EEN TUINDER VOOR EEN KOOPMAN AANGEZIEN 'T KLEINE KKANTSJE 'T KLEIDE KEAKT5JE ONZE FOTOPRIJSVRAAG WEFT ALLES VAN BRIL LEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Dat de laatste opgave in onze fotoprijsvraagrubriek "Leeuwadders, waar is dit?" In tegenstelling tot alle voorgaande, nogal "uit de route" lag hebben we heel duidelijk kunnen merken. Er kwamen ditmaal betrekkelijk weinig oplossingen bij ons binnen, aangezien velen kennelijk het correcte antwoord hadden gezocht, waar ze die anders altijd konden vinden, namelijk in de oude binnenstad. Daarbij kwam er één antwoord bij ons binnen, van wie we dat eigenlijk niet verwacht hadden namelijk van een trouwe deel nemer, die ditmaal de plank vol komen bleek mis te slaan. KEURIG... Dat was de heer W. D. Lijfering, die ons het volgende schreef: "Keurig van die twee heren, die de brullende leeuw in de Kleine Kerkstraat konden vinden. Zo zie je maar weer, de aanhouder wint vaak, niet altijd. Zie maar het resultaat in het geval van uw leeuw. Hetzelfde zou mij bijna weer overkomen bij de zoektocht naar de foto in 't laat ste Kleine Krantsje. Eerst natuurlijk gedacht: de kooplie den op de hoek van de Langemarktstraat en de Sophialaan, dat kon niet mis sen! toch maar even kijken. Ik was direct in de war; het moest een ander beeld zijn. Bij twijfel nooit direct beslissen! Weer erheen, weer geen overtuiging. Bij het derde bezoek kreeg ik duidelijk de overtuiging, het is hem wel! En waarom? Het is een fototruc, die de moeite waard is te ontrafelen. Het venijn zit in het achterhoofd van de linkse koopman. Er steekt een stukje van het rechtse beeldje bij het achterhoofd van het linkse beeld naar buiten en dat ziet men als we achter het beeld gaan staan - wel even in het gras stappen; Avero zal het wel gedoogd hebben. Nu nog de vraag: wanneer deze foto is gemaakt? Het beeld stond enige jaren geleden opgesteld op het Wagenplein, moest bij de bouw van de Averotoren een andere plaats hebben, werd op een auto vol zand geladen en toen voorzichtig verreden naar de huidige plaats. Ergens heeft een foto van dit transport gestaan en die foto was nu voor mij het aanknopingspunt. Het beeld is ook al eens vervuild geweest met een olieachtige vloeistof. Die ramp is gelukkig goed weggewerkt. Leeuwar ders en of omwonenden hou den niet van beelden, zie beeld Waling Dijkstra en Mercurius- fontein. Antwoord op uw vraag, waar is dit? Op een vrachtwa gen op het Wagenplein of onderweg van Wagenplein naar Sophialaan of op de hoek Sophialaan-Langemarkt- straat." Wel, met alle waardering voor de fantastische ontrafelings techniek moeten we de heer Lijfering toch meedelen, dat zijn conclusie niet de juiste was. Lees maar, wat de heer Nic. Verbruggen ons schreef: "Het minder goede weer lokte niet aan tot een wandel- of fiets tocht voor een zoekactie in de binnenstad. Na lang nadenken meende ik echter een aankno pingspunt te ontdekken. Vaag herinnerde ik mij, ruim veertien jaar geleden, eens een dia te hebben gemaakt van een monument in de oude dorps kern van het voormalige dorp Huizum en wel bij de brug over de Wirdumervaart. Bij het daarna doornemen van mijn diaserie over "oud en nieuw Leeuwarden" bleek mijn veronderstelling juist te zijn. EEN TÜNKER De oplossing luidt dus: het is het monument van een tuinder aan het eind van de Huizumerlaan." Juist ja, geen koopman dus, maar een tuinder, of wel een tünker, zoals het beeld ver meldt. Het monumentje in deze direc te omgeving van tuinderijen staat er sinds mei 1982 toen het werd onthuld ter gelegen heid van het voltooien van de renovatie van het oude Dorp Huizum. "Vooral Huizumers zullen het gemakkelijk weten te vinden," dacht de heer D. Beeksma, die een vorige keer samen met de heer Harm de Vries het prijsje won, maar deze laatste, ook een Huizumer, zag het nu toch niet zo gauw. "Het lijkt op het eerste gezicht een stratemaker," schreef hij ons, "zou het niet ergens bij de Dokkumer Ee zijn, want daar zit het bekende straatmakersbe- drijf van Pol. Ik ben op mijn rij wiel gestapt en er heen gere den, maar nee en nog eens nee. Het was anders ook te mooi geweest om waar te zijn. Maar weer naar huis gefietst om een heerlijk warm bakje kof fie, daar was ik wel even aan toe. Toen schoot mij wat te bin nen: kon het niet in het dorp Huizum zijn, dat hoort tenslotte ook bij Leeuwarden. Ik ben er heen gefietst en heb de zaak er opgenomen. En wat bleek? Dat het allemaal klopte met de opgave in 't Kleine Krantsje. Het is dus weer proficiat voor de heer Harm de Vries. Het beeldje staat in het Huizumer Dorp op de hoek van de Pelsweg." "Thuisgekomen van vakantie meteen in 't Kleine Krantsje de nieuwe opdracht opgezocht. Nu, dat was geen moeilijke start," concludeerde de heer Th. van Rossum en de heer Alb. van der Veen vermeldde bij zijn juiste oplossing, dat onze prijsvraag "een erg leuke zoek- bezigheid" blijft. Nu de winnaar van het traditio nele prijsje, het fotoboekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het..." Dat werd de heer J. van der Veen, Antillenweg 68, 8931 CA te Leeuwarden. copim voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 2987560 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-2120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 32,- per jaar; voor het buitenland: 64,- per postbank betaald. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 4,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex; 9,-voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aameiden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaafd. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 3