'T KLEINE KRANTSJE BOKSCARRIÈREWAS KORT EN KRACHTIG EEN KIEKJE Oeroud nieuws uit de Stads- en Dorpskroniek van dr. G. A. Wumkes JOH AN V.D. MEULEN Kampioen meerprijzen STADSNIEUWS VAN VROEGER VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 6 In die tijd won hij verscheidene partijen, werd hij tweemaal kampioen van Nederland en ging hij zelf geen enkele maal knock out. Toch was Johan van der Meulen geen bezeten fi guur, die alles op alles zette om in de boksring zoveel mo gelijk resultaten te behalen. In zekere zin geloofde hij het allemaal wel, voetbalde hij net zo lief in het derde elftal van het roodwitte Leeuwarden en beschouwde hij die bokserij maar als een aardigheidje naast zijn werk als laborant op de Leeuwarder Papier Waren- fabriek. Meer dan eens moest zijn trai ner Johan Poelsma hem dan ook aansporen om serieuzer te zijn en beter de trainingen te bezoeken. Toen de jonge Van der Meulen niet lang nadat hij met boksen was begonnen, in 1941, te kennen gaf in Ensche de te willen meedoen aan het bokskampioenschap van Ne derland, verzuchtte Poelsma dan ook: "Ach man, wat must daar doen, wat hest daar nou te zoeken?" Maar Johan van der Meulen ging er zonder begeleiding van zijn trainer en zonder verzorger naar toe en werd er notabene als weltergewicht meteen natio naal kampioen! Toen Johan Poelsma vanuit Enschede het grote nieuws ver nam wist hij niet wat hij hoorde en hij regelde meteen, dat club genoten de jonge kampioen een zegetocht door de stad zouden laten maken in een- bakfiets! Vol spanning wachtten de jon gens van de Boksvereniging Frisia met hun versierde ver voermiddel de komst van de trein uit Enschede af, maar al wie er verscheen, bokskam pioen Van der Meulen kwam niet. Pas met de allerlaatste trein, in het holst van de nacht, verscheen hij in beeld en toen waren de huldigers al met hun bakfiets naar huis gegaan en stond alleen Johan Poelsma er nog... Na bij verschillende Nederland se kampioenschappen nog meer prijzen te hebben behaald werd Johan van der Meulen in 1947 in het bantamgewicht in Amsterdam voor de tweede maal nationaal kampioen. Ook kwam hij, zonder succes, uit in het Europese kampioenschap in hetzelfde jaar in het Ierse Dublin en bokste hij later nog in Selectiewedstrijden voor de Olympische Spelen van '48. Het was eveneens in 1948, dat de Leeuwarder bokser op me disch advies een streep onder Kort en krachtig - met die woorden kon vroeger het best de gestalte worden gekarakteriseerd van de Leeuwarder amateur-bokser Johan van der Meulen. Kort en krachtig was ook de carrière die hij als bokser heeft gemaakt. In 1940, toen hij een en twintig was, had hij zijn eerste gevecht, in 1948, acht jaar later dus al, gooide hij zijn handschoenen in de ring. Er rijdt een melkwagen over de westzijde van de Weaze in de richting van de Peperstraat. Op hetzelfde moment marcheert er door deze straat een troep sol daten in de richting van de Paardepijp. Om niet op de colonne in te rijden, moet de melkboer, on verwacht met deze situatie ge confronteerd, zijn paard inhou den. Maar wat gebeurt er nu? De wagen begint achteruit te rollen en duikelt met melkbus sen en al bij de walkant neer het gore grachtwater in. De officier, die de troep com mandeert, geeft zijn soldaten meteen opdracht de helpende hand te bieden en binnen de kortste tijd wordt de wagen weer bij de wal opgehesen. Ook de bussen worden keurig opgevist. Maar de venter mist in één klap al z'n melk en het water van de Weaze is heel vreemd wit ge kleurd (1918) Het zal v/el niet zo vaak meer gebeuren,maar toch kan het nog wel eens voorkomen, dat een foto "een kiekje" wordt ge noemd. "Hee, dat is een leuk kiekje, zeg!" - En hebben jullie in de vakantie nog interessante kiekjes gemaakt?" De aanduiding kiekje voor een fotografisch product is echt ou derwets en in vroeger jaren moet het de gewoonste zaak van de wereld zijn geweest om een foto een kiekje te noemen. Of, vanzelfsprekend, een kiek, wanneer het ging om een af beelding van een kloek for maat. Maar waar kwam dit "kiek" of "kiekje" vandaan? Wel, van een zekere meneer Abraham Israel Kiek, die in het jaar 1839 in Gouda het levens licht zag en die zich op zijn vijf en twintigste als fotograaf in