GESPREKKEN OP LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE LEUKE ONTVANGST De swager fan Sientje is fieftig jaar trouwd en de soan fan Sietske fijf-en-twintig jaar. Dus hewwe de brugmannen wel praat. Ut gaat soms over lang leden, en over sursjants in soorten. Eén minne sursjant had later met Sinterklaas te maken an't end fan dizze rup- pertaasje fan Tabe en Minne en Fokke en Geert en Evert en Loadewiek de Tureluur. Loadewiek de Tureluur: Ik hew niet feul tied, want ik hew ut soa druk as een pruukmaker met één klant. Mar ik docht: even informere naar de welstand fan mien ouwe maten. Tureluurlijk hoop ik dat ut goed is. Tabe: Dat skarrtelt wel, temeen- sen wat mij anbelanget. Der komme wel wat piltsjes an te pas, mar goed, wie leeft nog sonder pil op ons leeftied. Hier ons jonkje Minne niet iens. Minne: Jo, ho, hoog uut één. Een plaspil, wat last fan dikke poa... ho, futen. Mar ja, as ik hier morres heen set bruuk ik em niet, want een knappe dikke boom fiene jou hier niet. Dus Loadewiek, druk seiden jou. Tureluur: Ja, een soan fan Sietske is aanssen fiif-en-twin- tig jaar trouwd. Nou, daar wille se nog al wat fan houwe. En Sietske wil dan oek met doen, mar dat draait dan foor mij op tureluurlijk. Fokke: Sientje hur swager, jim wete wel, was fieftig jier trouwd. Das oek gien kattepies. De kienders hadden der, buten hun om, heel wat fan maakt. Wij binne oek nog op reseptie weest in de Koperen Tuun. Evert: Die ouwe Preensentuun doet je altied nog wat. As su ut VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Tabe: Wij hewwe dan de- mobe- lesaasje en die paar dagen oor log metmaakt. Daar kenne jou jaren op tere. En daar wille jou wel es over prate. Mar dat mut je niet overdrieve sei mien ouwe sursjant froeger. Dat was Stalin. Minne: Hiette die fan Stalin? Of was 't een kommenist? Leit niet foor de han. O, hij had een beste snor. Ja, een klein snorke is Hitier, een hele groate is Biesmark, en der tussen in Stalin. Mooi niet? Tureluur: Das waar oek Tabe, die hew ik oek kannen Ut was mien maat niet. Grof in 'e bek, en altied mar drieve en drieve. Die hét heel wat jonges uut- floekt. Nee, ut was mien maat seker niet. Fokke: Sientje hur swager was oek sursjant. Hij is nog in 't pakje trouwd. Maten hadden ut draaiorgel huurd, en dat speul- de "Adieu mein kleinen gar deofficier". En later "Marietje frijt met een huzaar". Ik loof dat sij soa hiette. Tabe: Ja, die sursjant Stalin kon dei weze. Op een keer had ie de smoor in over 't één of 't ander. En hij brulde: wie is hier de baas, wie heeft het voor het zeggen als het er op aan komt? Toen sei een stem: koningin of ons lieve heer. Tureluur: Ja, ik weet ut nog. Dat sei son aardig fentsje, die we de skoalmeester noemden, omdat ie leerd hadde. Die Stalin liep road an, en hij hiemde en hij slikte, mar der gebeurde fer- der niks. Mar hij pestte later die skoalmeester wel onnoadig. Geert: Ja, sukke rotsakken had den je in de bouw oek. En se houdden helemaal niet fan één die hun in 'e bek hong. Stroopslikkers en kontkrupers dat waren hun mantsjes wik mar segge, sak mar segge. Evert: En die binne der altied bij bosjes weest. Daar hét dizze Evert nooit bij hoord. Soa en soa docht ik er over, en dat sei ik eikeneen liek, liek in 't gesicht. Ik hew der faak last met had, mar der foor om leggen gaan? Nooit één keer!! pagina 13 mar niet in 'e kop krije om daar oek huzen del te setten. Overal waar groen is, wil de gemeente bouwe. Oek al bij de kiender- boerderij en bij de Potmarge hew ik lezen. Geert: Daar binne dan anderen weer op teugen, hew ik lezen. Mar Evert hét geliek, die