'T KLEINE KEANT5JE De twintigste eeuw in ons Leeuwarden BRIEF VAN BRAM UIT AMERIKA VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WÉRELD ER OMHEEN pagina 15 De Leeuwarder Muziekschool krijgt in september een nieuwe huisvesting en wel in het vroegere Gemeen tehuis van Leeuwarderadeel aan de Schrans. Het Frysk Orkest biedt de school een feestconcert aan in de Harmonie. De directeur van de school, Jan Masséus, wiens Concerto voor piano en orkest wordt uitgevoerd met de componist als solist, krijgt een Gouden Viooltje uitgereikt. (1966) Er komt een tweede krant in Leeuwarden. Na de al sinds 1752 bestaande Leeuwarder Courant zal er nu ook Het Leeuwarder Nieuwsblad verschijnen. Het is een uitgave van de familie Hepkema, die - in Heerenveen - al lang Het Nieuwsblad van Friesland uit geeft. Het Leeuwarder Nieuwsblad krijgt zijn drukkerij en kantoor in een zeer representatief pand aan de Galileër Kerkstraat. (1907) Er vallen twee doden bij een noodlottige brand in de Vuurwerkfabriek van de firma Schuurmans aan de Harlingertrekweg. Eerder is dezelfde fabriek ook al door branden eisterd geweest. (1937) De gemeenteraad van Leeuwarden neemt het besluit de Prins Hendrikbrug, nog altijd een vrij smalle draai brug, te vervangen door een vaste brug. Het karakter van de vaart langs de Willemskade zal dan geheel ver anderen. Altijd immers is hier een levendig scheep vaartverkeer geweest, denk maar aan de hier immer aanwezige schepen van de Stanfries en aan de beurtvaarders, die er altijd doorkwamen. Er gebeurt wat groots in het hart van Leeuwarden: op het Wilhelminaplein wordt een reusachtige parkeerkel der aangelegd. De auto"s kunnen er aanstonds op twee verdiepingen worden gestald. En op het dak van de kel der zullen, net als vroeger, kermissen kunnen staan. (1978) Er zijn een maand lang vliegdemonstraties èn rond vluchten bij en vanaf het vliegveldje aan het Kalverdijkje. Daarbij maakt een Poolse parachutist, wat niet de bedoeling is, een lelijke landing in een sloot. (1920) De koffiehuishouder Gerrit Jan Regnery heeft het vroe gere woonhuis van Mr. H. D. Ketwich Verschuur op de hoek van de Sophialaan en de Van Swietenstraat laten verbouwen en opent het nu als Hotel, Café-Restaurant. Het krijgt de naam De Kroon. (1911) Een steeds zeldzamer wordend verschijnsel: er slaan twee paarden op hol en wel in de Bleekerstraat. Een bediende van Stokvis brengt de dravende dieren tot stil stand bij de De Wetstraat. (1949) Er wordt nu al zoveel gevoetbald in onze provincie, dat men het wenselijk vindt een speciale bond op te richten. Dat gebeurt in een vergadering in het Oranjehotel en het wordt de Friese Voetbal Bond. (1904) De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland betrekt een uit 1874 daterende fraaie villa op de hoek van de Willemskade en de Sophialaan. (1926) De N.T.M., de Nederlandsche Tramweg Maatschappij, gaat in Leeuwarden van start met een stadsdienst met vijf lijnen. Het wordt een moeizaam begin. De volks mond spreekt al gauw van "autotochten van ouden van dagen". (1947) Het Oldehoofsterkerkhof, ooit een vredige plaats waar de Leeuwarders hun laatste rustplaats vonden, krijgt een geheel andere bestemming: de gehele ruimte wordt als parkeerplaats ingericht. De voorziening blijkt nodig nu het aantal auto's in de stad nog voortdurend stijgt. (1978) Op de twee en twintigste mei wordt de beruchte Leeuwarder oorlogsmisdadiger Francois Exavarius Lammert voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Na negen tien jaar kan hij in Breda de gevangenis De Koepel ver laten. De man, die zovele doden op zijn geweten heeft zal nog ruim zeven jaar buiten Friesland in vrijheid kun nen leven. (1964) In 1949 zijn mijn familie en ik naar Californië geëmigreerd. Hoewel het Hollands praten en lezen nu nog best gaat, wordt het schrijven toch wat moeilij ker. In een vorig Kleine Krantsje zag ik foto's van verschillende gevelstenen, zoals die van "In de Karseboom" in de Monnike- muurstraat, in welk huis ik in de veertiger jaren heb gewoond. In september 1934 ben ik in Leeuwarden en de Sontstraat geboren en kort daarna is mijn vader, Liekele of Nico, een taxi bedrijf begonnen en verhuisden we naar de Oostersingel, waar we boven de garage woonden. Vlak naast ons was een snoep winkeltje. Begin '39 zijn we weer verhuisd en wel naar de Nieuweburen, dicht bij de Breedstraat. Mijn vader had toen een garage in het pand, waar de handelaar Winsemius in had gezeten. Daar heeft een Dirk Faber in 't Kleine Krantsje ook over