'T KLEINE KRANTSJE Alomnve/n in de fi&n VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 VOSSENBERG Vossenberg heeft veel meer sporen nagelaten dan zaken in verf. Het huwelijk van mijn bet overgrootouders Johannes Vossenberg en Johanna Dames bracht mijn overgrootmoeder Elisabeth Martina Vossenberg voort. Uit haar huwelijk met Ype Douwes Jongma werd mijn grootvader Johannes Jongma geboren, groente- en fruitkwe ker aan de Huizumerlaan. De voornaam van mijn grootvader Johannes is een vernoeming naar zijn grootvader, de zoéven Jaren terug had u eens een afbeelding van de Harlinger- vaart met drie molens. Weet u ook welke molen daar eind 1872 van Piebe Piers Tanja was?? Neede A. Dijkstra De tweede schoonmaakster van rechts was de in vroeger jaren zeer bekende figuur, die de Leeuwarders altijd "Snorrewietske" noemden. (Foto: Collectie Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje) NIJVERE SCHOONMAAKSTERS Hiermee wil ik u bedanken voor het plaatsen van een foto van de oude veemarkt aan de Langemarktstraat in het juni- nummer van dit jaar. De vrouw met de hand voor het gezicht, vanwege de zon, was de groot moeder van mijn overleden man. Zij heette Pietje van Zwol- Elzinga. De vrouw met de zwar te muts was ook een Pietje, namelijk Pietje Del Grosso. En de vrouw met de hoed op was Snorrewietske, die ook straatwiedster was. Dat is natuurlijk haar bijnaam; haar officiële naam weet ik niet. Het was een wat aparte vrouw, die ook vaak voor het muziekcorps liep en altijd nogal gehaast, herinner ik mij. Voor veel mensen was het wel eer armoe troef en zodoende stond Opoe vrijdags op de markt. In een oude kinderwagen had zij de tobbe met toebeho ren en mijn man en zijn broers moesten in de vacanties mee helpen. Het was dan erg druk en de boeren hadden niet veel tijd. Dus gooiden zij het klein geld voor het klompenboenen en schoenpoetsen in de tobbe met water en de jongens moes ten het geld er maar uitvissen. Opoe is geboren op 4 juli 1868 en overleden op 10 maart 1948. Zij was zes en vijftig toen de foto werd genomen. Weet iemand misschien ook de naam van de man met wie zij op de plaat staat te praten? Dat zou ik heel graag willen weten. Leeuwarden P. Stobbe-Hoekstra Leuk, dat wij dankzij deze inzendster de namen van de gefotografeerde nijvere schoonmaaksters" twee en zeventig jaar(!) na het maken van de foto nog te weten komen! De bekendste van de drie dames was inderdaad die "Snorrewiets", die offi cieel Sijtske Dijkstra heette en wier interessante levens verhaal wij al eens in 'f Kleine Krantsje publiceerden. Snor rewiets was eigenlijk een uit gesproken stadstype - ieder een kende deze vrouw, die zeer terecht "apart" wordt genoemd. Opvallend was zeker de manier, waarop zij door de stad marcherende muziekcorpsen begeleidde, altijd met de huissleutel in de hand. Snorrewiets, in 1890 in Dokkum geboren, trouwde tweemaal, eerst met Petrus Wilhelmus Bos: na diens dood met een Jacob Mink. Na diens overlijden in 1956 kwam Sijtske Dijkstra, alias Snorrewiets, zowaar in Soest terecht en het was in een zie kenhuis in Utrecht, dat zij in 1963 overleed, de herinne ring nalatend van een simpe le ziel, aan wier verschijning in de stad de mensen alleen maar een stil genoegen had den beleefd. Red. 't KI. Kr. BRAND BOERDERIJ WASSENAAR Mien vader was in de oorlog bij de brandweer en die vertelde ons 's avonds over de brand, die er weest was bij de boerderij van Wassenaar an de Harlin- gerstraatweg. Ik was toen tien jaar en het was in de herfst van '43 om half drie, toen ze an het blussen waren bevonden zich daar oek al Duutse soldaten, miskien om te sien wat ze deen hadden. Tidens het blussen kwam er een Engels vliegtuug over, vanaf het Schape-diekje op een hoogte van tien meter, maar dat zal wel meer weest hewwe. Hij was oek sien boven de Grote Wielen. Het blussen ging gewoon deur mar de solda ten