'TKLEIHE KEAHTSJE BEZIENSWAARDIG POORTJE IN DE BELANGSTELLING 't KLEINE KRANTSJE M 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG g00 js zuinig OP uwoge" Wie met de stad Leeuwarden een band heeft had of krijgt leest VANZELFSPREKEND hét maandblad voor Leeuwarden Slechts 32,- per jaar Voordelige aanbieding: vanaf nu tot 1998 niet meer dan 32,- bij directe betaling naar giro 98 10 62 't Kleine Krantsje Leeuwarden. WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Dat heel veel lezers elke keer weer reikhalzend naar onze fotoprijsvraag uitzien om zich zelf het antwoord op onze traditionele vraag te geven, zonder er aan te denken ooit een oplossing in te sturen, was ons al lang bekend - het aantal deelnemers aan de prijsvraag zal het aantal erg meelevende oplossers ver overtreffen. Uit het aantal reacties, dat er toch elke keer bij ons binnenkomt mogen we opmaken, dat er ook veel speurders zijn, die er aardigheid aan hebben het goede antwoord zelf op te spo ren. Een van deze "vaste klanten" is onze abonnee de heer Th. van Rossum, die ons het vólgende schreef: "Voor het oplossen van de nieuwe opgave van de foto prijsvraag moest ik me meer inspannen dan voor de vorige keer. Vanmorgen eerst alleen de oude binnenstad afgezocht. Dit echter zonder resultaat. Vanwege het mooie weer is mijn vrouw vanmiddag meegefietst en we hebben de omgeving bui ten de binnenstad verkend. En ja, aan de Tweebaksmarkt von den we het te zoeken poortje en wel tussen de winkel van het beddenmagazijn Wielinga en het Haersmahuys. De gerestau reerde gevelsteen vermeldt het jaartal 1641 AANDACHT "Dit poortje had al eerder mijn aandacht," schreef de heer D. Beeksma. "Hier naast was vroe ger een winkel van Het Vrije Volk met boeken. Ik had het al eerder in de rubriek "Leeuwar ders, waar is dit," verwacht, maar nu staat het dan toch in 't Kleine Krantsje." "Gelukkig ziet het poortje er thans veel beter uit dan op de geplaatste foto," constateerde de heer B. van Raalte, die ver der opmerkte. "In het midden van de zestiende eeuw brach ten de bakkers uit de dorpen rond Leeuwarden met schuitjes hun brood en tweebakken, ofwel beschuit, op de Twee baksmarkt, op aanwijzing van het Stadsbestuur, ter markt". Er waren veel meer inzenders, die met vreugde ppmerkten, dat het poortje er nu veel beter uit ziet dan toen de foto werd gemaakt, zoals bijvoorbeeld de heer Nic. Verbruggen: "Met de verbouw van het naastliggende Haersmahuys heeft het poortje een goede restauratie onder gaan." "De ietwat oudere stadgenoten zullen zich ongetwijfeld nog her inneren," aldus de heer Verbruggen, "de boekwinkel en de daarachter gelegen drukkerij van de Arbeiderspers, alwaar het dagblad 'Het Vrije Volk' werd gedrukt," van welke opmerking wij moeten zeggen, dat het blad Het Vrije Volk hier nooit is gedrukt - dat kwam dagelijks van het Hekelveld uit Amsterdam. Wel werd hier tot in de oorlog de voorganger gedrukt, Het Volk. .«awn** CÜP "Bekend terrein," riep de heer F. S. Jorna. "Zowel hier aan de Tweebaksmarkt als aan de Druifstreek, heb ik in mijn jeugd menig uurtje spelende doorge bracht." Bepaald onjuist was het wat de heer Ad. Fahner veronderstel de: "De foto lijkt een fragment van een foto, die op 13 augus tus 1991 in de Leeuwarder Courant is afgedrukt toen het pand aan een vooronderzoek werd onderworpen om te komen tot restauratie." Fragmenten van foto's, die in de Leeuwarder Courant hebben gestaan gebruiken we niet - we hadden het plaatje zelf gemaakt. OPNIEUW BESCHILDERD "De wapensteen", zo wist de heer Fahner verder nog te ver melden, "is in 1993 opnieuw beschilderd met de wapens van Aulus van Haersma en Catharina van Scheltinga en vermoedelijk afkomstig van Groot Haersmastate in Oudega Smallingerland. Er boven staat namelijk Anno 1641, terwijl Auck van Haersma het pand pas in 1731 betrok." "Deze opgave was voor mij geen probleem," meldde ons de heer Jan Rauwerda, want mijn gedachten gingen ongeveer zeventien jaar terug toen ik dit poortje zelf heb afgebroken en steen voor steen, met een foto en uitgewerkte tekening bij de hand, weer heb opgebouwd. Ook de toegangsdeur heb ik in de werkplaats van het bouwbe drijf, waar ik toen werkzaam was, gemaakt. Er is indertijd ook nog een foto gemaakt van de werkzaamheden, die ik daar verrichtte, maar deze heb ik nooit van de fotograaf ontvan gen en dat vind ik nu wel jam mer. Achter de deur was een doodlopende steeg met een toegangsdeur naar de garage, maar je moest wel uitkijken, want hij lag vol autoonderdelen. Ook aan het pand aan de linker kant hebben wij als bedrijfstim- merlui reparaties gedaan aan de dakgoot aan overstekende gedeelten en de schoorstenen zijn gerenoveerd." Tot zover de heer Jan Rauwerda en dan nu de win naar van het gebruikelijke prijs je, een exemplaar van het foto boekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het..." Dat werden de heer en mevrouw F. en M. van der Vegt, De Tilbarten 28, 9084 GA te Goutum. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 2987560 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-2120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 32,- per jaar; voor het buitenland: 64,- per postbank betaald. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 4,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex; 9,-voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aamelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee- We het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de -abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 3