groe ne plakken mut je sunig op weze. Eén sei laassen; dat binne de groene longen fan de stad. Mooi seid, wik mar segge, sak mar segge! Tabe: Kiek as jou fandaag de dag fieftig jaar trouwd binne, dan bin je even na de oorlog trouwd. Dat waren gien fette jaren. Son swager fan jouw Sientje sal dat weten hewwe, tensij die met een rieke frouwd trouwd is. Fokke: Och here nee. Beide muskien een paar senten fan huus metkregen, en een klein spaarpotsje. Hij was eerst in dienst, beroeps loof ik, en toen is ie op een groate febriek komen. Hij is technies, ja een stoomgek - as't er op an komt. As se morren een stoomkerk oprichte, wurdt hij één fan de eerste ledematen. TureluurJa, der moest toen anbealigd wurre foor een paar senten. Ik praat daar wel es over met Sietske hur kienders, mar die sien mie dan met glazi ge ogen an. En over mien sol- datetied gnieze se mie suver uut. Evert: Mar jonge, dat is oek al soa lang leden. Sij kenne hur der niks bij foorstelle. Ik bin niet in dienst weest, broederdienst of soa, dus ik weet er niks fan, laat staan dat jongfolk. Dizze Evert snapt dat best. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veedien dagen I naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. Tabe: En seg Loadewiek, was ut oek die Stalin niet, die son freemd segje had. Hoe was ut oek al weer. Ja, as één, bevoor- beeld die sloalmeester es wat sei, wat em niet anston, dan brulde Stalin: hou je bek, as je tegen me praat. Was ut soa niet? Minne: Oek niet makkelijk. De mon dicht houwe en toch prate. Dat binne nog es prustaasjes. Ja, dan ken je nog beter foor Sinterklaas speule en toch niet in Sinterklaas gelove. Hoe is die? Tureluur: Sinterklaas seit Min ne. Die Stalin en de skoalmees ter woanden jaren later in de selde wiek sonder dat te weten. Mooi. En toen was die skoal meester es Sinterklaas, seg maar in 't klubgebouw. Hij had een paar kienders op skoat had, en toen sag ie Stalin oek in 'e saai sitten. Tabe: Just. En toen roop ie em op ut toaneel. Nou Stalin kwam en die wist niet wie Sinterklaas was. En die sei: Fertel ut mar es fentje, waren jou froeger son hurk in 't leger. Och jonge, die Stalin wurde poer, en su de bek openskeure. Tureluur: Mar toen brulde Sinterklaas: Hou je mond, als je tegen me praat!! Stalin was ner- ges meer. Nou ja, later op die avund hewwe se tegare een paar flessen soldaat maakt. Hoor mij es: soldaat. Klein grap- ke, Minne! Dit is een foto van de Arbeiders Toneelvereniging "Ontwikkeling", die omstreeks 1934 door het Fotobureau Rollema moet zijn gemaakt. We zien hier van links naar rechts de tonelisten Van der Schaaf, Froukje Tiemersma, Van Esveld, een onbekende en een Sterkenburg. Gespeeld werd het bekende stuk "Op Hoop van Zegen" van Herman Heyermans, De foto werd aan 't Kleine Krantsje geschonken door Ritsko van Vliet senior. Zo'n dertig jaar geleden kon het nog wel eens gebeuren, dat de mensen de voordeur van hun woning zomaar open lieten staan. Zoals dat ook het geval was in het oosten van de stad, op de dag dat een jonge stad genoot na een verblijf van drie en een half jaar in het buiten land, opgetogen terugkeerde naar zijn ouderlijke woning Hij kon dus zo binnenkomen en betrad de huiskamer juist op het moment, dat papa naar de televisiekeek. "Ha vader!" 'groette de jonge man en hij stond al op het punt de ouweheer; om de hals te val len. Maar die maakte een geïrri teerd afwerend gebaar met zijn hand en bromde: "Stil-toneel- stuk!" Nog anderhalf uur is die goeie jongen stil geweest - toen viel op die televisie het doek.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 13