MARTEN'S ★v CAFETARIA Jou 'T KLEINE KRANTSJE Zoekt U verpozing „LAVENEZIA" OEKSTRAWes,erpianta9e 15, 't RENNERSHUIS jaar *1941 nieuwestad 56 leeuwarden 1996 17,50 26,50 POPULAIRE LEEUWARDERS aan- en verkoop van huizen taxaties - woonhuizen - bedrijven hypotheekadviezen assurantiën Makelaardij SLECHTS 17.50 Grootste speciaalzaak van het Noorden voor wielrenners en trimmers. Fa. ANDRIESSEN en Co. PAKJE met 30 verschillende oude nummers 't Kleine Krantsje VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 8 Een gezellig zitje in een rustige sfeer biedt U onze nieuwe moderne ijssalon VOORSTREEK 87- LEEUWARDEN Wij serveren een heerlijk kopje koffie, thee, diverse ijssoorten en koele dranken „La Venezia" kwaliteit POSTBANK 98.10 62 t.n.v. FENNO SCHOUSTRA'S PUBLICITEITSKANTOOR 8911 DC Leeuwarden. 058-2120525 De beste merken o.a. Gazelle - Raleigh - Zieleman - Peugeot - Gitane - Koga Myata Colnago - Cornelo Voorstreek 93— Tel. 2126155 - Leeuwarden Afgehaald van kantoor Vredeman de Vriestraat (alleen mogelijk na telefonische afspraak: 2120302) Pergiro(98 10 62t.n.v. Fenno Schoustra's Publiciteitskantoor) besteld: Vervolg van pag. 4) met een truckje, dat wij voor de oorlog al voor een rijksdaalder bij een goochelstudio konden kopen. Hij toonde een propje, bestaande uit zilverpapier, waarin een chemisch middel zit. De zaal moest 'dan geloven, dat de persoon op het toneel gehypnotiseerd werd, dat het heel heet werd en smeet het dan weg. Maar het werd ook heel heet en natuurlijk smeet de persoon, die hielp, het ook weg. Ik zag tevens diverse toe ren, die ikzelf jaren in mijn men taal-act bracht. Iemand die van de stoel opsprong en meerdere tricks. Ga dit niet verder beschrijven, omdat in onze pro vincie en in ons land meerdere goochelaars dit nog brengen. Dan de hypnose! Er komen wel zestig personen op het toneel. De helpers blijven natuurlijk over en nog enkelen waarvan de "hypnotiseur" kan vaststel len, dat zij wel "meedoen". Natuurlijk moet men over zoveel routine en mensenken nis beschikken. Dit geheel duurt een half uur en zo kan iedereen wel een avond vullen. De ouderen onder ons herinneren zich nog de shows van Kara-el-Hammed en Indra. Maar zij hadden een prachtig avondvullend programma, waarin ook het zogenoemde "spierlezen" voorkwam. Dat is heel moeilijk en dat ziet men niet bij de huidige "wondermen sen". Er werd bijv. in de zaal, bij iemand, een voorwerp verstopt en dat moest de telepaat opsporen. Ook de heer Schrams, toneelnaam Mr. Jes- so kon dat geweldig. Let u bij de zogenaamde hyp nose ook op, hoe sommige medewerk(st)ers het lachen soms niet kunnen inhouden. Zij spelen mee, vrijwillig. In een boek uit 1880 kon men toen al lezen, dat er altijd mensen waren, die "meespeelden". En hypnose in de genees kunst?? Ik denk met de grote Houdini (stierf at in 1926) dat het niet bestaat. Ook thans is er een grote artist uit Canada, woont in de U.S.A., genaamd Randi, die deze "wondermen sen" bestrijdt, geeft lezingen aan universiteiten en verklaart al deze stunts. Men kan hem de Houdini nr. 2 noemen. Er is ook een vereniging met een vakblad, dat dergelijke mensen, o.m. Jomanda bestrijdt. Nu wil ik u nog wat vertellen over zogenaamde helderzien den, die gesloten enveloppen lezen en antwoord op de daarin gestelde vragen geven. Dit nummer wordt meestal na de pauze gebracht, want in de pauze zijn er mensen, die de "helderziende" bezoeken. De helderziende kan door een gewiekst praatje de persoon "uithoren" en zegt dan - "schrijft u uw vraag maar op dit briefje, en sluit het in een envelop. Óp de envelop wordt of de naam of de straatnaam of plaats gezet. Dit wordt bij de "helderziende" ingeleverd of bij zijn assi stente), maar die zorgt dat het in een bepaalde volgorde komt te liggen. In de zaal worden meerdere enveloppen en briefjes ver deeld, maar zodra de "helder ziende" begint, zegt hij, dat hij onmogelijk alle enveloppen kan lezen. Meestal geeft hij later nog consul. Daaraan wordt het meeste verdiend!! De "helderziende" begint met zijn voordracht over zijn gehei