LEEWADDERS, WAAR IS DIT? REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR POPULAIRE FIGUUR 'T KLEINE KRANTSJE DE AVONTUREN VAN JUFFROUW KNIP EN KNAP 'Friesland 1995. Een jaar in beeld' VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina -15 adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlstraat 6-10 058 - 2124984 18. Over ten Hoeve, de Breedstraat, Camminghabu- ren enzovoort. Op maandagavond 5 februari 1996 staan juffrouw Knip en Janny voor de deur van de wo ning van Henk en Tiny in het dorp Camminghaburen ten oosten van Leeuwarden. Even later wordt de deur geopend. Tiny: 'Wat een verrassing, kom gauw binnen... hoe zijn jullie hier gekomen?' Janny: 'Met de bus... Joop haalt ons vanavond weer op.' Tiny: 'Kan hij het wel vinden?' Janny: 'Ja! Hij heeft hier ook gewoond... wat heb je daar een mooie ets van de Voorstreek!' Tiny: 'Ja, dat is een werk van Andries van der Sloot.' Knip: 'Die is vorig jaar toch overleden?' Tiny: 'Nee, dat was zijn zoon Bouke van der Sloot, die is zesentachtig geworden. An dries van der Sloot is in negen tienvijfenvijftig overleden.' Janny: 'Van Bouke van der Sloot heb ik een mooie kalen dervan de bank.' Tiny: 'Ja, die hebben wij ook, die hangt boven in mijn werk kamer.' Even later in de kamer. Janny: 'Is Henk er niet?' Tiny: 'Hij is boven bij de kinde ren... ik hoor hem al op de trap...' Henk: 'Goeieavend samen.' Janny: 'Dag Henk. Is jullie oud ste al dertien? Dan mag ze kin derarbeid verrichten!' Henk: 'Overmynlyk!' Tiny: 'Sinds de muur is geval len glijdt Nederland langzaam terug naar de sociale omstan digheden van de negentiende eeuw. Dat was ook wel te voor zien. Het kapitalisme hoeft niet meer haar best te doen om be- Sippy Tigchelaar 'van Omrop Fryslên en Hendrik ten Hoeve op reportage aan de voet van deOldehove. ter te zijn dan het communis me.' Henk: 'Waar is Knap?' Knip: 'Die is vanavond naar een lezing.' Henk: 'Pier Sambrink is eind foarich jaar oek overleden. Wij hewwe un cd fan de Sambrin- co's. Sa we daar vanavend naar lustere?' Knip: 'Ja, dat is leuk.' Janny: 'Ik heb Sambrink vroe ger wel enkele malen zien spe len op feestavonden.' Knip: 'Jij zei laatst dat de bak ker in de Breedstraat er van negentienvierentwintig tot janu ari vijfennegentig zat. Maar ik las in 't Kleine Krantsje dat er tot vierentwintig een banketbak ker in zat en daarna tot nege nendertig een schildersbedrijf. Er is dus niet zeventig jaar ach tereen brood gebakken, maar vijfenvijftig jaar.' Janny: 'Ja, dat heb ik ook gele zen. Vergeet niet dat ik die in formatie van mevrouw De Jong heb gekregen. Zij heeft het jaartal vierentwintig verplaatst. Ex-bakker Edema heeft het vol gens mij bij het rechte eind.' Knip: 'Er zit nu een koffiehuis in de vroegere bakkerij, maar niet voor mensen onder de acht tien.' Janny: 'Dan zal het wel geen zuivere koffie zijn.' Tiny: 'Hier hebbem jullie zuive re koffie!' Knip:'Ha... lekker!' Tiny: 'Overigens zal de koffie in het koffiehuis wel goed zijn, maar de bijprodukten misschien niet.' Henk: 'Hewwe jim vanavond oek naar Hendrik ten Hoeve hoort?' Janny: 'Ja... die sla ik meestal niet over.' Tiny: 'Volgende maand is het alweer vijf jaar geleden dat hij met zijn radiocauserieën over Leeuwarden bij Omrop Fryslên begonnen is.' Henk: 'Elke maandag, maar sinds afgelopen herfst om de veertien dagen.' Knip: 'Hij is nu ook af en toe op de televisie, bij Mercurius.' *Henk: 'Ja, laatst over de Brol, dat vond ik un grappige ütsen- ding. Vanavend hat ie ut over kafee Willem Eygelaar aan de Uniabuurt. Froeger kwam ik da wel te biljatten, mar sinds myn trouwen bin ik dur nooit meer weest.' Knip: 'Is Camminghaburen ook nog Leeuwarden of een dorp?' Tiny: 'Het lijkt meer op een zelfstandig dorp. We hebben hier een eigen postkantoor en in de stad is