'TKLEIHE KEAHTSJE MSDRAMA KINDERSPEL VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 (Vervolg van pag. 4) van de koster van de Wester- kerk. Daar naast was een leslokaal en daar gaf ds. Vorenkamp ca techisatieles. Ik heb dat ver scheidene jaren gedaan, dus ik ken die buurt heel goed. Het was toen al een heel andere buurt en er zal inderdaad wel niets meer van over zijn. Toen ds. Vorenkamp ziek werd kwam er een nieuwe dominee bij, dat was ds. Bruins en die gaf ergens bij de Oosterkade les, ook weer in een steegje. En de Westerkerk is intussen een muziekcentrum geworden. Ik vind dat een afgang. Maar ja, dan is zo'n kerk toch nog ergens goed voor. Apeldoorn J. Boersma-van der Wijk DENBAS Tot mijn grote verbazing trof ik in het Kleine Krantsje een bij drage aan over de Nederlandse Bond van Abstinent Studeren den. Zelf ben ik van '36 tot '41 lid geweest van de NBAS. De bond doekte zichzelf op toen de joodse leden geen lid meer mochten zijn. Een vereniging van Vrienden van het NBAS- bondshuis (de door NBAS in Oldebroek gebouwde jeugdher berg: plaats voor de verschil lende bondscongressen die elk jaar enige malen plaatsvinden) werd toen opgericht, omdat de leden hechtten aan het voort bestaan van het geestelijke kli maat dat de bond hun had ge boden. Voor mij en een aantal vriend- (inn)en uit die tijd is het lid maatschap van de NBAS le vensbepalend geweest. In de beginselverklaring stond, dat wij er naar streefden ons bewust te zijn van onze per soonlijke verantwoordelijkheid voor de samenleving, zoals die o.a. tot uiting kwam door de daad van de geheelonthouding. De NBAS was een zogenaamd ongeleide jeugdbeweging, dat wil zeggen niet geleid door ou deren of begeleid door geeste lijke adviseurs. Mijn reactie op de bijdrage in het KK werd eigenlijk losge maakt door de zin: "abstinentie is de vrijwillige onthouding, in zonderheid van spijs, drank en geslachtelijke omgang". Deze te gecomprimeerde formulering heeft een onbedoeld komisch effect: we zouden het niet lang meer gemaakt hebben. Wat spijs betreft: er waren vele leden vegetariër; wat de drank betreft: geen alcohol; wat de geslachtelijke omgang betreft: geen seks om de seks, maar alleen als uitdrukking van per soonlijke verbondenheid en ge negenheid. Het zich afzonderen van "stelletjes" tijdens bonds- activiteiten (vergaderingen, congressen) werd niet graag gezien, dat kon wel in de eigen tijd. Door de open wijze van om gaan met elkaar zijn vele deug delijke banden gesmeed. Ik kan zo vijf meer dan vijftigjarige hu welijken van NBAS-vrienden en vriendinnen opnoemen uit mijn omgeving. Er is wel eens geschreven over een afdwaling naar het fascis me door enkele leden, maar daarvan had ik nooit iets verno men. Er waren er vast meer in het verzet. Mijn vrouw was in Fries land koerierster. Ik zat zelf in Rotterdam, waar ik in de oorlog werkte, in het verzet. Een vroe gere Leeuwarder, die in Rotter dam studeerde is wegens ver zetsdaden door de Duitsers gefusilleerd. In de hele bond zaten er nog veel meer in het verzet. De noordelijke afdelingen (Leeuwarden en Groningen) waren, wat allerlei experimen ten in leefwijze en denkwijze betreft, nogal rustig, al probeer den wij ons wel door lectuur en het bezoeken van lezingen over levensbeschouwelijke en maatschappelijke onderwerpen zo veelzijdig mogelijk te oriën teren. Tot slot: het 'hok' in de Gloppe in de Weerd was de (vroegere) werkplaats van de pianohandel van mijn vader (Weerd 4), die in '39 werd geliquideerd, de pianohandel dan, niet mijn va der. Leeuwarden J. J. Sljses DeNBAS Ik las met verrassing het stukje over de NBAS. Ook ik heb nog veel prettige herinneringen aan de tijd dat ik er lid van was. Het was niet zo heel erg lang. Een paar jaar voor de oorlog en nog een tijdje gedurende de oorlog, tot we gedwongen werden om er mee op te houden. Toen kwamen kleine groepjes nog wel bij elkaar thuis voor boek besprekingen, muziekavonden en zingen. Ik werd lid toen we in de Weerd samen kwamen en later boven een garage in de Willem Sprengerstraat, wat handig was voor mij, want ik woonde in de Meidoomstraat. We hadden een mooi koortje. Ik heb mijn hele leven van zin gen gehouden en zing nu nog in een kerkkoor. Ik herinner me nog de fiets- en wandeltochten en het volksdan sen. Ik heb zelf ook Esperanto geleerd, maar dat was voor mijn tijd in de NBAS. Ik herin ner me niet veel namen meer, mijn neef Jaap Meyer, die mij de eerste maal meenam, Trijn Bleeksma, die ook bij mij op het koor 'Excelsior1 zong. Ik zie de gezichten nog voor me en heb nog foto's, maar namen ontkomen me. Het was een prachtige tijd en het is jammer dat de jeugd van tegenwoordig zoiets niet meer heeft. Wij waren vol idealen. Maar in deze tijd is het moeilijk om nog idealen te hebben. Canada