heel froeger de skietbaan was. Just ut soldate- diekje hiet ut nou. Daar geve se der les in. Tabe: Se doene mar. Mar ja, op plaatsjes en op films binne bergen in ut groen of met sniw der op/altied weer mooi. Affijn, Fokke, laat wel weer bergen fo- tos sien. Minne: Soa liet Sientje hur swager mij nog fotos sien fan Ameland. Daar hewwe se een trouwde dochter woanen. Dat soadoende trekke se daar wel es hene. Marten: Is dat die selde die froeger wel in Drente omfietste met de kaart op ut stuur? Dus nou Ameland. Binne daar niet es peerden fersopen met een oefening of een aksie met de reddingsboat? Bertus: Dat wil mij heel wel an. Der is loof ik selfs een stand beeld foor opricht. Een peerd is een mooi beest. Laassen sa gen we nog peerden met een Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag ovèrvier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. De laatste tied gaat ut wat be ter, onder die ouwe buldog. Timmerman. O, nee, die spat hier om. Timmer. Just. Mar oek al muljoenen guldens naar de barrebiesjes! Marten: En dan nog de muljoe nen hier in 'e stad. Daarom sei ik: as al dat geld der nog was, hoefden se niet soa in te sitten over de A.O.W. over een jaar of wat. Geert: En Marten, dan nog de muljoenen die de foetballerij kost. De dure speulers, bussen fol pliesjes foor die lekkere su- porters, fechterij en fernielerij en stelerij. Gaast nog wel weer naarCambuur, Marten? Minne: Cambuur? Die hewwe hun al indekt. De treener hiet Berger. Dus bij skipbreuk sitte se goed. En der binne winkels bij bouwd. Dus as de meensen niet foor ut foelballen komme, hale se der wel boadskappen. Goedgoochum! Tabe: Mooi seid Minne. Nim nou die ouwe meneezje in de Arendstuun. Daar wille se een jachthaven bouwe. Dus gien meneezje mar een jachthaven. Dus gien peerden, mar boaten. Hoe is die, Minne? Geert: No, ho, ut mut allemaal nog. Mien ome sei dan froeger: Gien geld, gien Zwitsal. Maar ik weet niet waar dat op sloeg. O, mut ut Switsers weze. Der mutte we later Fokke dan mar es f rage. Marten: Plannen make kenne se wel bij de gemeente. En as ut klaar is salie se se wel es uutrekene wat ut kosse mut. Trouwes, wie is fandaag an de dag de gemeente? Bertus: Froeger seiden je B. en W. Mar ut is pielen weest met die wethouwers. Der binne maanden weest dan must ons burgemeester Appeteker em er alleen mar met redde, denk ik. Of ken son gemeenteraad em dan wat bijspringe en hantlan- ge? Minne: De burgemeester treft ut, dat er nog een appeteker is. Mar dan een echte! Een poer- best raadslid! Nee, dat is niet alleen een grapke. Hij sit foor een hele kristelukke pertij in de raad. Nou, met twee appete kers mut de stad toch wel weer helemaal beter wurreü Vlga. Een paar maanden geleden publiceerden wij een foto van de Bewaarschool aan de Huizumerlaan van lang geleden. Verschillende peuters, die op die plaat voorkwamen, blijken elkaar nu, zoveel jaren later, nog altijd te ontmoeten, wat we zeker een zeldzaam heid kunnen noemen. Bij hun laatste samenkomst zijn de dames vereeuwigd en wel door de fotograaf Dick van der Heijde Jr., die, hoe is het mogelijk, ook voorkwam op die vooroorlogse foto, waar we net over spraken. Op de achterste rij van links naar rechts: Minke Jilderda, Sjoukje Zijlstra, Sija Zijlstra, Annie Klaver, Dientje Zandstra, die net over was uit Australië en Trijntje Steipstra. Dan vooraan: Willie Beers, Bea Hoitinga en Minnie Bergsma. Deze foto werd ons toegestuurd door onze abonnee Sjoukje Zijlstra, die nu mevrouw Ziel horst heet en woonachtig is in Velp. J J In 1976 is de Provinciale Friese Sportprijs uitgereikt aan een echte Leeuwarder, de heer Jan Kostelijk, die veel betekende voor de voetbalsport, vooral ook voor de voetbalvereniging Rood Geel. In het Provinciehuis kreeg hij de prijs uitgereikt, waarbij hij veel lovende woorden kreeg te horen. Ook de schepper van de wisseltrofee, de nog erg jonge kunstenaar Ruud Peters, mocht even aan het woord komen van de Commissaris van de Konin gin, Mr. H. Rijpstra. "De vorige keer," aldus deze artiest, "zei Hedzer Rijpstra: meneer Peters, leg het even uit, maar ik zei toen: aan mijn lijf geen polonaise. Toen durfde ik niet, maar nu wel."

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 13