LEEWADDERS, WAAR IS DIT? LANDWACHTER KON NIET ZO GAUW REKENEN T KLEINE KRAHTSJE ANNELIES JOKKEBROK HIER LACHTEN OPA EN OMA OM VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Begin februari 1946 kwam er een brief via de Amerikaanse ambassade, waarin melding werd gemaakt dat Pake, op uit drukkelijk verzoek van zijn drie zonen in Amerika, de speciale permissie werd verstrekt om op 20 februari van dat jaar naar de Verenigde Staten te vertrekken. Per vliegtuig... Praktisch alles was al geregeld. Pake moest zich nog wel persoonlijk melden bij de Ambassade in Amster dam (voor de duidelijkheid: de oorlog was pas achter de rug en het vervoer in het binnen-, maar vooral naar het buitenland was nog niet helemaal op orde!) "Dat doen ik,zei Pake direct, "ik wil myn jongens graach weer eens sien.Zo geschiedde. Na zijn bezoek in Amsterdam wer den de nodige paperassen klaargemaakt en enige dagen daarna kwam de ticket, waarbij ook de tijd van vertrek stond vermeld. Mijn ouders brachten Pake naar Schiphol, per taxi van een bekende Leeuwarder taxi ondernemer. Zij moesten daar aangekomen, ruim twee uur wachten temidden van andere passagiers. Op een gegeven ogenblik kwamen een man en een vrouw op Pake af en infor meerden of hij naar Amerika ging. Pake kon dat bevestigen. "Onze tante gaat ook.mee, wilt u dan misschien een oogje in het zeil houden?" Kennelijk hadden ze veel ver trouwen in zijn robuuste figuur. "Waar is uw tante dan?" infor- Stadgenoot Jacobus Dou- ma, geboren in 1873 en overleden in 1952, is jaren lang brugwachter geweest van de spoorbrug over de Harlingervaart bij Schenken schans. In die tijd heeft hij heel wat meegemaakt. Een kleindochter heeft nu als "Saskia" verschillende bele venissen van haar Pake op schrift gesteld. meerde Pake. Ze wezen naar een klein grijs, ietwat in elkaar gedoken vrouwtje, dat stil voor zich uitstaarde. 'Tante heeft in een kamp geze ten en gaat nu naar haar doch ter in Amerika. Die zullen haar afhalen in New York." "Se is zeker fan joadse afkomst?" vroeg Pake, begrij pend. De begeleiders van tante knik ten: "Al haar directe familie hier in Nederland is omgekomen, wij zijn verre verwanten van haar overleden man." Pake met zijn grote hart liep meteen over van medelijden en stapte op het vrouwtje toe met de woorden: "Jou gane dus oek naar Amerika, net as ik. We salie fliege, mar dan binne we der oek gau. Bang hoeve je niet te wezen, hoar!" Toen er werd omgeroepen dat de passagiers zich naar het vliegtuig konden begeven, greep Pake het broze wijfje bij de arm. Het had flink gesneeuwd. In die tijd was het nog mogelijk dat de wegbren gers tot aan de vliegtuigtrap mee mochten. Zo schuifelden ze allen over een vrijgemaakt maar toch nog slecht begaan baar pad tot aan de vliegtuig trap. Daar werden de namen afgeroepen van de vertrekken- den. Pake's naam ook, waarop hij luid antwoordde: "Present!" Maar hij bleef staan wachten tot het joodse vrouwtje ook was opgeroepen. Toen greep hij haar weer bij de arm en zei: "Kom moeke, gau erin, het is hier veuls te koud." Hij onder steunde haar bij het beklimmen van de trap. Beiden verdwenen in het vliegtuig. Het zal haar niet aan oplettend heid van Pake hebben ontbro ken. Een armzwaai voor een van de raampjes gaf even later aan dat Pake een zitplaats aan de raamkant had gekregen... Saskia paginal Wij kunnen ons voorstellen, dat er een Ontvanger van de Belastingen bestaat, die Rijkaard heet. Maar die kennen we niet. De bekendste en misschien ook wel de rijkste Rijkaard in dit land had een geheel ander beroep, namelijk dat van beroepsvoetballer. Zelfs dienen we te spreken van het tegendeel voor wat de stad Leeuwarden betreft, want ooit hebben we hier een Hoofdonivanger van de Directe Belastingen gehad, die Zondergeld heette! Hij was dat tot mei 1968 en het ligt voor de hand, dat uitgerekend hij, die met meer geld, dan iemand anders te maken had, met deze voor hem zo zonderlinge naam is geplaagd. In het vorige nummer staat een liedje dat AVRO's kinderkoor vroeger onder leiding van Jacob Hamel zong. Ingezonden door mevrouw Th. K. de Vries- Joha. Dat versje was niet helemaal compleet. Het ging zo: "Anneliesje heeft gejokt om een tweede koekje/Annelies zit nu stil in een donker hoekje/O, wat tikt die nare klok: 'Jokkebrok, jokkebrok, jokkebrok'." "Kom ga spelen in de zon" zei zoeven moesje/"Hans en Miep zijn in de tuin, is er iets m'n snoesje?"