Jou 'T KLEINE KRANTSJE OPSPORING VERZOCHT VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN De Fontein is in het verleden de naam geweest, waarmee het Aannemersbedrijf Wester- baan zich presenteerde. Het kantoor van dit bedrijf bevond zich toen nog aan de Fontein straat, vandaar dus deze naam. De Hooghuistersteeg werd ooit de steeg genoemd, die wij nu kennen als de Oude Lom- bardsteeg, die bij de Langepijp de Nieuwestad met het Ruiters- kwartier verbindt. De steeg dankte deze naam aan het Hooghuis, dat op de hoek van de Nieuwestad en de Oude Lombardsteeg stond. De echte Leeuwarders spraken niet van de Hooghuistersteeg, maar van de Bargesteeg, een aandui ding, die je tegenwoordig trou wens nog wel eens hoort. Toen, heel lang geleden, de veemarkt nog op de Nieuwe stad plaatsvond, werden er wel varkens ofwel bargen door de steeg gedreven. De Kuiper heet het oude pand je in de Amelandsstraat num mer 12. In de gevel zit een steentje met de voorstelling van een kuiper en het jaartal van 1686 - het huisje is dus al drie eeuwen oud. En Het Bargehok is een dood lopende steeg geweest aan het Ruiterskwartier. Mensen, die er woonden, en dat zal wel het geval zijn geweest want eens zijn vrijwel alle stegen en slop pen en gaten in het oude Leeu warden bewoond geweest, hebben, wanneer het zo uit kwam, dus kunnen opgeven te wonen "In het Bargehok num mer zoveel". De Gouden Kat prijkt nu nog altijd aan de gevel van het pand Groentemarkt nummer 3, waarin nu het electrotechnisch bedrijf van De Vries gevestigd is. Weleer was hier sinds on heuglijke tijden een apotheek en al in het midden van de zes tiende eeuw moet de gouden kat er aan de gevel hebben ge zeten. Toen woonde er een apotheker Jan Huybertszoon, die naar dit gevelteken de ge slachtsnaam aannam van Cat- hius. Ook in de variaties Cath, Cathuis en Catzius kwam deze naam wel voor. De zoon van Jan, Huybert, werd "de ver- maardste apotheker van geheel Friesland" genoemd. Het Panwerk moeten we zoe ken aan het Oldegalieën; de Op deze oude foto van het Raadhuisplein zien we het Oranje Koffiehuis, toen het al Oranje Bierhuis heette: de naam is in forse letters op voor- en zijgevel vermeld. (Foto: Collectie Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje) Het Pastoorke was de bijnaam van een buitengewoon populai re stadgenoot, die in vroeger jaren erg actief was met het verkopen van wedstrijdlijsten bij sportwedstrijden. Hendrik Fli- sijn heette hij bij de Burgerlijke Stand, maar veel Leeuwarders kenden hem niet anders dan als Het Pastoorke. Eigenlijk was Het Pastoorke handelaar in borstelwaren, maar het ver kopen van lijsten vormde een niet gering deel van zijn inkom sten. Ook voor kaartjes voor to neeluitvoeringen kon men bij Hendrik Flisijn terecht. Mensen, die bijvoorbeeld niet lang in de rij wilden staan bij de Harmo nie, wisten dat zij altijd bij Fli- MEVROUWKULSDOM Zoals altijd heb ik ook nu weer met veel belangstelling kennis genomen van de inhoud van 't Kleine Krantsje. Bijna altijd wor den er personen genoemd die men goed gekend of van wie men veel heeft gehoord. Dit keer betreft het de foto van de Avond-Huishoudschool. In het midden van de groep zou me vrouw Kulsdom staan afge beeld. M.i. klopt dit niet en is deze dame mejuffrouw Hooft- man, lerares aan die school, een goede vriendin van mijn moeder. Indien met mevrouw Kulsdom, de echtgenote van de huisarts Kulsdom van de Groninger straatweg, wordt bedoeld, dan heb ik die ook vrij goed ge sijn konden aankloppen, omdat Het Pastoorke zich op een vroeg tijdstip al van toegangs kaarten had voorzien - hij woonde in de Haniasteeg en had de Harmoniekassa zo vlak bij de deur. De Vette Hoeke was weleer een officieuze aanduiding, die sommige mensen bezigden, wanneer zij de Boterhoek be doelden. Waarschijnlijk is deze straat nu niet meer zo vet als vroeger, want in deze tijd wordt de aanduiding niet meer ge