GESPREKKEN OP LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KAÜTSJE EEN WEINIG GEFOTOGRAFEERDE STRAAT Met aardig knap weer binne de brugmannen weer es present. Die berichten op de tee-vee taak: soafeul dooien, soateul gewonden. Joop van Zijl ken suks gesellig brenge, mar die gaat fut. En se segge dat we straks gien leger meer hewwe. Blieft de Fieverskoal der wel? Hoe komt ut met de woanarken daar? Der is wel wat te bepra ten deur Tabe Ruutsje, Minne Mager, Fokke Vutman, Groate Geert en Brieke Bertus. Minne Mager: Fokke en ik lie pen hier tegare hene, en we hadden ut over al weer een aardbeving en een paar hon derd dooien. Gebeurde dat nou froeger oek, froegen wij ons af. Tabe Ruutsje: Een goeie fraag, jonges. Soms denk ik fan wel, alleen je kwamen ut niet te we ten, of weken en weken later. Een heel klein berichje in de krant. En ut was heel fer fut gebeurd. Fokke Vutman: Dat sei ik oek. Fer weg in ferre landen. Soms konden je een naam. Sjina of Java, of de Vesuvius in Italië. En as een Nederlaans fliegtuug neerstortte, dat was oek heel wat! Groate Geert: Ik seg wel es: fijf menuten sjoemaal of nijs op 'e radio, en een brand hier, en VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN naam fien is fan die onderbaas over de soldaten. Voorhoeve is de menister, en onder em is een Geerling Meijer of soa. Just, de selfde die alle soldaten naar huus stuurd. Straks hew je gien leger meer. Nou ja, een beroepsleger. Bertus: Mien kleinsoan uut Bra bant hèt een kammeraad, die nog één keer mut. Tot augus tus loof ik. Die had krekt een aardig baantje kregen, en nou dit. Hij baalde as een stekker segge se dan. Minne: Ja, die Geertsma of soa had oek gedonder met die ei- genwieze generaal. Ja, de me nister self oek. Ten Hoeve su ik hast segge, mar das een an der. Eén uut de gemeenteraad. Hij woant in de Muntsjemuur- straat. Geert: Daar liepen wij froeger alle sunduggen deur naar opoe en ome Willem. Dat was een frijgesellige man, die bij moeke inwoande. Hij werkte loof ik op de Amsterdamse bank. Fokke: O, die op de Nieuwe- weg. Dat skreven je met Es- Cee-Ha Amsterdamsge Bank seg mar. Ik loof dat ik in 'e krant lezen hew, dat ut een fit- nus-sentrum wurren gaat. Daar kenne we wel en hene met ons ouwe ribbekast! Tabe: Dan blieft temeensen ut gebouw overend, denk ik. Want al dat slopen wur je oek niet goed fan. Wille se Hartelust oek niet slope? Ja, Romkes- laan. Ik weet soa oek niet wat er in komt. Of er in ken. Minne: Late we segge, een ge bouw foor hartpesjenten. Der binne toch al fan die lange wachtlijsten. Se mutte soms foor opperaassies naar Enge land. En Duutsers late hur hier opperere. Ik sien de adferten- pagina 13 een ontploffing daar, en nog es een overstroming. Ut sterft fan de dooien, wik mar segge, sak mar segge. Bertus: Nou ken't oek hast wel weer, mar ja ut is feitwaar. En je salie mar achter son mikre- foan sitte, of in 't sjoemaal om al dat rot nijs te fertellen. Met de plaatsjes der bij. Minne: Mar toch is 't krekt of sit er één bij jou in 'e kamer te fertellen. Hij oek, die Joop van Zijl. Dan docht ik: aanssen seit ie Minne, jonge, nou hew ik hier nog een berichje foor dii. Must es goed luustere. En hij sag mie suver warm an met die donkere ogen. Fokke: Dat seit Sientje oek wel es. Wat salie we Jopie misse. Destieds was se weg fan Frits Thors met sien grieze opakop. En die Fred noemde se altied Etter. Mar Joop is hur alles. Straks krije we de man fan ut dikteeseisedan. Geert: Fan ut diktee? Die ut nou wurden is, is die skoal- meester west? Nee, fan een diktee één keer in 't jaar op de tee-vee weet ik niks. Deze komt fan Filips. O, hij hiet Filip. En sien fan is Freriks. Een ap- patte naam wik mar segge, sak mar segge. Tabe: Wat ik oek son appatte Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen i naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. sies al: Foor uw hart naar Ha- relust. Klein grapke. Bertus: Grapke of gien grapke, je salie der mar met sitte. Mar nou heel wat anders: hew ik al es noemd dat wij der over den- Er is een aantal straten in de Leeuwarder binnenstad, dat in vroeger jaren niet of nauwelijks is gefotografeerd. Dat geldt ook voor de Bollemanssteeg, waarvan we hier een foto zien, die voor de laatste oorlog is gemaakt. Er stonden toen nog onder- en bovenwoningen aan de rechterkant en in het gebouw links werkten zich nog belastingambtenaren in het zweet. Aan de fietsende meneer is duidelijk te zien, dat de stad op terpen is gebouwd: hij heeft er kennelijk wat moeite mee om in de Grote Kerkstraat te komen. Wie de beide naderende dames zijn geweest zullen we wel nooit te weten komen, maar anders ligt dat met de drie kinderen. Grote kans, dat die hier hebben gewoond en mogelijk, dat bijvoorbeeld dat meisje in het midden zich op deze foto herkent. (Foto: Collectie Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje) ke, wer te ferhuzen? Dichter bij de kienders is ons plan. Geert: Och here, Bertus, jim binne hier krekt. O, hast al weer twee jaar. Ik docht die geve hun hier wel neer. Uut ouwe stee. Daar bin je geboren en opgetogen. En daar doene jou straks de ogen foor goed dicht, wik mar segge, sak mar segge. Bertus: De frouw is poer on wennig. Niet dat ik hur de skuld geve wil, soa is 't wel. En ons kienders op één na, en klein- kienders binne in 't Suden ble ven. En de auto is an 'e kant. Dus we binne anwezen op de dagen frij reizen. Fokke: Jonge ja, ik ken daar heel wel in komme. Mar an de andere kant, om op ons leeftied nog weer te ferkassen, das oek gien kattepies. En je mutte je huus sien kwiet te raken. O, jim kenne muskien ruile. Bertus: Oek met een ras-Li- wadder, die weg wil uut 'e buurt waar ie nou sit. En Evert hèt ut weer met een ander klaar. Ik kan em nog een bitsje fan de Fieverskoal. Evert en ik speulden wel op 'e Hoge berg. Nee, niet van Benthem. Geert: As of er anders gien Everten binne. Nog een tik fan de Elfstedentocht. Fieverskoal. Das die ouwe skoal teugenover de kezerne. Der wille se mar dure huzen bouwe. En al die woanarken mutte der oek weg hew ik begrepen. Minne: Daar komt een aksie teugen op 'e tee-vee, en de ra dio, en in 't kranten. Noach op Markurius en soa. En Anneke Douma past foor een adfertin- sie hur topper an: Hier leit nou ons woanskip, en soa mut ut blieve. As jim dat oek fiene, dan mutte jim skrieve. Noach a/d Singel, Postbus 1996,Liwadden. Vlga.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 13