TRAPGEVEL HERKENBAAR VOOR VEEL ABONNEES 'T KLEINE KRANTSJE 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG X "HONDERDVIJFTIG JAAR DOOD..." NI WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina J "Geachte redactie" zo schreef ons onze abonnee mevrouw R. Stelpstra uit Vlissin gen, "wat betreft de nieuwe opgave van de fotoprijsvraag denk ik, dat dit het Raadhuis in Huizum is. Ik ben al veertig jaar uit Leeuwarden vandaan, dus kan ik er niet even langsrijden om het te controleren. Het kwam mij gewoon bekend voor." En hiermee sneed deze deelneemster een punt aan, dat voor heel velen geldt: wie in Vlissingen woont of in Venlo of in Viaardingen kan zomaar niet even op de fiets stappen om zijn of haar vermoedens ten aanzien van onze fotoprijsvra gen al of niet bevestigd te zien. Het buiten Leeuwarden wonen brengt dus een handicap met zich mee, dat is nu eenmaal zo. Toch staan bij voorbaat niet alle oud-Leeuwarders buiten spel, want er zijn ook altijd nog herinneringen, die vanzelfspre kend van de een wel beter en helderder zijn dan van een an der. Vandaar dat er ook van le zers van onze krant van bui ten de stad correspondentie bij ons binnenkomt, die hier te recht komt op een van de sta pels "Juist" of "Onjuist" of op de derde stapel, die we ken nen onder de aanduiding 'Twij felaars". TWIJFELS Voor deze laatste categorie be stemden we bijvoorbeeld de in zending van mevrouw J. Boer- sma-van der Wijk uit Apeldoorn. Zij schreef ons het volgende: "Ik denk dat het zoekplaatje een stuk gevel is van het Sint Anthony Gasthuis aan het Schoenmakersperk, of iets van het oude Diaconessenhuis aan de Noordersingel, want het voorste stukje aan de linkerkant brengt mij in de war. Het is minstens vijf en zestig jaar ge leden, dat ik dit gezien heb, maar ik ken het wel, dus ik ben benieuwd." Een inzending voor de eerste stapel "Juist" daarentegen was die van mevrouw Jo Korpers- hoek-Boonstra uit Viaardingen, die ons zonder bedenken be richtte: "Dit is de Juiianavieu gei, het hoofdgebouw van het Sint Anthony Gasthuis. Twintig jaar heb ik hier naast gewoond op het Schoenmakersperk nummer 3. Mijn vader, Eise Boonstra, was werkzaam in het Gasthuis. Hij is van hieruit be graven en ik, zijn dochter, is van hieruit getrouwd, wat nog nooit eerder was voorgekomen! Vader en moeder Dijkstra wa ren goede vrienden. Enkele ja ren geleden ben ik alle gangen nog eens doorgewandeld. Veel is er veranderd, maar de sfeer riep prettige herinneringen op. Mijn moeder heeft er bijna vijf en twintig jaar gewoond en in alle gangen wel eens een ka mertje gehad, want er werd steeds verbouwd en gemoder niseerd. Op het zoekplaatje zie je nog enkele takken van de kastanjeboom, die op de hoek stond. Prachtig als je in het voorjaar via de Pijlsteeg naar beneden liep en je de boom vol met bloeiende "kaarsjes" zag staan. Jammer, dat deze mooie blinkvanger is gesneuveld." KARAKTERISTIEK Net als voor deze mevrouw Korpershoek was het oplossen van dit fotoraadsel ook voor an deren "gesneden koek", zoals bijvoorbeeld voor de heer J. Wouda die ons schreef: "Dit had voor mij niet eenvoudiger gekund, want als ik 's morgens mijn ogen open doe is het eer ste wat ik zie dat wat er op de gepubliceerde foto staat, exact het bovenste gedeelte" en voor mevrouw A. Juckers-Hager, die ons meldde: "Het zoekplaatje was voor mij heel gemakkelijk te vinden, daar ik zelf in het Sint Anthoonwoon." "Die karakteristieke trapgevel met ijzeren steunen" aldus de heer H. Jager, "dat zag ik met de eerste opslag. Maar om het toch iets moeilijker te maken met genomen vanaf het Fries Natuurmuseum aan het Schoenmakersperk. Dus toch maar even kijken waar de foto graaf wel stond. En ja hoor, op het Perkswaltje binnen het hek bij het gebouw Wiarda, waar van links nog iets is te zien, met zicht op het gebouw Julia na. Ik zal vast niet de enige zijn met de goede oplossing, want er zullen vele voetstappen liq- gen op deze weg van de bin nenstad naar de Prinsentuin." "Het is alweer een paar keer geleden, dat ik gereageerd heb op de prijsvraag" aldus me vrouw G. Jonkman-Mensink. "De laatste keer kwamen we er niet uit, vooral die auto in de steeg was "veriefelend". Deze keer was mijn reactie direct: de Juiianavieugei van het Nieuw Sint Antoon, want mijn opa en oma Hendrik Mensink en Froukje Schaaf hebben hier omstreeks 1930 gewoond, juist op de andere hoek van de vleugel met uitzicht toen op de Nieuweburen. Mijn "medewer kers" hebben nog even gecon troleerd. En dan blijkt de foto niet gemaakt te zijn vanuit de Pijlsteeg. Alweer een beetje "veriefelend" is het, dat de be nedenverdieping (met eventu eel toegangsdeuren enzovoort) niet op deze foto staat, het zijn de eerste verdiepingen van Wi arda en Juiianavieugei met wat daar boven zit. Succes met het Kleine Krantsje verder, we zijn alweer benieuwd naar het vol gende nummer plus prijs vraag!" Dan nu de winnaar of beter ge zegd de winnares, dat werd mevrouw Alie Talman-Rinse- ma, Smidsbuurt 31 in Leeuwar den, die ons schreef: "Ik ben er niet achter aan geweest, maar mijn eerste indruk is De Juiia navieugei van het Sint Anthony Gasthuis." Toen de rechtbank een oplich tingszaak zou behandelen, ver scheen er een oeroud, maar erg kras mannetje voor het hekje om als getuige enkele verklaringen af te leggen. "Hebt u nog verwanten?" vroeg op een gegeven moment de rech ter aan de oude heer. "Nou nee" antwoordde de grijsaard, "dat wil zeggen, ik heb een broer gehad, maar die is al honderdenvijftig jaar dood". "Wat is dat?" reageerde de president, "al honderdenvijftig jaar dood - hoe kan dat nou?" "Heel eenvoudig", antwoordde het oude mannetje. "Mijn vader trouwde toen hij negentien was en hij kreeg toen een zoon, die al enkele weken na de geboor te overleed. Later werd vader weduwnaar en toen hij vijf en zeventig was trouwde hij voor de tweede keer. Uit dat tweede huwelijk ben ik geboren en ik ben nou vierennegentig. En vierennegentig plus vijfenze ventig min negentien is hon derd en vijftig, rekent u maar na jMJ-e COPHII voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 2987560 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overfeg over de redactionele inhoud: tele foon (058J-2120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 32,- per jaar; voor het buitenland: 64,- per postbank betaald. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 4,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex; 9,-voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich -niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aamelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 3