KOLOSSALE STENEN GEMAKKELIJK HERKEND 'T KLEINE KRANTSJE 'TKLEIHE KRAHTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG STOKOUDE HERINNERING VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Ja hoor, de kolossale steenpartij, die wij de vorige maal voor onze prijsvraagru briek afbeeldden, heeft onze lezers niet op een dwaalspoor kunnen brengen; althans, dat mogen we wel veronderstellen. Van de abonnees, die een inzending opstuurden, was er in ieder geval geen enkele abuis - iedereen kon ons vertellen, dat wij niet meer of minder dan de Oldehove hadden gefotografeerd. "Gezien de bouwstijl en de ge bruikte materialen, moest het fotofragment wel van een zeer oud gebouw zijn," aldus de heer T. van Rossum, die daar om meteen aan de Oldehove dacht. "Na een slag om de to ren te hebben gemaakt, vond ik aan de voorzijde het gezochte stukje muur. Als je met het ge zicht naar de toegangsmuur staat, is het stukje muur daar links onderaan." "Als de fotograaf niet dronken is geweest, kan het niet anders zijn dan de Oldehove," dacht de heer Y. Stienstra en ook vele anderen dachten direct aan onze scheve toren: "Zulk een groot brok steen moet wel afkomstig zijn van een heel groot gebouw, de Oldehove" (Alb. van der Wal). "Dit kan nauwelijks missen, tenzij het fo totoestel met opzet scheef is gehouden: de voet van de Ol dehove" (P. A. ten Thije, Sche- veningen); "Het binne ouwe stenen en se stane skeef, dus sal het de Oldehove wel weze - de laatste jaren een vuurto ren, want de visnetten hange er an" (A. Harms, Stiens). De heer J. F. Popma, van wie we kunnen zeggen, dat hij let terlijk aan de voet van de Olde hove woont, wenst de toren een zorgvuldiger behandeling toe, dan het oude monument nu krijgt; hij vindt het, als zove- len trouwens, te gek, dat de nissen van de toren gewoon maar als openbare toiletten worden gebruikt. PISPAAL. Ter illustrering stuurde hij ons een fraaie tekening, die zijn broer, de kunstschilder Jentsje Popma, nog onlangs van de to ren maakte onder de titel "Vijf voor twaalf voor de pispaal van Leeuwarden", waarop we een meneer kunnen zien, die juist bezig is het bouwwerk te be vochtigen. Die kerel doet dat precies "in de valrichting" - zou het daardoor komen, dat de toren in de loop der eeuwen zo is verzakt? Elders in dit nummer drukken wij die teke ning af. Ook de heer Jan Rauwerda maakte gewag van "de vele bekende inhammen", waar vele mannen een bepaalde bood schap moeten doen "en waar het onkruid nu ongeveer veertig centimeter hoog staat". "Maar voor alle zekerheid," zo voegde hij hier aan toe, "heb ik toch even gekeken en de juiste plaats opgezocht." "Nou vriend Schoustra," zo schreef de heer Germ Andrin- ga, "op deze fotoprijsvraag zul len wel honderden oplossingen komen, want dit is natuurlijk onze Oldehove, ja toch?" De heer Marten F. van der Vegte te Heemstede ("ik ben van 1911") moest bij het bekij ken van onze foto direct den ken aan zijn jeugd: "Wat heb ik daar als jongen vaak gespeeld en er kattekwaad uitgehaald! Dit soort plekjes vergeet een mens niet." En hij sloot zijn briefje af met een wens: "Wij genieten elke keer als 't Kleine Krantsje in de bus valt. Daarom hopen wij ook, dat er nog heel lang 'oud' nieuwste berichten zal zijn." Tenslotte een brief, die hele maal uit Singapore kwam en wel van de heer Cor Henk Roolvink, die ons het volgende schreef: "Het moet nogal raar lopen als mijn oplossing niet in het bakje met correcte antwoor den belandt. Er wil wel eens een gebouw schuin staan in de stad, maar de kinderkopjes in de stoep laten er geen misver stand over bestaan. Ik was on langs voor een kleine twee we- ken in Nederland en zo'n vakantie is nooit zonder een bezoek aan Ljouwert. Rond de lunchtijd zouden we op bezoek bij Sjolle Wierenga in het Stadskantoor en konden we de auto vlak voor de deur van de Oldehove parkeren. Daar werd net de deur opengedaan en de eerste toeristen liepen al naar binnen. Ik vraag me af hoeveel Leeuwarders al eens over de kinderkopjes zijn gelopen om later (vele treden later) de stad1 te kunnen bekijken vanaf dit markante gebouw." Nu de winnaar van het uitge loofde fotoboekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het.dat werd de heer A. Simmer, Flora kade 156, 8713 ZE in Gronin gen. Als geschenk kreeg ik op mijn verjaardag van mijn broer een jaarabonnement op 't Kleine Krantsje'. Een aantrekkelijk ge schenk waarmee het verleden wordt opgehaald met allerlei gebeurtenissen en de namen van bekenden. In het meinummer kwam ik een naam tegen: Andries Dam. Hij was mijn schoolkameraad. We zaten in de zesde klas van de openbare school te Huizum naast elkaar op de achterste bank in de klas van meester Koiter. We konden het goed met elkaar vinden, ook na schooltijd. Wie had toen kunnen denken, dat we de hoge leeftijd zouden halen van een en negentig jaar! Andries heeft veel betekend voor het verenigingsleven, vooral voor de ijssport. Ik herin ner me, dat hij (in 1954) ge sproken heeft bij de begrafenis van mijn vader, die jarenlang bestuurslid is geweest van de ijsclubTjallinga in Huizum. De verdiensten van Andries voor het vele werk in het vere nigingsleven zijn bekroond met de onderscheiding van ridder in de orde van Oranje Nassau. Het doet me goed bij deze her innering aan een schoolkame raad van een en negentig jaar geleden. Ik ben in 1939 naar Zaandijk verhuisd om er een nieuwe school te beginnen. Het is ge lukt. Meer dan vijf en twintig jaar geniet ik van mijn pen sioen. Bij mij in de gang hangt een bord van Makkumer aardewerk. Herinnering aan de winter van 1940 met de Huizumer kerk en toren, daarbij een schaatsenrij- derspaar in oud Fries kostuum, daaronder 'IJsclub Tjallinga'. Aan de kant van de kerk liggen mijn ouders begraven. - Zaandijk H. Zuiderveld voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederlahd 32,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per postbank betaald. 65,-percheque betaald. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 4,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex; 9,-voor3ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftetijk, maar per giro-overschrijving ais abonnee aamelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 3