ZEER IN ITEI Rl ESSANTE V ROE GE R E FOTO 'T KLEINE KRANTSJE BEEKSMA NIET MEER IN ELFSTEDENSTRIJD FRAAI JUBILEUMBOEKJE VOSSENPARKWIJK GROENTE IN DE GRACHT NU TOCH TE OUD... VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELDSER OMHEEN pagina 8 Een bloeiende Leeuwarder wijkvereniging heeft zojuist haar gouden jubileum kunnen vieren. "De Vossenparkwijk - De Toekomst" bestond precies vijftig jaar. Een van de activitei ten, die met deze feestviering gepaard gingen, bestond uit het laten verschijnen van een kloek gedenkboek over "Verleden, Heden en Toekomst" van de Vossenparkwijk. Dat is een bijzonder stuk ge schiedschrijving geworden, meer dan honderd pagina's dik en waarin onder andere aan de orde komen "De wijk in wor ding, de wijk als monument", "sport en accommodaties", "onderwijs", "kerk", "handel en bedrijvigheid" en "verkeer en vervoer". De commissie, die dit aantrek kelijke werk heeft samenge steld en die bestond uit de buurtbewoners Henk van den Berg, Rindert van Buren, Tine ke Doele, Walter Kromhout, Elezine van Riesen en Michiel Roding, is een klein half jaar enthousiast aan het werk ge weest om het van veel foto's voorziene boek tot stand te brengen. De uitgave, die natuurlijk elke bewoner of oud-bewoner van de Vossenparkwijk zal willen bezitten en aan een ander ca deau kan doen, is voor een ci viel prijsje nog verkrijgbaar bij de heer R. J. van Buren, Spieghelstraat 3, telefoon 2133394. Hedenmiddag om ongeveer half twee had de negentienjari ge M. Brada, wonende in de Huizumerlaan en berijder van een met kistjes salade en kom kommers beladen transportfiets ter hoogte van de Romkeslaan het ongeluk met zijn voet van een der trappers te glippen. Het gevolg was, dat hij de macht over zijn stuur kwijtraak te, waardoor de fiets - Brada had de tegenwoordigheid van geest om er tijdig af te springen - in de gracht daar ter plaatse reed. Hulpvaardige handen brachten het vehikel ras op het droge, hoewel eenige schade, door de bedorven groente, niet uitbleef. (1932) Er kan werkelijk geen winter voorbijgaan, of stadgenoot Dirk Beeksma staat als een van de allereersten op het ijs. Terwijl de meeste mensen in de stad nog niet eens in de gaten heb ben, dat het vriest, verschijnt deze drieste doordouwer waar- empel alweer op de obligate foto in de krant: "Schaatsers slaande benen uit!" Ook kan er geen winterperiode komen, of deze super-enthou siaste schaatser ziet alweer reikhalzend uit naar een nieu we Elfstedentocht - hij kan zich geen groter plezier voorstellen, dan het bedwingen van de Friese elf steden. Toch heeft Dirk Beeksma een dezer dagen iets opvallends gedaan. Hij liet zich, als lid van de Vereniging De Friesche Elf Steden, overschrijven van de wedstrijd- naar de toerklasse. Aan een komende elfsteden- wedstrijd doet hij dus zeker niet mee; hoogstens kan het een toertocht worden. De reden van dit voor deze su per-sportman zo aan- en ingrij pende besluit? Wel, dat hij zo langzamerhand ietwat op leeftijd komt: nog een paar weken en hij zal drie en tachtig worden! Eigenlijk onvoorstelbaar is zijn besluit om het pas nu wat kal mer aan te gaan doen. Want een twintig jaar geleden lag nog een van zijn heupen in el kaar en toen al leek het schaat sen voor hem helemaal tot het verleden te behoren. Maar dank zij een ijzeren wils kracht en wie weet waardoor nog meer kwam Dirk Beeksma er weer helemaal overheen en begon hij opnieuw te schaatsen als de beste. Zelfs na een tweede heupoperatie peinsde hij er nog niet aan z'n schaat sen voorgoed in het vet te doen. Alleen kon hij het slechts betreuren, dat deze noodzake lijke ingrepen precies plaats vonden tijdens het plezier van de beide laatste elfstedentoch ten. Anders zou hij zeker het totaal aantal volbrachte elfsteden tochten op het respectabele aantal van negen hebben gebracht: van negentien drie en dertig tot en met drie en zestig was hij altijd van de partij en reed hij de marathons moeite loos. Wat hij tussen de bedrijven van die beide operaties door nog wel kon volbrengen was het rij den "met een losse heup" van een elfstedentocht op de fiets en ook van dat evenement is deze Dirk Beeksma een beetje kierewiet. De laatste keer, dat hij fietsend langs de Friese elf steden reed, deed hij dat voor de vijf en dertigste maal Alzo: een elfstedenman als geen ander, zo mogen we hem nu wel betitelen! Een van onze abonnees, de heer A. Holwerda, verraste ons met deze zeer interessante foto van het oude Leeuwarden, waarvan hij niet wist op welk punt in de stad deze was gemaakt. De plaat was ooit te voorschijn gekomen uit de nalatenschap van zijn grootmoe der en de opname moet zijn gemaakt door zijn oom, de heer Rein Faber, een bekende stadgenoot, die in assurantiën deed. Maar waar precies? Wel, er bestaan of bestonden niet veel plaatsen in het oude stadscentrum, die hiervoor in aanmerking komen en zo gingen onze gedachten direct uit naar de omgeving van de Bollemansteeg, waar we ooit een conglomeraat van dergelijke steegjes en slopjes en gangetjes konden vinden. De fotograaf zou gestaan kunnen hebben in de nu al lang verdwenen Kaiksteeg en hij zou de lens van zijn camera gericht kunnen hebben op het tegenover de Bollemansteeg liggende Hof- straatje, waardoor hij dit bijzonder aardige doorkijkje vereeuwigde. Deze veronderstelling bleek juist te zijn, toen we de situatie ter plaatse opnamen met de foto in de hand. Weliswaar is intussen vrijwel alles verdwenen of veranderd wat we op deze opname zien, maar het hoekhuis van de Bollemansteeg en het lelijk geamputeerde Hof straatje bestaan nog steeds, al is ook het pand niet meer precies, zoals het vroeger was. Maar door het opmeten van de muurpartijen en het vergelijken met maten van de foto, moesten wij toch concluderen, dat deze historische plaat inderdaad hier is gemaakt. Oudere Leeuwarders die in hun jeugd in deze omgeving hebben gewoond, zullen zich de ideale speelplaats herinne ren van dit punt. Vooral voor het verstoppertje spelen kon je je geen mooiere situatie wensen, omdat je van hieruit letterlijk naar alle kanten kon wegvluchten. Het Hofstraatje, waarin we dat vrouwtje zien staan, maakte achter haar een bocht om tenslotte weer op de Bollemanssteeg uit te komen en door de Kaiksteeg kon je door nauwe doorgangen in het Bagijneklooster komen, waarna verschillende steegjes de mogelijkheid boden te ontsnap pen naar de Grote Kerkstraat en de Bagijnestraat. Vrijwel niets is er nu meer over van dit dorado voor de jeugd van weleer. Alleen de Rochebrunesteeg in de Grote Kerkstraat is er nu nog, maar daar zullen nu geen spelende kinderen meer doorheenjagen, vrezen we: helaas, helaas die tijd is voorgoed voorbij.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 8