'IKLEIHE KRAHTSJE IN'T "RAETHUYS" WORDT EEN TRADITIE VOORTGEZET HAVANK HERLEEFT JA, IK BEN HELEMAAL GEK. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Na het samengaan, zeer on langs, van de makelaarskanto ren Hellema en Boomsma, nam het gefuseerde bedrijf de vorige maand aan het Raadhuisplein zijn gemeenschappelijke huis vesting met de wel zeer toe passelijke nieuwe naam 't Raethuys" officieel in gebruik. Daarbij kon geconstateerd wor den, dat met het annonceren van die naam 't Raethuys een eeuwenlange traditie werd voortgezet - immers, niet al leen nu wordt het markante pand op de hoek van het Raadhuisplein en de Weerd door makelaars, ofwel door raadgevers bewoond, maar dat is eigenlijk "altijd" al het geval geweest. Tot achttienhonderd en zeven werd het gebouw bewoond door Jonkheer Egbert Jan Ba ron Van Aytta, "kolonel bij de armee van den Staat", die met zijn naast hem wonende zuster Elisabeth Clara de laatste af stammeling was van dit aloude en roemruchte geslacht. In dat jaar werd het pand voor de ronde som van drieduizend gulden aangekocht door het gemeentebestuur van Leeuwar- deradeel met de bedoeling het in te richten als raadhuis voor het district ten noorden en zui den van het "Stedelijk regtsge- bied". Omdat het pand na een aantal jaren te klein werd bevonden is in achttienhonderd en drie en veertig het naastgelegen pand bij het Grietenijhuis getrokken en tot achttienhonderd en ne gen en negentig is de gemeen te Leeuwarderadeel hier ge huisvest geweest - daarna Een en dertig jaar geleden overleed op zijn kamer in hotel Amicitia aan de Wirdumerdijk, de vermaarde detectiveschrij ver Hendrikus Frederikus van der Kallen, ofwel Havank, die in 1904 geboren was in een pandje aan dezelfde straat vlak bij het hotel. Dat de schrijver, zoveel jaar na zijn dood, nog heel veel aan hangers heeft, mag blijken uit het feit, dat er vorig jaar een stichting is opgericht, de Stich ting Mateor, die er naar streeft de herinnering aan de auteur levend te houden. Op de sterfdag van Havank, de twee en twintigste juni, werden MET OF ZONDEK "Mem, mem!" schreeuwde het zoontje van de boer, "de feint leit mei de faem in 't hooi!" "Wat zeg je me nou?" riep de boerin, terwijl ze onthutst de hooizolder opstoof. "Ha, ha, 1 april" riep het jochie, "het is heit!" vond een verhuizing plaats naar de Schrans, in de eigen gemeente dus. Na enkele jaren van particuliere bewoning werd het Grietenij huis door de gemeente Leeu warden gekocht en ook toen werkten er dus raadslieden of wel wethouders, met andere woorden raadgevers, zoals die er nu nog altijd zijn. Waarschijnlijk zijn de beide on- derkelderde panden, die nu het makelaarskantoor Hellema en Boomsma huisvesten, in de tweede helft van de achttiendé eeuw gebouwd. Ze hebben in het midden een ingangspartij met een brede deur en gesne den bovenlicht die voorzien is van een trapstoep met decora tief gesmede hekjes. In vroeger jaren, en dat is toch wel interessant, moet het hoek pand Weerd-Raadhuisplein een ingang hebben gehad aan de kant van de Weerd, maar daar is nu niets meer van terug te vinden - het is nu trouwens ook al precies vijf en zestig jaar geleden, dat het perceel Raad huisplein 30 geheel werd ver nieuwd. Andere ingrijpende veranderin gen in het beeld van dit oude deel van het stadscentrum heb ben zich al veel eerder voltrok ken. Zo ontstond al in zeven tien vijftien het Raadhuisplein door het dempen van de gracht tussen het stadhuis en het Old Burger Weeshuis, dat er scheef tegenover stond en in achttien vier en tachtig werd ook het vaarwater langs de Eewal en Heerenwaltje dichtgegooid, waardoor de omgeving ook een geheel ander aanzien kreeg. Dirk Steenbergen, de bekende voetballer van het vroegere Leeuwarden, is na zijn actieve sportloopbaan nog een aantal jaren voetbaltrainer geweest. Verscheidene verenigingen hebben hem als oefenmeester gehad. Zo verzorgde hij ooit ook nog eens een keeperstraining voor Loutje Dijkstra, de vader van de latere wereldkampioene kunstschaatsen Sjoukje Dijkstra - het gezin Dijkstra woonde toen in Akkrum en vader Dijk stra stond in die tijd bij L.A.C. Frisia onder de lat. "Een vreemde snuiter was dat, die Dijkstra" herinnerde Dirk Steenbergen zich tientallen ja ren later. "Die wou, dat ik op een meter afstand voor hem ging staan om de bal zo hard mogelijk tegen hem op te knal len. Dat zou, zo vond deze doelman, uitstekend zijn voor zijn zelfvertrouwen. Een geheel andere ervaring kreeg Dirk Steenbergen bij de keeper van de Leeuwarder Joodse voetbalvereniging Ach- doeth, die hij als trainer even eens onder handen nam. Nu begon de oefenmeester de bal op het doel te schieten, waarbij hij het systeem toepas te om telkens een tikje harder te knallen. Maar hier duurde het maar even of de keeper be greep de bedoelingen. En wat deed deze man? Hij ging naast het doel staan met de verkla ring "Ja, ik ben daar helemaal gek. er op zijn graf op de Rooms Katholieke Begraafplaats aan de Harlingerstraatweg bloemen gelegd, waarna er tijdens een bijeenkomst in De Koperen Tuin een wandelroute werd ge presenteerd, "Leeuwarden in de Schaduw van Havank" - deze route voert in de stad langs de plekken, waar Van der Kallen heeft verkeerd of die in zijn boeken een rol hebben ge speeld. Zelfs werd er door de leden en donateurs van de stichting "een Bourgondische maaltijd" geno ten in de geest van de schrij ver, die dus weer helemaal tot leven lijkt te zijn gekomen. Het oude Leeuwarden, dat verdween. Hier zien we de fraaie korenmolen Het Lam, die aan de Westersingel heeft gestaan. De Molenstraat is er naar genoemd. In 1830 is deze molen van de Hoeksterpoortdwinger naar hier verplaatst en in 1919 is ze afgebroken. Jammer, jammer, jammer, wat zou het aardig zijn geweest, wanneer ze er nu nog stond.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 8