REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR 'T KLEINE KKANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG DE AVONTUREN VAN JUFFROUW KNIP EN KNAP VLIEGTUIG NEERGESTORT OPSPORING VERZOCHT BOELENS Glas Best Glas B.V. VOORSTREEK 80 Leeuwarden, 058-2129784 VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 19 adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlstraat 6-10 058 - 2124984 23. Over Beekhuis, de nach tegaal en Van der Beek Het is maandag 4 november 1996 's avonds half acht wan neer juffrouw Knip schoon en verfrist de badkamer verlaat en zich vervolgens zorgvuldig kleedt. Ze is daarmee nauwe lijks klaar of daar rinkelt de schel. Even later zit juffrouw Knap al in de kamer terwijl Knip koffie zet. Knip: 'Dat je het aandurft hier met die storm te komen.' Knap: 'Och, ik vind het een sport om iedereen met flinke tegenwind voorbij te fietsen. Dat lukt me ook aardig, alleen tegen oom Piet kan ik niet op.' Knip: 'Inderdaad, die vliegt alles voorbij!' Knap: 'En straks terug heb ik de wind in de rug... ik wilde er trou wens toch even uit. Ik had zo'n bewogen dag... vanochtend hadden we een herdenking op het werk, omdat het vandaag zestig jaar geleden is dat Cornelis Beekhuis overleden is. En vanmiddag was ik in 't Provinciehuis, daar werd de eerste CD van Leny Dijkstra gepresenteerd aan staatsse cretaris Aad Nuis. Leny Dijkstra zong terplekke ook nog een aantal liedjes. Het werd hoog tijd dat er een CD van de Nach tegaal van Friesland op de markt kwam. Van iedereen die een liedje kan zingen worden tegenwoordig CD's gemaakt, dus werd het hoog tijd dat er een CD kwam van iemand die mooi kan zingen. Haar grootmoeder kon ook mooi zingen. Die zong vroeger wel samen met de moeder van oom Piet zijn nicht.' Knip: 'Hoe kan dat dan...' Knap: 'Die nicht van oom Piet komt uit Beetgum, haar vader had een functie bij de zuivelfa briek in Berlikum. Later ging die fabriek op in de Lijempf. De broer van oom Piets nicht was vroeger kameraad met Tetman en Jarich de Vries. Leny Dijkstra is een dochter van Tetman de Vries.' Knip: 'O, die nicht van oom Piet woont zeker in Huizum.' Knap: 'Ja, vlakbij oom Piet.' Knip: 'Wie was Cornelis Beekhuis...?' Knap: 'Beekhuis was Meester in de Rechten en was jarenlang advocaat en procureur bij het Gerechtshof en de Rechtbank in Leeuwarden. Rond de laatste eeuwwisseling was hij wethou der en va« negentienvijfentwin tig tot zevenentwintig was hij nog eens wethouder van finan ciën.' Knip: 'Na de oorlog was er geloof ik ook een Beekhuis, want daar hoorde ik mijn vader wel eens over.' Knap: 'Ja, die woonde bij ons in Huizum. Beekhuis die zestig jaar geleden stierf, was een belangrijk man voor Leeuwarden. Door zijn toedoen werd het Stedelijk Orkest in negentienachttien een volwaar dig symfonie orkest. Het jaar daarop werd Willem Zonder land dirigent varl het Symfonie Orkest Leeuwarden. Mijn groot vader ging daar vroeger vaak naar toe. Maar ook voor de sport was Beekhuis een promo ter, met name de schaatssport.' Knip: 'Dit jaar is de kapper van mijn vader ook overleden.' Knap: 'Je bedoelt zeker Van der Beek.' Knip: 'Ja, hoe wist je dat!' Knap: 'Dat hoorde ik van oom Piet, die was bijna vijfentwintig jaar klant bij Kapper Van der Beek, eerst op de hoek van de Korfmakersstraat en Herestraat en later aan het Oranje- Nassaupark bij de Emmakade.' Knip: 'Volgens mijn vader was hij een heel aardige man.' Knap: 'Dat geloof ik ook wel, hij was ook al enkele jaren bezig met zijn memoires. Het eerste deel is dit jaar uitgekomen en heet Haar-scherp. Ik heb een exemplaar van oom Piet gekre gen. Het is een sfeervol boekje, je ziet het gewoon voor je gebeuren, zo suggestief is het geschreven, en met de nodige humor.' Knip: 'Heb je ook CD's met Rafael Kubelik? Die is dit jaar overleden.' Knap: 'Ja, dat weet ik. Hij werk te de laatste jaren al niet meer. 