BORDJE REDDINGSMIDDELEN LASTIG TE VINDEN 'TKLEIKE KRANTSJE 'T KLEINE KRANTSJE nI ONZE FOTOPRIJSVRAAG js zuinig op uwoge" WELT ALLES VAN BRILLEN LN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Een foto van het fragment van een muur met een oeroud bordje, dat was voorzien van een tekst, die eigenlijk nauwelijks leesbaar was - dat was de nogal afwijkende opgave van de fotoprijsvraag van de vorige keer. Wie het plaatje goed bekeek, kon er achter komen, dat er het woord 'drenkelingen" op voorkwam en er zijn lezers geweest, die begrepen, dat de volledige tekst uit de aanduiding "Reddingsmiddelen voor drenkelingen" bestond. Dat wees ook in de richting van waar ongeveer de foto ivas gemaakt - in de buurt dus, waar reddingsmiddelen nuttig konden zijn, met andere woorden bij een gracht. En dat kon in het oude Leeuwarden ook nog op heel veel plaatsen zijn. Verschillende lezers hebben het gefotografeerde punt kun nen vinden, hoewel dat toch niet zo eenvoudig is geweest. Het zit immers toch ietwat ach teraf en wel aan wat we een bijgebouwtje kunnen noemen van het voormalige brugwach tershuis op de hoek van de Ka naalstraat en de Zuidergrachts- wal. De foto werd ons toegezonden door onze abonnee de heer C. Fahner uit Leeuwarden, die hiermee dus een bijzondere bij drage leverde aan de aloude traditie van onze fotoprijsvraag. Nog nooit immers was het voor gekomen, dat wij geen gebruik maakten van afbeeldingen, die wij zelf hadden gemaakt of die uit onze eigen archieven af komstig waren. TRADITIE Een opvallende traditie is het ook, dat van altijd dezelfde abonnee de allereerste oplos sing bij ons binnenkomt. Hoe moeilijk de opgave ook is, op dezelfde dag of uiterlijk op de dag, nadat de krant is ver spreid, kunnen we erop reke nen, dat de heer D. Beeksma, uit Huizum de eerste oplossing bij onze redactie bezorgt. Ditmaal moest deze ras-speur der ons evenwel berichten nog al wat moeite te hebben gehad om tot het juiste antwoord te komen. "Het aanknopingspunt op de foto was het bordje "Reddings middelen voor Drenkelingen", zo schreef hij ons. "Dus: aan een brugwachtershuisje. Maar toch was het moeilijk te vinden. Uiteindelijk ging ik naar de Ka naalstraat nummer 4 en ja hoor, daar was het aan wat destijds een politiepost was. Maar eerlijk: de eerste keer zag ik over de kop en toen ben ik langs alle bruggen in de stad gegaan om tenslotte toch weer in de Kanaalstraat uit te ko men." "Als schooljongen kwam ik hier elke dag langs en als ik me goed herinner zat daar aan de muur een kast met reddings middelen," aldus de heer A. A. Dantuma, wiens moeder het ook gauw had gezien. "Want zij kwam hier vaak langs om mijn vader eten te brengen - die was schipper bij de N.V. Lij- empf." "Schuin er tegenover was een kruidenierswinkel," meldde ons mevrouw A. A. Dantuma-Pe- ters. "En in de dertiger jaren was er naast de brugwachters woning een slagerij van Kas en een banketzaak van Deelstra. In het brugwachtershuis zelf heeft later de familie Van den Berg gewoond. Mevrouw Van den Berg was een zuster van Hart de Vries, die ook wel Ouwe Hatte werd genoemd. Als ik het goed heb werden er in het brugwachtershuis of in de Kanaalstraat 4 ook wel mannen ondergebracht, die wat te diep in het glaasje hadden geke ken." Een naamgenoot van de inzen der van de foto, de heer A. Fahner kon die laatste medede lingen bevestigen: "Vroeger was in het pand Kanaalstraat 4 een wachtpost van de gemeen tepolitie gevestigd. Daarna werd het pand een woning voor de brugwachter van de Ooster- brug. Brugwachter was de heer Soepboer." KALM BLIJVEN De heer Harm de Vries schreef ons na heel lang zoeken naar huis terug te zijn gefietst om het vergrootglas nog eens ter hand te nemen. "Ik neem de situatie natuurlijk wel goed in me op, want ik ben van natuur vrij kalm van aard en geef de moed nooit op. Na een paar dagen van rust ben ik weer op de fiets gestapt en ik heb de poging opnieuw gewaagd. Tenslotte ben ik er weer in geslaagd: het is in de Kanaalstraat nummer 4. Het klinkt een beetje eigenwijs van de heer Harm de Vries, maar ja, het is nou eenmaal zo bij de heer Harm. Het loont nu een maal, als je rustig de omgeving opneemt en kalm blijft, dat kan geen mens ontkennen." Tot zover de heer Harm de Vries. En nu tot slot de inzen ding van iemand, die letterlijk en figuurlijk wel heel erg dicht bij de oplossing zat, onze abon nee de heer Wim Sprik. Hij im mers is de huidige bewoner van het vroegere brugwachtershuis en de zaak, die hij daar ex ploiteert heet nog altijd De Brugwachter. "Volgens de originele bouwte kening deed het hok met ver hoogd dak dienst als zandhok," zo schreef hij ons. "De twee bergplaatsen er naast waren voor respectievelijk gemeente werken en de politie. Misschien deed het zandhok tevens dienst als opslag voor reddingsmidde len, of mogelijk is in de loop der tijd de functie van het hok ver anderd." Nu de winnaar van het uitge loofde prijsje, een exemplaar van het fotoboekje "Leeuwar den, ach ja, zo was het..." Dat werd de heer A. A. Dantu ma, Huizumerstraat 7, 8933 DB in Leeuwarden. C<OP 1 en...uwgeld! voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand.. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 2987560 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. - Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-2120302. Abonnementsprijs voor Nederland 32,- per jaar; voor het buitenland: 64,- per postbank betaald. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 4,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex; 9,-voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aamelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 3