/0, wat tikt die klok nu naar: "Zeg het maar, zeg het maar, zeg het maar."/ Anneliesje komt nu stil uit haar donker hoekje/En ze zegt aan moeders oor alles van dat koekje/Weet je, hoe de klok nu doet: "Zo is 't goed, zo is 't goed, zo is 't goed." Leeuwarden A. M. Hoekema-van Kampen Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen I naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was hel..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. In de oorlog zong het duo Snip en Snap een liedje dat begon met: "Holderdebolder, wij heb ben een koe op zolder". Die koe was een "hamsterkoe". Mijn oom had in oorlogstijd ook zo'n hamsterkoe. Zij stond niet op zolder maar, toch ook wel onge bruikelijk, in een stal in het cen trum van Leeuwarden. Om pre cies te zijn: in de Haniasteeg. Mijn oom had namelijk een expeditiebedrijf en zijn koe stond in de stal bij zijn trekpaar den, helemaal achteraan. Die koe stond daar zogezegd "clan destien", een woord dat in oor logstijd een andere klank had dan nu. De koe was er voor de melk en nu en dan haalden mijn broer of ik 's avonds bij mijn oom melk. Die melk ging in een fles en die fles melk namen we dan mee naar huis in een akten- tas. We deden dat altijd zo ongeveer tegen "Sperrzeit". Het was dan wel zaak om op tijd weer thuis te zijn. Thuis dat was halverwege de Wijbrand de Geeststraat. Op zekere avond waren mijn broer en ik te laat. Er waren op straat geen mensen meer te zien, maar aan het einde van de Nieuwe Oosterstraat, op de hoek bij de sigarenwinkel, ston den twee landwachters met grote geweren over de schou der. Ze hielden ons aan en een van beiden vroeg naar onze namen. Mijn broer noemde zijn voornaam en een valse achter naam en dus gaf ook ik diezelf de valse achternaam op. Vervolgens vroeg de landwacht mij mijn geboortedatum. Ik noemde opzettelijk ook een ver keken elkaar even aan en dach ten kennelijk precies hetzelfde. Mijn broer draaide zich snel om en vloog als een haas de brug over. Met dezelfde startsnelheid rende ik de andere kant op, rechtstreeks de straat in waar van ik de naam ben vergeten maar die parallel loopt aan de Oosterkade. Via de andere brug tussen Oostergrachtswal en Oosterkade kwam ik thuis. De route van mijn broer was korter dan de mijne: hij was eerder thuis dan ik. Toen ook ik aan kwam werd ik met opluchting ontvangen. De tas met melk had ik nog bij me. Wat de landwachters gedaan hebben weet ik niet. We hebben geen van beide omgekeken. Hun geweren zijn naar ik aan neem over de schouder geble ven. Het had slechter kunnen aflopen. Maar, in alle beschei denheid, mijn broer en ik zijn altijd goede hardlopers geweest. Groningen CBN "Wil je nog een klein stukje kip?" vroeg de gastvrouw aan tafel. "Nee, dank u wel," antwoordde de gast. "Wat? Geen kip meer?" vroeg de gastvrouw verbaasd. "Kip wel, maar niet een klein stukje," vond de gast. keerde datum. Daarna vroegen ze ook mijn oudere broer wan neer hij was geboren. Helaas had mijn broer de door mij opgegeven geboortedatum niet goed verstaan. Omdat hij een voor die tijd gevaarlijke leeftijd naderde gaf hij een jongere leeftijd op. Maar tot mijn schrik noemde hij hetzelfde geboorte jaar en een geboortemaand die ons leeftijdsverschil van ruim twee jaar tot ruim zes maanden reduceerde. Onze ondervrager keek daarop enige tijd peinzend voor zich heen. We zagen hoe hij in gedachten aan het reke nen was. Toen haalde hij een pen en een opschrijfboekje tevoorschijn. Mijn broer en ik voelden dat het fout zat.'We

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 17