'T KLEINE KRAHTSJE GESPREKKEN OF DE BRUG LEEWADDERS, WAAR IS DIT? DOMINICANEN AAN DE STAMTAFEL Se sitte antangeld met prubble- men, daar bij de bruggen. Geert sien kleindochter hèt ge- piel met een dikke diepfries. De Tureluur mut om Sietske fechte met hur kienders. Hij en Minne krije hast spul, mar ut beteert goed. En soa binne se goed bezig: Tabe Ruutsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman, Groate Geert, Brieke Bertus en as gast Loadewiek deTureluur. Groate Geert: Wij beleve wat met een kleindochter. Die gong inenen boerefries praten. Se praatte anders gewoan net as wij. Wat bliekt nou? Se had een frijer en dat was een dikke diepfries wik mar segge, sak marsegge. Brieke Bertus: Suks mut toch kenne. In Eindhoven praatten wij tuus Liwwadders, mar met een paar kollégas, oek uut Friesland, altied Fries. Oek met die Oene fan Sneek, waar ik ut al es over had. Geert: Mar se wu oek naar die herdenking bij een groate stien of soa, bij Gaasterland of bij Staveren. Daar skient es toch ten te wezen met Koning Wil lem Drie as ik ut goed begre pen hew. Fokke Vutman: Nee nee, ut was wel een Willem, mar de hoefeulste weet ik niet. Ut is oek langer as feertien dagen leden. Dertienhonderdsoafeul loof ik. Mar dat hewwe de Frie zen toen wonnen. Lange Marten: Der is altied fechterij weest, son saakje is ut wel. Dus daar tochten Hollan ders teugen Friezen. Ajax teu gen Heerenveen, seg mar. Nou ja, daar falie gien dooien bij. In Joego-Bosnië wel. Ik su segge, laat jouw kleindochter mar, Geert. Geert: Ut is oek al weer bijtrok ken. Want wat gebeurt er? Hur katsje wurdt siek. Soa siek dat VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN ■HHHHiii Aan de stamtafel van een be kend café in de Leeuwarder binnenstad vertelt een van de gasten, dat hij geen krant kan opslaan of hij leest er in hoe slecht het roken wel is. "Nou is't dan zover komen, da'k er met ophouden bin" zegt hij op een berustende toon. "Wat? Met roken?" vraagt een metgezel aan de leestafel. "Nee, met kranten lezen" ant woordt de man. Tureluur: Wij sitte oek avunden rustig bij mekaar. En we kenne oek o soa fesellig warm ete. Omstebeurt bij hur en bij mij. Tureluurlijk. Mar der is één monster fan een dochter, en die wil niet dat hun moeke hun goeie naam ferliest, seit se. Bertus: Wat een ferstand. En hoe is Sietske der onder? Die sit tussen twee furen. Anders mut één fan ons es met die meensen prate. Wie trouwt nou, as je hast tachtig binne? Nee, seg nou self. Fokke: Wat sit de wereld raar in mekaar. Geert sien klein dochter hèt son Friese frijer, en dat raakt uut. Om een kat! En Loadewiek is een ouwe frijer, en dan legge die kienders te soademieteren. Minne: Ik had een ome, die ja ren een hon had. Die sei dan: Ut mekeert der nog mar an dat ie teugen mie praat. Dus as 't al uutraakt met Sietske, must een hon nimme, Loadewiek. Eén sonder jongen. Klein grap- ke. Tureluur: Dat fien ik een rot grap, Minne. Dat had ik niet fan dij docht. Nou is 't mij over. Jim kenne barste. Ik gaan fut. Alles sit mie teugen! Tabe: Ho, ho, mannen. Soa kenne wij toch niet? Aansen gooie we ut nog foor de Veilig heidsraad. Nee, Minne, dat was gien mooi grapke. En dou Ture Loadewiek, niet drekt soa in de hoogste boom. Marten: Ik sien al dat ut Minne al sien haren op sien krullekop spiet. Just, geef mekaar een han. Ut laaste skoftsje dat we hier nog binne mutte we wat in goedens leve. Goed soa Loa dewiek. paging 13 de dieredokter seit: inslape mar. Dus een spuitsje wik mar segge, sak mar segge. Tabe Ruutsje: Soa had ons dochter oek een kat. Die was hast wel twintig jaar loof ik. Rimmetiek en blien en last fan de nieren. Dus oek mar een spuitsje. Ik