BOER SPIETSTE BIJNA KNECHT AAN DE VORK OUDE PANDJES WAREN WEL OP TE SPOREN M 'T KLEINE KRANTSJE js zuinig OP uw O en..-uv^gold. ONZE FOTOPRIJSVRAAG KANARIES INGELAGKAMER pagina 3 Lang geleden heeft er in een stelpboerderij op het oude Kleyenburg een boer Pieter Hessels Roorda gewoond. In diens tijd was het nog zo, dat veel mensen niet eens de moeite namen voor de nacht hun deuren degelijk af te slui ten - van inbraken werd zelden of nooit gehoord. TOCHONRAAD Maar op zekere morgen merkte boer Roorda toch, dat er in die nacht iemand op zijn erf was geweest en dat dan met waar schijnlijk minder goede bedoe lingen. Het leek er veel op, dat iemand poolshoogte had geno men om later z'n slag te slaan. Aldus vond Pieter Hessels Roorda het wenselijk zijn maat regelen te nemen en hij be dacht een vernuftig alarmsy steem. Dwars over het straatje om de boerderij heen spande hij, dicht boven de grond, een draad, die via de kier van een raam naar zijn bedstede liep. Daar werd de draad bevestigd aan een sleutel, die boven het voeteneind op een plank werd neergelegd. Zou nu iemand in het donker van de nacht tegen de draad oplopen, dan viel de sleutel op de boer z'n benen en zou hem zeker wekken. Bij de buitendeur werden twee hooivorken klaargezet en met Willem de knecht was de af spraak gemaakt dat beiden na het eerste alarm naar buiten zouden stormen, de een links om en de ander rechtsom. Of de beide heren daarna rus tig in slaap zijn gevallen vertelt de historie niet, maar waarach tig, in het holst van de nacht kreeg boer Pieter Hessels Roorda die sleutel op z'n be nen: alarm, de dief, de inbre ker! ALARM: EEN BOEF In de tijd van een ogenblik stoof de boer z'n bed uit, wekte zijn knecht en daar vlogen de mannen naar de buitendeur. Zij grepen de klaarstaande hooi vorken en renden met hun wa pens in de aanslag de duister nis in, rond de plaats, de boer de ene kant, de knecht de an derekant op. Een paar 'oude' pandjes met 'Leeuwardertjes' voor de deur - die moesten natuurlijk te vinden zijn en dat is dan ook gebeurd. De prijsvraagfoto uit het Oude- jaarsnummer gaf aanwijzingen genoeg om het punt op te spo ren, waar onze fotograaf voor het maken van het plaatje had gestaan. "Bij het bekijken van de foto" aldus de heer F. S. Jorna, "was mijn eerste gedachte, ge zien de bebouwing, dit moet er gens in de binnenstad zijn. De straat enigszins omhooglopend, haast niet zichtbaar (in de wie lersport spreekt men dan van 'vals plat'). Met 't Kleine Krants- je in de hand toog ik naar de steeg, die ik in gedachten had en jawel hoorBolleman- steeg nummer 10." "Als men de foto zo bekijkt" schreef ook de heer D. Jonker, "maak je een schatting waar het ongeveer kan zijn. Ten eer ste een straat zonder trottoir, maar wel met paaltjes. Dit is een teken dat het misschien wel een smalle straat is, maar geen steeg of zo, want er kun nen dus wel eens auto's door rijden. Verder moet het eigenlijk wel in de binnenstad zijn. Dus maar weer de stoute schoenen aangetrokken en erop uit. Na wat omzwervingen, Vijzelstraat, Grote Kerkstraat en wat zijstra ten terug via de Kleine Kerk straat, Bagijnestraat en ja hoor: een zijstraat daarvan naar de Grote Kerkstraat toe - de Bol- lemansteeg nummer 10." De winnaar van het uitgeloofde prijsje werd ditmaal de heer P. Altenburg, Claes Bockes Balckstraat 6 in Leeuwarden. In de adembenemende mo menten, welke nu volgden was boer Pieter Hessels Roorda de eerste, die wat zag. Maar voor er zich een gruwelijk drama zou voltrekken en de boer kon toesteken, informeerde hij voor alle zekerheid toch maar even wie hij voor zich had. "Bistdo dat Wullem?" "Ja!" zei Willem, "dit bin ik!" Tot het uiterste gespannen en op alles bedacht maakten de mannen daarna met hun vor ken in de aanslag nog even een hele slag om de boerderij, maar van onraad was nu geen sprake meer: de inbreker had zeker de plaat gepoetst. Of... had misschien een van de rond de plaats grazende koeien die draad beroerd? Wel, dat is later nooit duidelijk geworden. Maar last van pot tenkijkers rond zijn boerderij heeft Pieter Hessels Roorda nooit meer gehad! Het grote gebouw aan het Zaailand, waarin nu een Albert Heynzaak gevestigd is, was in vroeger jaren een hotel, het Hotel Centraal - aan de boven verdieping is nog wel te zien, dat het uit tal van kamers heeft bestaan. De zaak werd dan ook wel "De tien kamers" ge noemd, ter onderscheiding van "De vier kamers", een loge ment, dat verderop aan het Zaailand stond. Een van de kasteleins, die hier de scepter heeft gezwaaid was een Jan de Jong, die er een speciale attractie op na hield. Hij liet gewoon tientallen kana ries vrij rondvliegen in de ge lagkamer en die beestjes zullen het hier wel naar hun zin heb ben gehad, want op oude foto's kunnen we zien, dat er rond verschillende pilaren in de zaak allemaal boomschors was aan gebracht, mogelijk terwille van al die vogeltjes. De kanaries waren zo tam, dat ze bij de stamgasten de suiker uit de glaasjes cognac en bran dewijn pikten - van een beken de pettenfabrikant in de stad ging het verhaal, dat hij eens een van deze gevederde vrien den in z'n zak stopte en mee nam naar huis. Dat er ook een bioscoop in het grote pand gevestigd is ge weest, zullen niet veel Leeu warders meer weten, omdat de rolprenten hier niet zo lang hebben gedraaid. Vergissen we ons niet, dan betekende het uit breken van een brand het eind van deze bioscoop Metropole. WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie; Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 2987560 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar; Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-2120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 32,- per jaar; voor het buitenland: 64,- per postbank betaald. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 4,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex; 9,-voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland móe ten op de 15e december van het voorgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aamelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 3