me gaven en pakt dan de eer ste envelop. Hoe komen deze enveloppen bovenop het pakje. Eenvoudig. Wanneer een assis tent de enveloppen ophaalt in het publiek, ligt het pakje met vragen van de bezoekers in de pauze al tussen de coulissen klaar en wordt naar boven gebracht. Er kan ook nog vals geschud worden. Er zijn zovele mogelijkheden. "De helderzien de" noemt de naam of straat naam of een ander vermerkt iets, en vraagt of de persoon even wil opstaan. Dat doet hij en dan begint de "helderziende" de vraag, die hij al gehoord heeft - in de pauze - te beant woorden. Dat doet hij met meerdere enveloppen. Dan komt de stunt: Hij zegt "ik heb hier nog een envelop, maar blijft u maar zitten - het is een dis creet geval over een echtschei ding. Maakt u zich maar niet bekend aan het publiek". Maar... die persoon bestaat helemaal niet. De "helderzien de" brengt een prachtig verhaal en het publiek is verbaasd en klapt hard, na afloop van deze presentatie. Natuurlijk zijn er nog veel meer mogelijkheden, maar dan zou ik "uit de school" klappen van mijn mentaal-vak. En waarom gaan er zovele mensen naar de "show" van Jomanda? Uit nieuwsgierig heid. Men is even een zondag weg. IJdelheid en nieuwsgierig heid komt voor 80% voor. Maar wat een bedrog ten aanzien van die mensen, die een ziek kind hebben, en uit wanhoop daar naar toe gaan. De men sen, die daar over de vloer "kronkelen" zijn ook helpers. Waarom de vele toeloop. Ja, wanneer omroepverenigingen dergelijke mensen een eigen rubriek geven, dan moet het toch wel waar zijn, denkt de "brede massa". Maar, er wordt nooit iemand genezen en hoe kan het water nu "bestraald" zijn, of hoe worden visitekaar tjes bestraald." In de grote Amerikaanse goo- chelstudio's, waar ons goochel- materiaal wordt vervaardigd, worden ook boeken over bovenstaande onderwerpen verkocht. Onder de titel bijvoor beeld "cold-reading", Ook over hoe mensen in trance verzet en moed laten geloven, dat zij door reïncarnatie vroeger een sol daat uit het rijk van de Romeinen geweest zijn. Wat een onzin. Maar ja, de wereld wil bedrogen. In iedere Amerikaanse stad zijn meerdere van deze "wonder mensen", die er een "goudmijn tje" aan verdienen. Ik denk hier aan de "televisie-dominees". Eén van deze televisie-domi nees werkte met zijn vrouw samen met een zendertje. Zijn vrouw vroeg in de zaal, waar iemand woonde en wat hij had. Hij kon zien met wie zij sprak en hoorde wat de persoon zei. Kwam deze persoon later op het toneel, dan zei hij: "Zeg maar niets, ik heb een bood schap doorgekregen, u woont daar en daar en ik weet wat u hebt, maar u wordt genezen." De zaal was sprakeloos en offerde veel geld. Ik heb hier één woord voor: walgelijk! De grote Houdini, die ook als boeienkoning en ontsnappings kunstenaar werkte, heeft in enkele boeken al deze "oplich ters" ontmaskerd. Hij kon moei lijker dingen doen, dan de zogenoemde "spiritisten". In deze boeken, die ik gehad heb, (zijn thans in de bibliotheek van het Theater Instituut Nederland in Amsterdam) staan alle hulp middelen afgebeeld, met maten en al. Als een goochelaar het "getruc- keerd" kan doen, waarom zou het andere dan waar zijn? Zo, deze gegevens even, naar aanleiding van het artikel, dat het mijn schuld zou zijn, dat Cambuur steeds verliest. Het zal wel aan het feit liggen, dat de beste spelers verkocht zijn. Leeuwarden Ritsko J. van Vliet senior Omstreeks 1938 luisterden de kinderen op woensdagmiddag naar de radio, dan kwam het Radiokinderkoor onder leiding van Jacob Hamel. Dit liedje is er een van: Annemieke heeft gejokt een tweede koekje/Annemieke zit beschaamd in een donker hoek je. Refr.: Oh wat tikt oh wat tikt oh wat tikt die nare klok/Jokkebrok jokkebrok jokkebrok. Annemieke zit heel stil in haar donkere hoekje/Heel gauw zegt ze aan moeders oor alles van dat koekje. Refr.: Weet je hoe de klok nu doet weet je hoe de klok nu doet/Zo is het goed zo is het goed zo is het goed. Ingezonden door onze abon nee, mevrouw Th. K. de Vries Joha te Leeuwarden.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 8