ken dat wel metfoe- le. Geert: Ons kleine meid was he lemaal fan streek. En die diep- fries-frijer mar seure over de slag bij Wiens of weet ik feul. En sij wurde duvels en roop: Ik sit meer over mien katsje in, dan over jouw dooie Friezen. Toen hèt ie ut uutmaakt. Hé, daar is Loadewiek de Tureluur: Daar was ik weer es. Ja, en ik roep dan faak: goeie morgen, son der sorgen, mar dat is er nou niet bij. Dizze man gaat gebukt onder groate sorgen. Dat mag ik wel segge. Minne Mager: Och here Loade wiek, wat sit dij dwars. Een minne kwaal of piene in 'e pot- temonee? O, ik loof dat ik ut begin te begriepen. De ferke- ring? Tureluur: De ferkering tureluur- lijk. Nee, ut leit niet an Sietske of aan mij. Wel nee, dat is pri ma de luuks. Mar hun kienders legge te klieren. Die wille dat wij of trouwe of ut uutmake. Tabe: Mar dat is toch te gek foor woorden. Ture, eh Loade wiek. Om en bij de tachtig en dan nog een trouwboekje hale. As ut nou een mutterke wa, mar ja. Hoe komme se soa gek? Fokke: Der was hier foor soa- feui jaar son lange amptenaar fan de Burgerlijke Stand. Ik bin sien naam even kwiet. As die ouwere meensen trouwde, had ie over de warmte en de rust in de herfst fan ut leven. De herfst fan ut leven. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. Tureluur: Nee, Minne bedoelde ut oek niet soa raar tureluurlijk. En ik bin wat over mien toeren deur dat gedonder met die kienders. En Sietske sit er nog raarder tussen as ik. Waar of niet? Bertus: Froeger suden we seg ge: we drinke ut af. Bij Vic in de Herestraat, of bij Molle in de Doelesteeg, of hier flak bij, just bij Lampie. Mar ja, das weest. Ik drink niet faak meer bier. Ja, mien lollige buurman roept dan: Gien bier en gien seks. Minne: Sex en bier. Moest ie oek nog 'rum' roepe. Dan had den jou de naam fan ut slecht ste dorp in Friesland. Oud grapke! Vlga. Kijk hier, een herinnering aan de tijd, toen de vrachtrijders nog aan de voet van de Oldehove stonden. Er waren misschien maar weinigen, die het toen beseften, maar het gedoe rond de bodediensten gaf hier een gezelligheid, die we er nu niet meer aantreffen. (Foto: Collectie Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje) Ter gelegenheid van 750 jaar Dominicaanse aanwezigheid in Leeuwarden organiseren de Hervormde Gemeente (Grote Kerk) en de Titus Brandsma Parochie (Dominicuswijk) een dag rond Dominicus. Dominicusdag 1245-1995 is een oecumenische dag van ontmoeting, studie en viering op zaterdag 7 oktober in de Grote Kerk en in de St. Domini- cuskerk. In 1245, nu dus precies 750 jaar geleden, stichtten de Do minicanen hier een klooster. Dit initiatief van de Dominicanen, die ook wel Jacobijnen worden genoemd, was voor de stad van grote betekenis. Geleidelijk groeide het complex uit tot een aanzienlijke instelling die in de Middeleeuwen vaak het toneel was van belangrijke bijeenkom sten van de stedelijke en ge westelijke overheden. Afgezien van een onderbreking ten tijde van de Reformatie hebben de Dominicanen tot in onze tijd hun werk voortgezet. Zij vestigden zich in de Speel mansstraat waar zij tot 1937 in hun 'Paterskerk' zijn gebleven, tot de imposante St. Domini- cuskerk bij de Harlingerstraat werd gebouwd. De Grote of Jacobijnerkerk werd na de Hervorming in 1580 al spoedig de hoofdkerk van Leeuwarden. Als grafkerk van de Friese Nassaus, de recht streekse voorouders van het Koninklijk Huis, heeft zij ook een nationale betekenis. Deze kerk, die na die eeuwen nog altijd het centrum van een ac tieve kerkelijke gemeente is, vervult thans een brede alge mene en culturele functie in de Friese samenleving.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 13