skoten met hun geweren nog op het vliegtuug. Sundagmorgen binne we nog even weest te kiken via het nieuwe kerkhof en het beton- diekje kwamen we halfweg Marssum bij de boerderij. De skuur was helemaal afbrand en het woonhuus had oek skade. Miskien is er nog wel een brandweerrapport van die dag. Stiens A. Harms Nog eens een foto van de drie molens, die weleer aan het begin van de Hariingertrekweg hebben gestaan, Het Fortuin, De Kat en De Jonge. (Foto: Collectie Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje) genoemde Johannes Vossen berg. Naar mijn grootvader Johannes Jongma zijn mijn oudste broer en verscheidene neven Jongma genoemd. Wie in Leeuwarden en verre omstreken een "Johan nes" Jongma ontmoet, kan dus nu weten dat deze voornaam een bijdrage is uit de familie Vossenberg. Een andere bijdrage van de familie Vossenberg aan de fami lie Jongma is ook vermeldens waard: genoemde grootvader Johannes Jongma heeft zijn praktische bekwaamheid in het kwekersvak opgedaan bij zijn oom Piet Vossenberg, broer van zijn moeder en echtgenoot van Elisabeth Jongma, zus van zijn vader (twee huwelijksrelaties tussen twee families). Omdat moeder Elisabeth Jongma- Vossenberg na de geboorte van een levenloze tweeling overleed is hij op de zeer jonge leeftijd van ruim een jaar uitbesteed aan de goede zorgen van zijn oom en tante Piet en Elisabeth Vossenberg-Jongma. Van deze oom Piet Vossenberg heeft hij het kwekersvak geleerd. In 1905 heeft hij huis en bedrijf van hem gekocht. De bijdrage van de familie Vossenberg aan de familie Jongma is dus niet alleen de vakkennis die mijn grootvader opdeed, maar ook de groente- en fruitkwekerij. Menige ingezetene van Huizum en Leeuwarden weet hoe het verhaal verder gegaan is. Wolvega Wil Jongma LEEUWARDER MOLENS In het Kleine Krantsje hebben al diverse artikelen gestaan over de verschillende molens. Bij sommige zelfs met de naam van de eigenaar. Nu ben ik bij mijn genealogi sche naspeuringen in het Bildt, Piebe Piers Tanja tegen geko men, die in 1872 ophoudt met zijn stoom-oliemolen 'De Kinkhoorn' te Sint Annapa- rochie. Hij gaat in Leeuwarden aan de Harlingervaart met een wind molen verder. De molen van Piebe Piers Tanja was de oliemolen De Jonge, de eerste in de rij van drie, die dus het dichtst bij de binnenstad stond. De firma P. Tanja en Co had de molen in 1871 laten bouwen. De derde molen, De Kat, stond er toen al honderd en twee en zeventig jaar; de middel ste, het Fortuin, kwam hier in 1873, na eerst op de Wirdumerpoortsdwinger te hebben gestaan. De molen De Jonge is in 1878 afgebro ken, maar werd in het Overijsselse Wijhe-Marle herbouwd. Red. 't KI. Kr. DE LC VROEGER EN NU Enige tijd geleden had ik het genoegen te worden uitgeno digd voor een rondleiding door de gebouwen van de Leeuwarder Courant. Je kijkt je de ogen uit het hoofd, wat een fantastisch ingerichte lokalen, wat een apparatuur om van het aantal personeelsleden nog maar te zwijgen. Ineens schoot me te binnen, dat ik een kleine zeventig jaar geleden een rondleiding heb mogen meemaken in het oude pand van N.V. de Leeuwarder Courant v/h erven Koumans Smeding aan de Voorstreek 101. Hoe ouder je wordt hoe duidelijker de beelden van vroeger voor de geest komen, ik zie ze nog zitten aan de hoge lessenaars met de evenredig hoge kantoorkrukken, de lesse naars kon je opklappen om de kantoorspullen in op te bergen, men zat en stond afwisselend bij de lessenaars te werken. Links vooraan met de procura tiehouder de heer A. van der Veen, Nachtegaalstraat op zijn lessenaar het dikke kasboek waarin elke uitgave en ont vangst nauwkeurig werden geboekt; hij had een prachtige hand van schrijven. Het was een actief baasje die in zijn vrije tijd diverse functies had zoals b.v. voorzitter "Kunst aan allen". Aan ziin linkerhand de heer N. (Vervolg op pag. 14)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 4