JELLE'S FRAAIE LICHTRECLAME EENZAME DOOD VAN OUDE VROUW 'T KLEINE KEANTSJE Jlet VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 7 BESCHIETING BOERDERIJ Ik kom nog even terug op de affaire van de beschieting van de boerderij van R. H. Wassenaar, welke op vrijdag 23 oktober 1942 omstreeks drie uur 's middags plaatsvond aan de Marssumerstraatweg. De Mosquito, welke bij Raard neerkwam, heeft waarschijnlijk toch de beschieting uitgevoerd. De machine, behoorde tot het 105e Squadron en had als serienummer DZ343. De beide vliegers sneuvelden en werden op 25 oktober in Raard begra ven. Hun namen zijn J. C. Simpson en C. B. Walter. De crash veroorzaakte in Raard een grote ravage. Een dubbele arbeiderswoning, eigendom van de fa. G. Grondsma te Leeuwarden en bewoond door de arbeiders Andries Klaver en Jan Wouda, brandde geheel af. Ook de beide inboedels gingen verloren. De echtgenote van Wouda liep wonder boven won der slechts lichte brandwonden op. De schades aan de beide inboedels bedroegen respectie velijk acht en twintig honderd en een en twintig honderd gulden. De schade aan de woningen werd geraamd op zeven en twintig honderd gulden. Ook in Leeuwarden gebeurde nog het een en ander. In de Molenstraat werden enkele hui zen beschadigd en op de Troelstraweg raakte Jacob van der Veen gewond. Hij kreeg een scherf in zijn rug. Oktober 1942 was overigens een roerige maand voor wat betreft de luchtoorlog boven onze stad. Op de 17e werd het PEB gebouw beschoten even als het station. De 30e kwamen de Geallieerden weer even langs. De luchtafweer van het vliegveld ging hevig te keer. Een wagen met vaten boter en bespannen met twee paarden sloeg aan de Harlingerstraat- weg op hol en 'kwam in de Westerparkstraat tot stilstand. Op het Pieterseliewaltje werd F. de Graaf v. d. Werf door een kogel in het rechterbeen getrof fen. Verder was er materiële schade in de Spieghelstraat nummer 1 en aan de Marnix- straat 48 en 50. Op het vliegveld werd Jochum Visser uit Tietjerk door een scherf getroffen in het linkerbeen. Als bijlage ontvangt u tenslotte een drietal foto's met daarop de romp van een noodgelande Heinkel 111. De kiekjes schij nen ergens in Friesland gemaakt te zijn. Misschien in Leeuwarden? Ik hoop, dat u ze kunt plaatsen in één van de vol gende krantsjes. Op 19 maart 1941 en in de nacht van 9 op 10 april van hetzelfde jaar verloor de III Gruppe van Kampf Geschwader 4 een Heinkel 111 bij Leeuwarden. Volgens mijn gegevens maakte één van deze bommenwerpers aan de Pop- peweg een noodlanding. Wie heeft het verlossende ant woord? Namens de "Friesche Lucht vaart Documentatie 1939- 1945": Leeuwarden D. S. Drijver Nu de opvallende lichtreclames van vroeger door publicaties in 't Kleine Krantsje plotseling weer in de belangstelling zijn komen te staan, verrast onze abonnee, de heer P. van Kuik ons wel heel bij zonder met deze foto van de reclame, die in 1926 op het hoekhuis van de Nieuwestad en de Sint Jacobsstraat verscheen. Dat gebeur de dus op het winkelpand van de bekende "Dove Jelle" Huisinga, die deze afbeelding waarschijnlijk door de fotograaf Van der Peijl liet maken en ook als prentbriefkaart in de handei bracht. Dit exemplaar verstuurde hij naar zijn zoon F. T. Huisinga, die toen in Amsterdam verbleef en die hij het volgende kon berichten: 'Hiernevens een Photo van de Lichtreclame, leder vindt het prachtig. De eene werk man is ontslagen, heeft iets gedaan wat niet mooi is. Maandagmiddag zijn ze vertrokken en diezelfde avond ontslagen". Ja, ja. Die ene werkman zien we hier natuurlijk nog op die prachtige reclame staan "Wie van de drie?" vraag je je dan af. En hoe de heer Van Kuik indertijd aan deze mooie opname kwam? Wel, op een bij zondere wijze. Hij wist van een latere bewoner van het voormalige pand van Jelle, de groentehandelaar Carel Dames, dat er ergens boven nog altijd een geheimzinnige afgesloten kamer moest zijn. 'Maak die nou eens open," stelde hij toen voor en dat is tenslotte gebeurd. En wat er onder andere uit te voorschijn kwam, vele jaren na 1926 dus, was deze kaart, door Jelle zelf verzonden aan zijn zoon in Amsterdam. Erg interessant allemaal. Aan het Molenpad woont, ge heel alleen in haar huisje, een bejaarde weduwe. Wanneer het de buren begint op te vallen, dat de vrouw al dagen lang geen enkel teken van leven meer geeft, wordt na lang wik ken en wegen de politie ge waarschuwd. Ook de Heilige Hermandad, die onder grote publieke belang stelling komt kijken, krijgt geen gehoor: de deur blijkt te zijn af gegrendeld en op aandringend kloppen wordt niet gereageerd. Wanneer men eindelijk via een andere woning aan de achter kan het huisje binnendringt, blijkt de eenzame vrouw al wie weet hoe lang ziek en hulpe loos op bed te liggen. Er worden nu maatregelen ge nomen haar hulp te bieden, maar helaas, deze steun komt te laat: drie dagen later overlijdt de vrouw. (1918) Het kan niet missen: Uw inte réssante foto's hebben betrekking op de Heinkel- bommenwerper, die in de oorlog bij de Poppeweg een noodlanding heeft gemaakt. Het vliegtuig is indertijd via de Insulindestraat en de Bleeklaan naar het vliegveld afgevoerd. Het plaatje dat bij de boerderij is gemaakt geeft het overtuigende bewijs. Wij kunnen die foto mooi vergelij ken met een opname, die wij hebben gemaakt kort voor deze boerderij op de hoek van De Ruyterweg en de Insulinde-straat in december 1952 werd afgebroken. Dat was de boerderij van Johannes Koopmans met als officieeladres Weg naar Cambuur nummer 19. Het hekwerk op de ene afbeel ding zou dat kunnen zijn van de tennisbaan, die in die tijd aan de Poppeweg heeft gestaan. Vergissen wij ons niet, dan is de bemanning van het toestel, dat de nood landing maakte, op de een of andere manier bedwelmd geweest. Nieuwsgierigen, die toesnelden, toen het vliegtuig op de grond kwam, dachten dat de vliegers, die er uit te voorschijn kwamen, be schonken waren. "Ze waren allemaal hartstikke lazarus," is ons eens door een oogge tuige verteld. Red. 't KI. Kr.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 7