Leeuwarden vestigde. Hij woonde en werkte hier respec tievelijk in de Kleine Kerkstraat, in de Breedstraat.aan de Nieu- weburen en in de Noorderweg. Bij hem, bij Abraham Israel Kiek dus, kon je terecht om je te laten photograferen en hij werd hier erg bekend door "de kiekjes" die hij maakte. En zijn populariteit bleef niet tot Leeu warden beperkt, want in later jaren schijnt hij zich in school foto's te hebben gespeciali seerd en maakte hij opnamen, ofwel kiekjes in de gehele pro vincie. Zo bleef hij hier veertien jaar actief en in 1878 verdween hij uit beeld om naar Rotterdam te gaan. Als man van de kiekjes had Kiek toen al zoveel bekendheid gekregen, dat zijn naam nog heel lang zou blijven voortle ven. Ja, je kunt wel zeggen tot in onze tijd. Er wordt bekend gemaakt aan de liefhebbers van de musyk- en zangkonst, dat bij G. van der Wal, boekver koper te Leeuwarden in 't Nauw, verkogt worden aller hande zoorten van gedrukt en geschreven muziek om te zingen, of te spelen op de fluit, waldhoorens en andere instrumenten; ook worden bij hem verkocht alle soorten van concertlijnen en gemaakte muzykboe- ken. (1758) Verkoop eener van ouds bekende geneverstokerij, ge dreven in het zesde huis van de Wijdesteeg op de Weaze te Leeuwarden. (1804) De orgelfabriek van de firma L. van Dam en Co. te Leeuwarden, diè meer dan honderd orgels leverde, bestaat honderd jaar. (1879) Arent Hansen, castelein in het Wapen van Idaardera- deel te Grouw, maakt bekend, alzoo door het leggen van een nieuwe dijk, het zeer compleet is naar Grouw te rijden, dat hij aan alle liefhebbers goed logies biedt en om een goed zood visch te eten als anders, mids een dag a 3 van tevoren kennis hebbend. 1759) De representanten des Frieschen volks maken be kend, dat de geruchten als zouden de Fransche troe pen van hun chefs geld hebben ontvangen om de wapens op te vatten, valsch waren; deze geruchten deden een gespannen verhouding ontstaan tusschen de burgerij en de troepen. 1796) Men begint de schatten van het goudschip Lutine, dat in 1799 in het IJzergat bij Terschelling zonk, op te brengen, wat tot dusverre vruchteloos was beproefd. Nu echter sloot de firma Van Geuns te Haarlem, die beschikte over een verbeterd duiktoestel, een contract met een commissie op het eiland. Een onderzoek met stekers en tangen bracht aan het licht het binnenbe- kleedsel eener geschutpoort met daarop vastgegroei de geweerkogels, zoodat er geen twijfel bestond of de ware plek was gevonden. 1843) Cornelis R. Bakker heeft naast de Lange Pijp te Leeu warden gevestigd een beddenwinkel, waarin diverse soorten Brabantsche en Meppelsche tijken, dekens, gevlamde Chamoije, Flaamse linnens en gebloemde damasten in couleuren Harrentynen, Casjanten, Mo- rees, diverse geblokte gordijnengoederen enz. 1793) F. H. Munniks bij de Lange Pijp op de hoek van de Weert te Leeuwarden biedt witte waskaarsen aan van zes tot acht in een pond; het pond voor 22 stuivers en ruilt de enden van waskaarsen weer in. 1769) Jacque de Blandin in de Speelmansstraat te Leeuwar den geeft les in dansen en schermen. 1759) Gebr. Jacobs op den Wirdumerdijk te Leeuwarden verkoopen Engelsch aardewerk uit de fabriek van Jo- siah Wedgwood, glazen met letters en deviezen voor 15 stuivers. (1822) Eerste steen gelegd van Sinkel's manufactuurzaak op de Nieuwstad te Leeuwarden. 1843) Robert Henrich baron van Hambroick tot Arenthorst legt uit naam van den minderjarigen prins Willem V* den eersten steen van het nieuwe gebouw aan het Stadhuis te Leeuwarden, in tegenwoordigheid van de princes douairière Maria Louise. 1760) zijn carrière zette na een loop baan die dus uitgesproken kort en krachtig is geweest. En wat is er nu overgebleven van de glorie van toen? Wel, veel leuke herinneringen en een kast vol medailles en lin ten. En een plezierige ervaring met zijn oude vereniging Frisia, die onlangs nog eens alle vier clubgenoten huldigde, die ooit de nationale titel veroverden. Dat waren, behalve Johan van der Meulen, Reino van der Hoek, Lolle van Houten en Rudi Koopmans. De bakfiets van '41 kwam daar niet bij te pas, maar toch werd het dus nog een zeer gewaar deerd eerbetoon van de vereni ging!

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 6