'T KLEINE KRAHTSJE GESPR LEEWADDERS, WAAR IS DIT? STADSNIEUWS VAN VROEGER VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Geert: Nou das dan oek grap- pemaker in een leeg Huus, wik mar segge, sak mar segge. Mar over broad op 'e plank sproken, één fan ons klein dochters studeert. Ik weet soa niet waarfoor. Met een beurs of soa, loof ik. Mar dat skient min- derte wurden. Ut is wintertied en dus gaat de griep. Dat wete ons brugman nen, mar even te goed hewwe se de groate saken bij de kop. Groate namen uut de pollitiek, mar soms binne jou namen he lemaal kwiet. Mar één naam niet: Loadewiek de Tureluur, 't Liekt wel een fuliton bij Tabe Ruutsje, Minne Mager, Fokke Vutman, Groate Geert en Brie- ke Bertus. Nee, gien Marten.. Tabe Ruutsje: Ut sal mij benije of we Marten nog sien fandaag. Guster was ik er even, mar hij sat waar ie sat. Hij hoeft mar een hantast fan niks te doen, of hij hiemt as een postpeerd. En met die koude en die mist soms, komt ie helemaal de deur niet uut. Brieke Bertus: Dus ut is mear as gewoane griep. Want suk- ken binne der fandaag de dag bij bosjes. Trouwes wat hiet ge woane griep. Laassen had één ut al over de Kong-Kong griep. Nee, ho es, de Hongkong- griep, loof ik. Minne Mager: Hongkong-griep. Die krije seker fan Sinees eten. Klein grapke. Mar lastig is 't wel. Wij waren fleden week op een bruiloft, mar der was nog al es één wel ferwacht, mar niet gekomen. Oorsaak: griep! Fokke Vutman: Der binne heel wat meensen, die't om een griepspuit fraagd hewwe. De swager fan Sientje, ik hew ut daar wel faker over, krijt em elk jaar en ut befalt em poerbest. Groate Geert: Wij hadden oek een feesje fan mien suster-en- die, die waren feertig jaar trouwd. Feertig jaar leden binne se bij de trappen fan ut stads- huus oplopen. Een bitsje tied is niks, wik mar segge, sak mar segge. Fokke: Ja, de bruisparen fan later datum binne in ut Hof trouwd. Ik hew begrepen dat ut oek soa blieft, al wurdt ut daar een stadsloazjement. Dat komt mar in 'e moade. Foor toeristen en soa. Tabe: Froeger hadden je ut over folksloazjementen of slaapsteden. Je hadden Jilder- da en Aaltsje van'der Brug, en Sonnema, o nee, Sonnega. Die andere is fan ons Nasjenale hoestdrankje, hé? Bertus: Namen dat is soms wat. Je binne se helemaal fer- geten, of je bruke ferkeerde namen. Mien buurman toch. Om wat te noemen: dan hét ie ut over Van der Lubbe, mar hij bedoelt Lubbers. Die wou naar de mavo seit ie, mar hij be doelt, ja, wat oek al weer. Fokke: Ut mut navo weze. Die grappemakers daar in Brussel. Sientje sei: der is een claes uutflogen net die helekopters, en op Sinterklaasdag hewwe se in sien plak één uut Spanje benoemd. Mooi grapke niet Minne? Minne: Ja, sei mien lollige neef toen. Die stumper fan een Lub bers had noadig wer wat broad op 'e plank hewwe mutten, mar hij kreeg al weer nul op 't or kest. Nee, nee, dat is mien grapke niet, soa sei mien neef dat. Tabe: Ja, dat klopt. Ons klein- soan uut Leerdam is oek al een jaar of drie, fier doende. En fanwege ut geld mut ie ut heel flug afraffele. En die skelt mar raak op die rot regering, en menistereh... hoe hiet ie nou? Bertus: Ik weet wie jou bedoe- le. Ut leit mie foor op 'e tong. Ut liekt op die skaatsrieder. Ut ritst wat. Niet Ritsma. Ja just, Ritzen. Menister Ritzen, die sal Tabe wel bedoele. Tabe: Ritsma of Ritzen. Mar Tabe uut Leerdam is_ min over em te spreken. En hij had er al een baantsje bij. Nee, nee, die menister niet, mar Tabe daar. Nee, die menister sal em wel redde! Fokke: Mar se hewwe natuurlijk wel een bealig fol werk. En we werke in een glazen huus. En se mutte al den donder oppas- se wat se segge. Son Kok is daar gochem in, mar anderen ontfloptutwel es. Minne: En dan hewwe jou ut nog niet eens over fule boeren en die pliesjes die hun soms as groate kienders tjirge. Die wil meer geld en die oek. Ut spoor kan niet uut en Fokker sat hast op 'e fles. Temeensen dat be- griep ik uut alle dure woorden, die we soms hore. Bertus: Seg dat wel. De tech niek staat langer foor niks. Alle maal freemde woorden. Dat was froeger bij Pielips al soa in mien tied, mar jonge, jonge nou helemaal. We mutte op 'e elek- troaniese snelweg en met Inter net ompiele. Pielips sal der wel 'lekker an ferdine! Geert: Daar krije se een nije baas hé? Die groate bokser houdt er met op, just Timmer. Lang geleden, in 1928, is in de Avond-Huishoudschool aan de Speelmansstraat deze foto gemaakt van jongedames, die zich bekwamen in de kunst van het wassen en strijken. Het waren Hillie van der Werf, Jolly Venema, Gré Bosgraaf, Sjoerdje Boontje, een Bettie, mevrouw Kulsdom, een onbekende, Lies Steunebrink, Aukje Overwijk en, zittend, Froukje Venema. Twee van deze dames, nu vier en tachtig jaar, kwamen elkaar na al die jaren nog eens tegen op een boottocht van het Roode Kruis door de Oude Venen. Natuurlijk werden er toen veel jeugdherinneringen opgehaald. Ook over de Huishoudschool. "Weet je dat we toen nog eens op de foto zijn gekomen?" "Ach ja, die foto heb ik nog steeds." En dat is deze dus... pagina 13 En een Liwadder jonge foar em in 't plak. Eén fan Boonstra wete jimme wel. Hij sat eerst in 'e koffie, loof ik. Tabe: Die is mooi te plak ko men. Mar hij is oek ferder weest as de spoorhekken! En een leuk inkommen natuurlijk. Loadewiek su segge: tureluur- lijk. Hé, suden de jongelui al werom weze uut Spanje? Minne: Ja seker. Eergister hew ik se nog sproken bij de Ture luur tuus. Jonge, se saten stief teugen mekaar an op 'e bank. Dat ik sei teugen Sietske: As ik jim soa sitten sien, hoop ik al dat jou de pil bruke. Bertus: Herkes Minne, wat een ruug grapke. O, se lachten hun wild? Des te beter. O, hét Fok ke se oek al troffen. Hadden se hun wat fernuverd in Spanje? Waren se oek bruun? Fokke: Nou ja, se hadden een kleurke. En Loadewiek swetste alles bij mekaar. Mar wat nog feul mooier is, met hur kienders is alles oek weer koek en ei. Een ei sonder reklame. Se wa ren uut eten weest met me kaar. Tabe: Naar Van der Valk seker. Wat is dat oek wat niet? Son hele femielie al jaren de saak swaar ferneuke. De belasting bedondere, en de meensen te min betale. Su 't allemaal wel waar weze? Fokke: Ik docht fan wel. Mar Loadewiek en Sietske en de kienders binne daar niet weest. Nee, se binne om Oud en Nij hene uut kiepeten weest. In die saak, hoe sei de Tureluur dat oek al weer, Minne? Minne: Bij Mak-Donau op de Wurdummerdiek. Kiep, kiep, kiep. Neffens de Tureluur tok ten en kwaakten se der over. Oatus en toatus met mekaar ut nije jaar in. En ik docht: Aasen begint Loadewiek negentien- honderd-ses-en-negentig nog metKukelekuurlijkü! Vlga. Hedenmorgen omstreeks vier uur werd uit de Cornjumervaart opgehaald het lijk van den broodventer v.d. Zee alhier. Hij schijnt met zijn kar van den weg te zijn geraakt; althans het paard stond in de sloot met de broodkar ernaast, terwijl de voerman er onder lag. Het paard leefde nog. (1906) Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen i naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 13