Mrs. K. Soiseth-Kooistra DeNBAS Het nostaligische genoegen bij lezen en zien in het Kleine Krantsje, verdiepte zich bij het stuiten op het artikej over de NBAS. Dat werd omzien in ver wondering: vijftig jaar van soci ale dynamiek tussen toen en nu. Als NBAS'ers in bezettings tijd samenkomend boven de garage van rijschoolhouder De Vries in de Willem Sprengers- straat trachtten wij de tijd voor te zijn. Heroriëntatie van oude waar den was aan de orde. We kwa men uit verschillende zuilen sa men. Want het oude Leeu warden was niet alleen ver deeld in sociale niveau's... Di verse godsdienstige, politieke, humanistische en niet-levens- beschouwelijke kringen ver deelden de bevolking. Tegelijkertijd was het zo dat destijds in Leeuwarden ieder een (bijna) iedereen kende. Ze ker in "eigen kring of stand". De kleine NBAS-afdeling her bergde vogels van uiteenlopen de afkomst; dat gaf discussies en heroriëntatie op oude waar den, op de slechte economi sche conjunctuur van de jaren dertig en de grote, langdurige werkeloosheid. Het nazigeweld stond ons, heel jonge mensen, naar het leven en isoleerde ons bestaan. In alle onzekerheid van toen haakten we naar: "de bevrij ding", warmden ons aan elkan ders vriendschap, maakten ook allerlei ontspannende en vrolij ke uren door en oriënteerden ons op "de vrije wereld van morgen". Toen de Oldehove-klokken de val van Hitiers 1000-jarig rijk in luidde en tegelijk vrij burger schap voor ons, sloegen de meeste NBAS'ers hun vleugels uit en gingen op weg naar nieuwe studies, banen en ver dere ontwikkelingen. Het ineen storten van het nazi-imperium werd via wederopbouw gevolgd door een razendsnel verander de wereld. De spectaculaire ontwikkelingen van de informa tica en de electronische tech nologie, het inburgeren van mi granten geven toekomst scenario's waarvan niemand, dus ook geen NBAS'ers had kunnen dromen in 1945. Wat een onwentelingen in Ljouwert zal het Kleine Krantsje in 2045 kunnen vermelden... St. Maarten (N.H.) Ds. Joop Pietersen (Vervolg van pag. 8) Meester kon goed inzicht ge ven in de natuurkunde. Nog herinner ik me zijn les over goede en slechte geleiders, over de warmte en de toepas sing in het dagelijks leven. In die klas kwam ook de oplei ding voor de H.B.S. en kweek school voor onderwijzers aan de orde. Als ik die schooljaren overzie, dan blijven beelden bij je han gen. Zoals die van de eerste april, de dag van de overgang. Alle kinderen stonden in groe pen in de grote gang en mees ter Rosingh stond op een trapje en las de namen van de kinde ren die "overgingen", bevor derd werden. Het was bij het opnoemen van de namen dat er een meisje in snikken uit barstte, het was Geesje Ham stra, haar naam was niet opge noemd, ze was dus blijven zitten. Ik zie het nog voor me. Ze ging met Teun, Marijke en een jonger zusje op school. Hun vader was Haje Hamstra, huisschilder in de dorpsstraat. Het bleek achteraf, dat meester zich had vergist, haar naam was door hem overgeslagen. En wat was het hoogtepunt van de school? Dat was de reünie van het honderdjarig bestaan nu met acht lokalen en de naam "Aebingaschool", een grootse herdenking, om veel herinneringen uitte wisselen. H.Z. (Vervolg van pag. 7) buurman op de fiets op uitge trokken om vader Douma te waarschuwen. Die werd niet di rect de volle waarheid verteld; alleen dat Jan in het water lag en dat hij daarom direct thuis moest komen. Toen Sietze Douma thuis de schuurdeur opende zag hij het lijk van zijn dochter Antje lig gen. Nog niet beseffend hoe omvangrijk de ramp was, die hem had getroffen, snelde hij, roepend naar zijn vrouw, naar de voorkamer. Maar die was leeg en antwoord kreeg hij niet. Nu vloog hij naar de paarden stal, waar hij dokter Bakker en enkele anderen bezig zag met het verzorgen van zijn vrouw. "Och heden" stamelde de ge schrokken man, "heeft moeder het al op de zenuwen gekre gen?" Maar meteen zag hij de natte kleding en toen kwam het vre selijke vermoeden bij hem op: "Of heeft moeder er ook inge zeten?" "We zullen proberen haar weer bij te brengen" was het ant woord, dat hij kreeg. Maar helaas, dat gelukte niet meer. Ook de hulp van dokter Van der Sande uit Wolvega, die nog kwam assisteren, mocht niet meer baten: de tra gedie had drie levens geëist. Toen de arme Sietze Douma de volle waarheid begreep was hij radeloos, net als de kinde ren, die allen spoedig op de hoogte waren. En de hele bevolking in wijde omgeving toonde zich diep be wogen door de zware slag, die deze ongelukkige familie zo plotseling had getroffen. Dit is een mooie afbeelding uit de oude doos van de hoek van de Voorstreek en de Wortelhaven. Zijn alle mensen niet opvallend goed gekleed? Zeker op een zondag gemaakt. (Foto: Collectie Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 13