bruikt. Maar dat kan natuurlijk ook komen, omdat er in de te genwoordige Boterhoek geen mensen meer wonen. kend, als de moeder van een vriendje van mij, Peter Kuls dom. De afgebeelde dame lijkt volgens mij geheel niet op me vrouw Kulsdom. Uiteraard kan ik mij ook vergis sen, maar ik hoop hiermede een kleine correctie te hebben verstrekt. Amsterdam J. J. Oosterhoff ZANG VAN VROEGER In het artikel over "Kinderspel van heel lang geleden" schreef de heer Zuiderveld over het zingen in de lagere school. Van meester Ritsma leerden ze o.a. van "het bijtje", waarbij de kin deren als bijen zoemden en de twee solisten Pietsje Wagter en Hillebrand Zuiderveld neurie den. Ik ken een versje van "De bij en de bloem", van zoeme zoe- me zom zom zom Een bij en een blom Hoe rijmt men dit wel bijelkaar Eenvoudig, 't is een vriendenpaar Het bijtje doet de bloesem goed Het zuigt zich vol met honingzoet Van zoeme zoem zom een bijtje en een blom. De heer Zuiderveld schrijft ook over de heer Bron. Misschien heb ik dit versje wel geleerd op het Kinderkoor Jong Excelsior waar de heer Bron, plusminus 1934-'35 de leiding van had. Ook een liedje over een sneeuwklokje heb ik daar ge leerd: "Steeltje helder groen Klokje wit Ting ting tingeling ting tang ting Groet het kleine ding Ting tang tingeling ting tang ting Wit wit wit." Er waren nog twee of drie cou pletten en het laatste was: "Wie haar buiten vindt Lente's eerste kind Steeltje helder groen Klokje wit, hoort het lentelied in haar klank: dat was dan een andere melodie. In de zomer dat je twaalf was, ging je een week naar "Excel sior" op Ameland en voor dat feest was er ook een lied over Sipke: "Hij was nog nooit met spoor en boot naar Ameland geweest Nu ging hij voor de eerste keer mee naar 't Vakan- tiefeest/enzovoort. We hebben ook een keer een uitvoering van het koor gehad in de Harmonie. Toen voerden we een soort cantate over bloe men op. Daarvan weet ik alleen nog: "Boterbloemen, dotter bloemen, pinksterbloemen, koekoeksbloemen Klaver, wik ke en margriet bloeien, bloei en, waar je ook ziet In de mei bloeien zij In de mei, in de mei." Naast mij stond een meisje, slank en altijd volop in bewe ging. Feikje Koopmans was haar naam en ze lachte zo: pagina 7 huizen, die er vroeger toe be hoorden, waren bereikbaar via een poortje. De naam kwam van de pannenbakkerij, die hier heeft gestaan en waaraan sommige oudere stadgenoten nog wel herinneringen hebben. De Goedkoope Boekenbazar heette tot in de veertiger jaren de boekwinkel van de memora bele Jan Zondervan op de hoek van de Grote Kerkstraat en de Kleine Hoogstraat. Zon dervan deed de naam van zijn zaak wel eer aan: hij was ge woon spotgoedkoop. Adverte ren deed hij als geen ander. Voortdurend kwam hij met op vallende krantenadvertenties in beeld en de ene titel was nog goedkoper van de andere. Het Oranje Koffijhuis is een vroegere naam van wat we nu als het Oranje Bierhuis kennen. Het etablissement droeg deze naam waarschijnlijk in verband met het Stadhouderlijk Hof, dat in de onmiddellijke nabijheid lag en nu nog ligt. Later is de aanduiding Koffijhuis veranderd in de naam Bierhuis - het Oran je Bierhuis werd voor veel Leeuwarders een begrip. "Hi-hihi - hihi-hi." Zo n veertig jaar later trof ik ge regeld een Feikje Zwart en op een keer lachte ze: "Hi hihi, hihi, hi" en ineens zei ik: "Jij bent Feikje Koopmans van het kinderkoor Excelsior en ja hoor, ze was het! Gek hè, dan is het net alsof er ineens een belletje gaat rinke len. Leeuwarden Tiet Wielinga-Gaansma Onze abonnee de heer J. Schut, Arumerstraat 30, 8913 GG Leeuwarden, verzoekt op sporing van een FOTO van het pand Bleekerstraat 80 in Leeu warden. "Zou er nog iemand zijn, die beschikt over een foto van dit huis, waarin vroeger mijn vader een breikokerij heeft gehad?" zo vraagt hij zich af. Hij is er zeer in geïnteresseerd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 7