ook maar één echt postkantoor. En we hebben een station. Als ik 's avonds thuis kom heb ik echt het ge voel dat ik Leeuwarden verla ten heb.' Janny: 'Ik zou hier niet willen wonen.' Tiny: 'Jij bent ook alleen. Zodra de kinderen de deur uit zijn wil ik weer in Leeuwarden wonen. Henk: 'Sal ik de cd fan de Sambrinco's opsette?' Even later luistert het gezel schap naar de welluidende stem van Henk van der Heide begeleid door het voortreffelijke accordeonspel van Pier Sam brink. Henk: 'Ut binne opnames fan Omroep Friesland üt de jaren viiftich. Un kennis fan mij werkt bij Omroep Friesland en die fertelde mij dat Henk van der Heide samen met de musykre- dakteur de nummers foar de cd ütsocht het. It binne opnames op glasplaten.' Janny: 'De cd klinkt prima. Veel beter dan de Beatle-cd fan de BBC uit de jaren zestig.' Tiny: 'Het is eigenlijk misdadig dat de BBC die inferieure opna men heeft uitgegeven terwijl die nummers ook wel op de gewo ne en veel betere cd's staan.' Janny: 'Hebben jullie ook cd's van Irish Stew?' Tiny: 'Nee, daar vinden we niks aan.' Janny: 'Voor mij hoeft het ook niet.' Henk: 'Die lui kenne beter goocheledansinge.' Janny:'Hoe dat zo?' Henk: 'Op hun eerste lp staan drie minsen op 'e hoes. Toen dy lp op cd ütkwam ston dur ineens noch mar twee minsen op. Seker ruzie hat.' Janny: 'Dat is inderdaad vreemd.' Tiny: 'Ze doen ook nog aan ge schiedvervalsing. Dat liedje over Douwe Bijlsma is namen- lijk een verkeerde voorstelling van zaken.' Henk: 'Syn atystenaam was Kapitein Nero. Mar hij werkte bij Sterke Südema en dadeur kwam de scheldnaam Slappe Douwe.' Tiny: 'Later dacht men natuur lijk dat zijn lenigheid er mee te maken had. Maar het is en blijft een scheldnaam.' Henk: 'Ik kan my best foastelle dat Bylsma syn dochter tegen datlietsjeis.' Tiny: 'Als over veertig jaar een liedje wordt gemaakt over Dik ke Jos zullen zijn kinderen daar vast blij mee zijn.' Knip:'Wie is Jos?' Henk: 'Dat is ien fan dy san- gers.' Knip: 'Ik hoor de auto, Joop is er.' En zo kwam er een einde aan deze emotionele avond ten hui zevan Henk en Tiny. Chris Visser Traditioneel verschijnt aan het begin van elk jaar het jaarboek van Friesland. Het jasje is niet traditioneel, want het omslag is bij deze elfde editie geheel ver nieuwd. De inhoud, hoe anders ook dan in voorgaande jaren, is wel vertrouwd. In ongeveer 800 berichten van zeer uiteenlopen de aard en vele honderden fo to's is het bijzondere jaar 1995 met zijn ups en downs opnieuw te beleven. Helemaal aan het begin kwam koningin Beatrix de nieuwe Harmonie openen door de Friestalige opera Rixt bij te wonen. In het voorjaar overstroomden veteranen Friesland om hier het vijftigste bevrijdingsfeest mee te maken. Vervolgens brak een zomer uit als nooit tevoren. Tot in novem ber bleef het zacht, maar in de laatste maand bleek dat de kou hier ook nog kon toeslaan. Er werd zelfs al volop geschaatst aan het eind van het jaar dat in het Thialfstadion begonnen was met het behalen van het Euro pees kampioenschap door Rin- tje Ritsma. 'Friesland 1995. Een jaar in beeld' ISBN 90 33014637 Verkoopprijs 22,50 Friese Pers Boekerij BV Een figuur in het oude Leeu warden, die iedereen heeft ge kend, was de populaire Hendrik Flisijn, die zich vele tientallen jaren met het verkopen van lijs ten bij sportwedstrijden verdien stelijk maakte. Er kon in zijn tijd geen kaatswedstrijd of paar- denren zijn, of Flisijn was er bij om zijn lijsten aan de man te brengen. Hendrik Flisijn was van huis uit borstelmaker en verkoper van borstelwerken. Als knaapje van twaalf zocht hij al een bijver dienste in het verkopen van wedstrijdlijsten. Daarbij had hij soms geduchte concurrentie en dan ging het maar om wie de handigste en gewiekste was. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 15