IN GROTE HOOGSTRAAT WIL HET BEST BRANDEN ALS DE RODE HAAN VICTORIE KRAAIT HET IS WEL HEELTOEVALLIG, dat er ooit midden in deze brandbare Grote Hoogstraat een toren heeft gestaan, van waar een speciale wachter in de gaten moest houden, waar in de stad brand uitbrak. Vanaf zijn hoge positie in de top van deze Nieuwe Toren op de hoek van de Klokstraat kon hij de ge hele binnenstad overzien en alle stadgenoten met klokgelui waarschuwen voor gevaar. IN EEN UUR EN DRIE KWARTIER kon de brandweer op 24 juni 1977 korte metten maken met een kleine brand in het Panne- koekhuysje van mevrouw S. M. Hakkenberg-Gaasbeek. Toen moest men de brand- en rook schade al op een vijftigduizend gulden schatten - de blussers hadden enig sloopwerk moeten verrichten om bij het vuur te ko men. pagina 5 De recente brand, die de shoarmazaak "Istanbul" totaal verwoestte en waarbij het belendende zeventiende eeuwse monumentale pand "In de Fette Os" op een haar na verloren ging, heeft het nog eens bevestigd: in de Grote Hoofstraat wil het heel best branden en de brandweerman is er dan ook kind aan huis. In de laatste vijf en twintig jaar moest de Leeuwarder brandweer er ook precies vijf en twintig keer verschijnen om er een min of meer gevorderde vuurzee te lijf te gaan. En met dat ronde gemiddelde van één brand per jaar neemt deze Grote Hoogstraat een opval lend aparte positie in - er is in de gehele binnenstad van Leeuwarden geen andere straat aan te wijzen, waarin de Rode Haan zo vaak victorie kraait als hier. Alweer heeft de Rode Haan in de Grote Hoogstraat victorie gekraai. Op deze foto zien we de brand in de Boekbinderij van Schonenberg, die ook de belendende kruidenierswinkel van A. van Dijk ernstig aantastte. En nu, dik honderd jaar nadat de bouwvallige Nieuwe Toren uit de Grote Hoogstraat ver dween, moeten we uitgerekend dezelfde Grote Hoogstraat aan wijzen als die plaats in de stad, waar de meeste branden ont staan. De ouderen onder ons zullen zich herinneren, dat de Grote Hoogstraat kort na de bevrij ding al eens ongunstig in het nieuws kwam door een brand stichting in een café op enkele tientallen meters afstand van de plaats, waar eens de net ge noemde Nieuwe Toren stond. Een paar jaar later werd het zelfde pand zowaar nog eens zwaar aangetast, toen er vlak naast, in de boekbinderij van H. Schonenberg brand ontstond en het vuur naar de buren over sloeg. LAATSTE KWARTEEUW Maar we zullen die vroegere branden buiten beschouwing la ten en ons beperken tot de vuri ge incidenten in de laatste kwarteeuw die in de meeste ge vallen op horecabedrijven be trekking hadden. Die periode begon dus in 1971, in welk jaar de brandweer twee maal door barbedrijven werd gealarmeerd. Beide malen be trof het kleine binnenbranden, eerst op 14 april in de "Femina- bar" op nummer 29, daarna op 2 september in de bar-dancing "Q" op nummer 13, dit is de zuidelijke hoek van het Klok- plein. Dit laatste pand zou zich wel heel erg vatbaar tonen voor brand - wij zullen het nog drie maal in dit overzichtje tegenko men. Na een reeks van drie jaar waarin de aanduiding Grote Hoogstraat in de alarmcentrale geen enkele maal werd ge noemd, kwam het geruchtma kende en bewogen jaar 1974, waarin er herhaaldelijk janken de brandweerwagens de Grote Hoogstraat inreden. Het eerste alarm had op de 6e mei betrekking op een onbete kenende buitenbrand; drie we ken later evenwel ontstond er een grote binnenbrand met spectaculaire gevolgen en wel in de "Barbarella-bar" op num mers. Die bar, eigendom van Kicky van den Berg, werd gedreven door een F. Jansen, die de zaak op zondag de 26e mei 's middags om zes uur sloot. Hij doofde toen de in de bar bran dende kaarsen, leegde de as bakken in een plastic bak en smeet daar drie glazen water overheen. Daarna ging hij naar het eethuis Cachot in de Sint Jacobsstraat om er een stukje te eten. Omstreeks half acht keerde Jansen terug naar zijn bar Bar- barella, die een half uur later weer zou openen. Tot zijn schrik ontdekte hij toen, dat er intussen brand was uitgebro ken. Er hing een verstikkende rook, die het onmogelijk maakte het bedrijf te betreden. De brandweer, heel snel aan wezig, kon al niet meer voorko men, dat het vuur alle verdie pingen van het pand aantastte en groot was dan ook de scha de, die