HET STAAT ER WEL MAAR 'T IS NIET WAAR *T KLEINE KRANTSJE Oeroud nieuws uit de Stads- en Dorpskroniek vandr. G.A. Wumkes Wij verzekeren alles wat waardevol voor u is. Friesland Bank Assurantiën VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 9 Gerhardus du Pon, konstschilder in de Bagijnestraat, te Leeuwarden, geeft teekenlessen, 's avonds 6-8 uur. 41765) De vuurtoren te Harlingen bij de Westerkerk is onder de restauratie ingestort. 1759) Stadhouder Willem V komt te Lemmer aan en begeeft zich naar Leeuwarden. 1785) Het gansche vorstelijk huis wandelt door de stad, be zichtigt de weekmarkt en buiten de Tuinsterpoort langs het Vliet de fabrieken van koopman T. L. van der Meu ten. (1785) Gedrukt bij P. Brandsma te Leeuwarden: Egt verhaal van het voorgevallene op de Helder, niet ver van het eylant Texel ten opzichte van de executie der crimi- neele justitie op 8 mei 1974 geoefent aan eenige re bellen van het O. Indische compagnieschip Nijenburg, 2 st. (1764) P. van Buuren op den Eewal te Leeuwarden verkoopt het wonderdoend jichtmiddel, genaamd: het vlugge Cajaputtibalsem. (1822) Bij gelegenheid van het uitgraven van den grond om een graf te delven is men op het kerkhof te Harich gestuit op een kolossalen keisteen, die in lengte en breedte meer dan 1V2 en 3A m. heeft en na veel moei te uitgetild te zijn, is geschat op een gewicht van ruim 5000 pond. Onder den steen, die niet dieper dan twee voet beneden de oppervlakte lag, heeft men eenige beenderen gevonden, die het vermoeden doet ont staan, dat hij gediend heeft als grafsteen in overoude tijden. In 1849 is niet verre van daar een hunnebed, beneden den hoogen boschgrond gevonden, bestaan de uit een massa zware steenbrokken, waartusschen vuursteenen, wiggen, urnscherven, houtskool enz. (1870) De waarnemingen van W. Foppes op de comeet toon den aan, dat zij 6 September de aardklootweg is ge passeerd, dus de zon tegenwoordig een weinig nader als de zon de aarde, maar is van de aarde ruim 1/3 van de zonafstand. 1769) Verloren op Zondag tusschen het stadhouderlijk ge stoelte en de Oud Gedeputeerdenbank in de Groote Kerk te Leeuwarden een gouden snuifdoos, gesloten in een zwart segreinen kastje, binnen met groen flu weel. 1768) Wagenmaker J. Arents naast het Nieuw Blauwhuis buiten Leeuwarden presenteert te verkoopen een fraaie straatkoets met spiegelglazen en met rood trijp gevoerd, benevens een vier-manne-lichtverdekte wa gen met geel trijp gevoerd. 1760) Een menigte eikenschillers uit de omstreken van El- burg, Harderwijk, Nunspeet, komen in Ooststellingwerf in gezelschap van eenige geiten, die hun de noodige melk verschaffen. Zij maken dagen van 17 a 18 werku ren. (1869) Katoenfabriek van A. J. Bruinsma onder Huizum ge bouwd. Daar werd een doek geweven en in den han del gebracht 5/4 el lang en breed, waarop een gezicht op Leeuwarden was gesteendrukt en een Friesche feestmaaltijd omstreeks 1420, volgens teekening van J. H. Matijsen. (1835) A. D. Labes te Harlingen heeft na vier jaren arbeid een miniatuur planetarium samengesteld, dat een waardige plaats bekleedt naast dat van E. Eisinga te Franeker. (1856) Verzekerd onder vertrouwde vleugels Friesland Bank Assurantiën. Zuiderstraat 2 Leeuwarden. Teleloon (058) 299 48 99 Fax (058) 299 47 38 "R. Steinvoorte Makelaar in hui zen" staat er met grote letters in een lichtreclame aan het pand Zuiderplein nummer 39. Maar dat is niet waar. Die meneer R. Steinvoorte leeft niet meer. Hij is al bijna vier jaar dood. Hij is ver moord in zijn woonhuis aan de Troelstraweg nummer 88. Steinvoorte was niet getrouwd en had dus ook geen kinderen, die zijn bedrijf zouden kunnen voortzetten. Toch prijkt die licht reclame er nog steeds, alsof de makelaardij R. Steinvoorte nog bestaat. Roelof Steinvoorte, ofwel Roefie, zoals hij veelal werd genoemd, was een zoon van de zeer bekende Leeuwarder Lammert Steinvoorte. Dat was een echte sportman, die vele jaren heeft gevoetbald in de oude L.A.C. Frisia, die in zijn jonge jaren zeer verdienstelijk schaatste op de lange baan en die ook leider van het Nederlandse voetbalelftal is geweest. Vader Lammert Steinvoorte heeft een autogarage aan de Groningerstraatweg gehad en daarnaast handelde hij veel in huizen, waarin hij eveneens zeer succesvol was: tenslotte bezat hij hele straten in de stad. Waar de oude Steinvoorte ook met anderen aan de praat kwam, in de Friesche Club, waarvan hij lange tijd voorzitter is geweest of in andere hore- caondernemingen, waar hij gezelligheid zocht, altijd bracht hij het gesprek binnen de kort ste keren op het onderwerp "geld", dat hem bijzonder hoog bleek te zitten. De enige van zijn drie kinderen, die ongetrouwd bleef, zoon Roefie, was een min of meer teruggetrokken figuur, die heel wat minder met mensen in aan raking kwam. Hij had weliswaar dat vrij grote kantoor aan het Zuiderplein met de zeer opval lende naam "Steinvoorte" er op, maar er werd vaak gezegd, dat hij eigenlijk alleen zaken deed met betrekking tot de vele hui zen, die van zijn vader waren. In november 1992 kwam vader Lammert Steinvoorte op de hoge leeftijd van twee en negentig jaar te overlijden. Amper drie maanden later, op de vijfde februari 1993, werd in de ouderlijke woning aan de Mr. R J. Troelstraweg het stoffelijk overschot aangetroffen van de toen twee en zestig jaar oude zoon Roefie. Hij bleek geweld dadig om het leven te zijn gebracht door steken met een scherp voorwerp en harde sla gen op het hoofd. Hoewel er een groot onderzoek op touw werd gezet om de dader of daders te vinden en er ook een beloning van vijf en twintig duizend gulden werd uit geloofd, heeft dat tot geen enkel resultaat geleid: de moord op Roelof Steinvoorte, van wie eer der al een volle neef door moor denaarshanden om het leven was gekomen, bleef onopge lost. Maar de opvallende reclame, de aanduiding met de naam "R. Steinvoorte Makelaar in huizen" bleef dus bestaan en doet ons, jaren na zijn dood, nog altijd aan hem herinneren...

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 9