'Ik heb een aantal symfonieën van Mahler gedirigeerd door Kubelik. Van de Vierde symfo nie ken ik geen mooiere dan die onder leiding van Kubelik. De Vijfde symfonie met Kubelik is ook prachtig, alleen de uitvoe ring van Barbirolli klinkt nog overtuigender.' Knip: 'Ik heb de Achtste en Negende symfonie van Dvorak met Kubelik, die vind ik erg mooi.' Knap: 'Dat zijn hele mooie, van de Achtste bestaat ook nog een hele mooie onder leiding van Barbirolli.' Knip: 'Wil je de Achtste symfo nie van Dvorak nu wel horen?' Knap: 'Ja, daar ben ik wel voor in de stemming. De koffie is lek ker.' Knip: 'Dank je!' Een klein uur later. Knap: 'Van der Beek was ook mede-oprichter van de Stich ting tot Behoud van de Toren.' Knip: 'Je bedoelt de Bonifacius- toren zeker.' Knap: 'Ja, die stichting jubileer de dit jaar ook. De stichting is in negentienéénenzeventig opge richt in Hotel De Bleek, tegen over de echte De Bleek, waar Janny nu in woont.' Knip: 'Maar goed dat die Stichting is opgericht, anders was de Voorstreek niet zo mooi.' Knap: 'Och, alles went. Maar de Bonifaciustoren is een sieraad voor de Voorstreek, dat heeft Cuypers destijds goed beke ken.' Knip: 'Op de Voorstreek is nu geen één groentezaak meer.' Knap: 'Ja, dit jaar verliet de laatste groentezaak de Voor streek. Vroeger waren er ten minste vier, misschien nog wel meer.' Knip: 'In die groentewinkel ver kopen ze nu badkuipen.' Knap: 'Die zijn ook nodig, net als groente en fruit.' Knip: 'Mijn vader zei dat Van der Beek ook rondleidingen hield tijdens de Open Monumenten dagen. Knap: 'Ja, ik ben hem ook wel eens tegen gekomen met oom Piet in één of ander gebouw dat opengesteld was.' Een kwartier tater zit juffrouw Knap weer op haar rijwiel en zonder te veel inspanning is ze toch snel thuis dankzij de stormachtige wind. Chris Visser (Vervolg van pag. 3) verlospunt bij de linkerkant van de brandweerkazerne. Het aar dige daarbij was, dat wanneer de zoeker vanuit het punt vlak bij de linkerkant van de foto richting Nieuwestad keek, de afstand naar de verlos voor de zoeker en gezochten precies even groot was, zodat het echt op wie het hardst kon lopen aankwam." De kleine Rienis, over wie de heer Ten Thije schreef, werd ook door de heer Henk Heidoorn te Sneek genoemd: "Na de oorlog woonde er boven het winkelpand van Meyer-is- leder een chauffeur van de Drietax en in dit gezin was een zoon, die niet was volgroeid." Kwam de naam Meyer in vele tientallen inzendingen voor, ook andere bewoners van deze buurt werden dus genoemd, zoals bijvoorbeeld ook (vele malen) Terpstra in kachels en haarden, Steinvoorte van de Stein-fietsen, Minks de garage houder, de bekende stucadoor Flisijn, "die graag een borrel lustte" en de hoefsmid Smits, aan wie mevrouw J. Boersma- van der Wijk te Apeldoorn als herinnering bewaart, dat zij daar vroeger als kind "wel bleef staan te kijken als een paard nieuwe hoeven onder kreeg. Ik was dan verbijsterd dat die man een rood gloeiend ijzer uit het vuur haalde, dat met veel gesis in een emmer koud water hield en dan onder een been van het paard sloeg met grote spijkers - ik vond dat vreselijk zielig." Was het beantwoorden van onze gebruikelijke vraag voor heel velen gemakkelijk, dat was het zeker ook voor mevrouw E. Meyer-van der Meulen te Leeuwarden, die ons verrast berichtte: "Ik herkende mijn oude woning, waar ik negen en dertig jaar heb gewoond." Nu de hoogste tijd voor de prijs- winnares, mevrouw K. Smit-de Boer, Trosdravik 65 in Leeuwarden, die haar oplos sing voorzag van de simpele notitie "de eerste keer dat ik meedoe." In 't Kleine Krantsje van novem ber 1996 in de rubriek "As jou het mij frage..." wordt in het arti kel "Beschieting boerderij" van de heer D. S. Drijver, onder meer melding gedaan van een noodlanding van een Heinkel 111 aan de Poppeweg in Leeuwarden. Tijdens de oor logsjaren toen ik in de Sumatrastraat woonde is er een Duitse nachtjager"neerge stort achter de boerderij van de familie Schat aan de Poppeweg in de buurt van de schiphuizen. Ik herinner mij dat 's avonds of 's nachts een vliegtuig loeiend en brandend als een fakkel overvloog en even later neer stort. Met de kinderen uit de buurt zijn we de volgende dag gaan kijken. Wij mochten niet bij het neergestorte vliegtuig komen maar hoorden dat de piloot en zijn herdershond waren omge komen. Beetsterzwaag P. Poortman Onze abonnee A. Veenstra, 'Archipelweg 184, 8924 3N te Leeuwarden, telefoon 2670139, verzoekt opsporing van het LIEDJE of rijmpje uit vroeger jaren, waarvan de eerste twee regels waren "Omke Tomke, fiele momke". "Zelf heb ik het tussen mijn oude liedjes niet kunnen vin den; vandaar mijn vraag of iemand dit kent." Directie en medewerkers wensen hun afnemers een voorspoedig en gelukkig nieuwjaar LEEUWARDEN Orionweg 55 Postbus 676 8901 BL Leeuwarden Tel. (058) 284 78 47* Mr. Cornelis Beekhuis (1858-1936) Jaap van der Beek (1918-1996)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 19