geschreven. Wij woonden toen naast de garage en boven de bakkerij van Andela, dus vlak naast Faber, die ons misschien nog kan herinneren. Na twee jaar in Assen te heb ben gewoond, kwamen we weer in Leeuwarden waar mijn vader op de Eebuurt een garage en vulcaniseerbedrijf voor fiets- en autobanden kreeg. Ongeveer 1942 zijn we naar de Monnikemuurstraat 107 ver huisd, en kwamen we in een huis van de schoorsteenveger Delea. Ik kan me nog goed herinneren dat de Duitse soldaten altijd langs ons marcheerden. Die gingen dan van het Gymnasium en School 7 naar de H.B.S. aan het Zaailand. Ook onze buren, Boonstra, kruidenier, Spinde laar, groentezaak, Ten Hoeve, viszaak, Westerhof, bakker, Jonker, fotograaf, Engelmoer, ijzen/varen, De Vries, kapper, en de familie's Klaver, Walstra, Posthumus en Hollander kan ik me nog goed herinneren. In die tijd ben ik jaren bevriend geweest met een Jopie Ferwerda, die woonde op de Breedeplaats. Zijn vader had een groentekar en stond ook wel op zaterdag op de markt op de Nieuweburen. Jopie was een hele goede voetballer en heeft meen ik in de jaren rond 1955 nog voor de voetbalvereniging Leeuwarden gespeeld. Maar ik weet het niet zeker. We zijn in maart 1949 van de Monnikemuurstraat naar Ameri ka gegaan en ik heb niet meer van hem gehoord. Ik zat toen in de tweede klas van de U.L.O. op de Wisses- dwinger en daar waren o.a. de meesters Schaap, Krips, Ridder, Schiphof, De Bruin, Oly (Oliebol) en niet te vergeten de heer Heyneker. Wat was dat een aardige man en nogal goed in Leeuwarden bekend. Afsluitend zou ik willen vragen of er nog iemand is die contact met me wil opnemen of zich mijn familieleden nog herinnert. Ik ben me nu met pensioen, dus heb het wel aan tijd. Ik vind 't Kleine Krantsje prach tig en zie er iedere maand erg naar uit. Jammer, dat ik nog niet zo lang abonnee ben. Ook al ben ik nu al zeven en veertig jaar uit Leeuwarden vandaan, deze stad is nog altijd "my hometown". Ik hoop, dat ik nog lang abonnee mag blijven van uw krant. Porterville, California, USA 93257 Abraham Dijkstra O ja, mijn moeder, Greta is in 1972 overleden; m'n vader, Nico is nu zeven en tachtig en nog in goede gezondheid. "Bram" Deze foto van een Winkel van Weleer werd ons toegezonden door onze abonnee mevrouw A. H. Laverman-Weistra te Leeuwarden en wat we hier zien is de groentewinkel van haar groot ouders op de hoek van het Zuiderplein en de Posthoornsteeg. De heer Durk Weistra en zijn vrouw Hendrikje Weistra-Mendel staan in de deuropening. De zaak is hier heel lang gevestigd geweest en het was in het begin van de vijftiger jaren, dat Durk Weistra het als zestiger met z'n appels, peren en pruimen voor gezien hield. Daarna heeft hij nog lang geleefd, want het was op z'n negentigste, dat hij in 1984 overleed. Zijn vrouw, Hendrikje Mendel, een zus ter van de Mendels, die al eerder in onze krant ter sprake kwamen, in 1891 geboren, overleed in 1975. Van de drie jongens en twee meisjes, die het gezin had, kwamen Johannes en Bauke Gerrit ook in de groentenhandei terecht. Johannes kreeg een zaak aan de Voorstreek op nummer 49 en Bauke had een bedrijf op Voorstreek 11. In 1950 emigreerde Johannes naar Canada. Daar is hij overleden - ook Bauke Gerrit is al gestor ven en wel in 1994. Met de derde zoon, Jelke of Jelle, is het allemaal raar gegaan. In de oorlog besloot hij naar Duitsland te vertrekken, wat bij de oude heer Weistra bepaald niet in goede aarde viel. "Als je inderdaad gaat, hoefje hier niet terug te komen" moet hij heb ben gezegd. En zo ging het ook: Jelle is nooit teruggekomen en niemand weet waar hij is gebleven. Heeft hij de oorlog overleefd en altijd onthouden, wat zijn vader had gezegd? Eenmaal is er nog eens een klant in de winkel aan het Zuiderplein geweest, die zei meer over de verdwenen zoon te kunnen vertellen. Mevrouw Weistra haaste zich naar boven om haar man te waarschuwen. Maar toen beiden weer beneden kwamen, bleek de onbe kende spoorloos te zijn vertrokken. En ook daarna heeft de familie taal noch teken van de verdwenen jongen gehoord. Van de beide dochters van het echtpaar leeft er nu nog een, Annie, die drie en tachtig is en in Franeker woont. Zijn er meer lezers van 't Kleine Krantsje, die ons voor deze rubriek "Winkels van weleer" even een soortgelijke foto in bruikleen willen afstaan? Wij houden ons daarvoor beleefd aanbevo len. Redactie 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1 - 8921 BP Leeuwarden, telefoon 2120302.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 15