er werd aangericht. Na het bluswerk, dat vijf en een half uur duurde, kon de brand weer 's nachts even na half een in de kazerne terugkeren. Daar waren de spuitgasten nauwe lijks uitgepraat over de gebeur tenissen van die avond, of er werd, even na drie uur, alweer vanuit de Grote Hoogstraat ge beld. Nu bleek de bar "Kicky", direct naast de verbrande Bar- barella in brand te staan Het gebouw, eigendom van de handelaar L. Hakvoort van de Eewal, werd als bar geëxploi teerd door Kicky van den Berg. Op het moment, dat de brand weer er andermaal voor de deur verscheen, sloegen de vlammen er op de eerste en tweede verdieping al angstaan jagend uit. Maar het vuur werd ingesloten en na anderhalf uur spuiten kon het sein "brand meester" worden gegeven. Over de juiste oorzaak viel toen nog niets te zeggen; later ont dekte men, dat er een balk van uit de Barbarellabar tot diep in de tussenmuur naar de Kicky- bar doorliep - waarschijnlijk was het vuur hierdoor doorge slagen van de ene naar de an dere bar. ALWEER Nog geen week later, vijf dagen om precies te zijn, stond de brandweer notabene alweer bij diezelfde Kickybar voor de deur, nu om er nogmaals een kleine binnenbrand het hoofd te bieden. Met de wetenschap, die we nu hebben met betrekking tot de brand van de vorige maand in de percelen 12 en 14, moeten we het wel heel curieus vinden, dat er ook in 1974 al in dezelf de panden brand is geweest en wel heel kort na elkaar. Op 17 juni ontstond er op num mer 12 een kleine binnenbrand in de keuken, op de 7e augus tus volgde er een kleine bin nenbrand in een slaapkamer op nummer 14. In de nacht van zaterdag 7 op zondag 8 februari volgde er al weer een beste brand in de bar van Kicky van den Berg op de hoek van het Klokplein, num mer 13. Toen een taxichauffeur er in de holst van de nacht, om half vijf, per mobilofoon melding van maakte, sloegen de vlam men er al aan beide kanten uit. Nu moesten de brandweerlie den er een honderdduizend liter water op spuiten om de fik ge doofd te krijgen. Ditmaal moest als vermoedelij ke oorzaak worden aangege ven, dat tijdens het opruimen in de bar enkele stoelen te dich ten bij een gevelkachel waren geplaatst. BALDADIGHEID Geheel afwijkend van het nor male patroon was de brand van 30 september in hetzelfde jaar bij de meubelzaak van Van Gelder op nummer 7. Daar kwamen, waarschijnlijk door baldadigheid, twee in de portiek staande bromfietsen in vuur en vlam te staan. Drie forse spie gelruiten van Van Gelder gin gen hierbij eveneens in gruze lementen. Ook voor een in brand geraakte container van de firma Zittema voor het eethuisje van D. Melo- mi op nummer 28 moest de brandweer wel uitrukken, net als voor minder spectaculaire incidenten bij de nummers 34 (12 oktober 1983), 36 (28 mei 1985) en bij het Jazz-café van F. J. Meerloo op nummer 26 op 21 juni 1986. Was de brandweer al verschil lende malen bij Kicky's Bar op nummer 8 verschenen, op de 31e juli 1988 moest ze nog eens naar hetzelfde pand, nu omdat op de bovenverdieping de vlam er in de pan was ge slagen en er weer een kleine binnenbrand ontstond. Vreemd was het, dat er binnen de tijd van vijf weken, tot twee maal toe een kleine binnen brand kwam in de shoarma zaak op de noordelijke hoek van de Grote Hoogstraat en het Klokplein, nummer 15. Eerst werd er op 28 februari 1989 aan de alarmbel getrokken, op 2 april hing men zowaar alweer alarmerend aan de telefoon. Het blussen van een brandend, op de hoek van de Eewal ge parkeerd bankstel betekende in 1991 voor de brandweer weer eens een ander verzetje, net als het blussen van "oudejaars- afval" op de dag, waarmee het jaar 1994 begon. Intussen was het perceel num mer 13, de bar op de hoek van het Klokplein, die nu de naam droeg van "In the Mood" op de 3e augustus 1993 voor de zo veelste maal in brand geraakt: nu moest eigenaar Kicky van den Berg ervaren, dat de gehe le eerste verdieping en de zol der van zijn eigendom werden verwoest. Op al deze branden sinds 1971 volgde dan de geruchtmakende brand van de vorige maand. Alzo: vijf en twintig gevallen in vijf en twintig jaar, een score, we zeiden het al, die, gelukkig, gelukkig, nergens anders in de binnenstad van Leeuwarden is bereikt. FENNOL. SCHOUSTRA

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 5