'T KLEINE KRANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN HANDELLLLLOOOO... 't Was omstreeks 1960, dat we in de Auke Stellingwerfstraat woonden. Eens leende ik daar even mijn handnaaimachine aan mijn overbuurvrouw uit. Voor ik ermee de straat over stak bleef ik even op de stoep staan, dan kon de "Voddeboer" met zijn handkar passeren. Maar hij liep niet door, maar stopte netjes en riep: "Klap die er maar op, meid!" Ik zei: "Wat? Mien goeie naai machine, die he'k nog altied van mien skoanmoeke..." Maar volgens die voddeboer mankeerde er van alles aan, dat zag hij blijkbaar zo maar, dus hij zei het nog maar eens: "Klap die er maar op, meid!" Ik zei: "Nee, jong, hij naait nog best, dat gane jou mar mooi vedder..." En dat deed hij toen ook, onder het herhaald uitroepen van zijn bekende "Handelo! Handel! Handelllooo!" Apeldoorn Geertje van der Schaaf ER IN GETUIND... Dat was een meevallertje in het novembernummer van het Kleine Krantsje. Daarin wordt immers even uit de doeken gedaan, dat ik lang niet de eer ste en enige was, die dacht: wat is er nü met de redacteur? Kon hij niet aan de straatnamen van de wijk zien, dat daar de ont dekkers en uitvinders worden geëerd? Eén telefoontje was voldoende om te weten te komen dat mij al velen waren voorgegaan en dus snel: einde gesprek; de bedoeling was mij duidelijk toen. Natuurlijk was het van de opdrachtgever van dat straat naambord Rontgenstraat onjuist om een zo uitgevoerde opdracht te plaatsen op de hoe ken van de straat. De maker van die naamborden had in hoofd letters niet de beschikking over een o-umlaut. Ik ken dat uit het vak waarin ik ben opgeleid. In Was het misschien deze "Rooie Mienkes", die dat zei: "Klap die er mar op, meid?" (Foto: Fenno Schoustra) de typografie bestaan vele let tertypen maar geen één heeft boven de hoofdletters (kapitalen genoemd) de accenten. Wel bij de kleine letters (onderkast genoemd) waarin u deze bijdra ge thans leest. Vroeger, maar nog kort geleden, stonden de letterzetters uit de onderkast en de bovenkast hun zethaken te vullen; later op de zetmachines uit de magazijnen. In beide gevallen waren accenten boven de hoofdletters niet aanwezig. Wie nog eens in een drukkerij museum kijkt en zich de kapita len (hoofdletters dus) laat tonen, zal begrijpen waaróm dit niet kon. Dus als de leverancier zulke borden moest "drukken" in hoofdletters had hij er op moe ten wijzen dat hij dat niet kon! een winkel in electrische goede ren, lampekappen, lampen enzovoort. Ik ben er vaak in huis geweest. David had, geloof ik, nog een oudere zuster, of misschien wel meer; dat kan ik me niet goed Assen L. Scheepstra GERARD SIJSES In het novembernummer van het K.K. staat onder het kopje "Grote voldoening" een stukje van Poortvliet. Hij refereert aan enige stukjes over N.B.A.S., waarvan een van "Gerard Sijses". Hij is daar mis mee. Mijn broer Gerard is wel een korte tijd lid van de N.B.A.S. geweest, maar het stukje in 't K.K. was van mij. Gerard is bijna vijf jaar geleden overleden. Leeuwarden J. J. Sijses FAMILIE KRAMMER Toen mijn familie en ik op de Nieuweburen woonden, onge veer 1939, was ik bevriend met een David Krammer. Wij waren beiden van dezelfde leeftijd, ongeveer vijf jaar. De familie Krammer had een winkel aan de Voorstreek tus sen de Nieuweburen en de Leeuwarder Courant - daar is nu het Rennershuis. Dat was herinneren. De familie is in de oorlog in Duitsland omgeko men. Dat is zowat alles wat ik er van weet. Is er al eens over geschreven in 't Kleine Krantsje? Ik zou graag willen weten wat er precies met de familie is gebeurd. Porterville U.S.A. Bram Dijkstra Het echtpaar Krammer- Visser, dat wij ons herinne ren als "bovenstebeste men sen" had vier kinderen, Andries, geboren in 1927, Charlotte, geboren in 1929, uw vriendje David, geboren op 17 oktober 1934 en Judith, die geboren werd in 1937. Als jonge klant heb ben wij eens enige tijd in de winkel van Herman Krammer aan de Voorstreek vertoefd, waar zich toen tus sen de bedrijven door een nooit eindigende dialoog afspeelde tussen de vader en de oudste dochter, toen misschien een jaar of vijf oud; "Pappe!" - "Lotje!" - "Pappe!" "Lotje!" enzovoort enzovoort. Overigens verge ten we nooit het beeld in de oorlog van de zeer angstige en nerveuze moeder, die slechts even tijd kreeg om brood te halen bij Van den Berg. Vader Herman, die officieel Heiman heette, is in augustus 1942 op z'n drie en - veertigste naar Westerbork gebracht. Drie maanden later is de moeder Julia Krammer-Visser, twee en veertig jaar oud, met haar vier kinderen op eigen ver zoek naar Westerbork gebracht om daar met de vader verenigd te worden. Op de zevende mei 1943 is het gehele gezin door de Duitsers in het Poolse ver nietigingskamp Sobibor om het leven gebracht. Red. 't KI. Kr. HET BLAD WIJ In de dertiger jaren verscheen bij de Arbeiderspers het week blad "Wij", - ons werk, ons leven - voor een dubbeltje per nummer. Daarin stonden foto's, maar stond ook een feuilleton van Emmy Ritter, over een vrouw, die gezocht werd door de S.D. en waarbij het gevaar hoe langer hoe groter werd. Men bedacht een plan om haar in een lijkkist met goede docu menten naar Nederland te ver voeren. Er werden luchtgaten in de kist geboord en het vervoer werd geregeld. Ze zal wel een slaapmiddel of iets dergelijks gekregen hebben, want het ver voer zou in ieder geval elf uren duren. Het was heel spannend, maar ze bereikte ons land. In de jaren '40-'45 heb ik nog vaak hieraan teruggedacht. Behalve met het blad "Wij" kwam men ook met kinderboeken voor jon gens en meisjes, vijf en twintig cent per stuk. Mijn man en ik hebben de nummers: 3. Haar groote avontuur (Nelly Wesse- ling); 15. Hannie op Kostschool (B. v. Sandvoort); 16. Ver schoppelingetje (Cor Linde man); 23. De vergulde hond (A. v. Witzenburg); 25. Pension "Westduin" (H. de la Rive Box); pagina 5 28. Zijn eerste 6-daagse (Kor Heerkens); 31. Snoetje als assistent (Guus Betten Jr.). De boeken zijn geïllustreerd o.a. door C. Boost en Frans Mandost Tzn en verscheen in het formaat 11 x 27 cm. Wie weet of er nog meer zijn en wie heeft nog andere zijn of haar bezit? Leeuwarden Tiet Wielinga Steijnstraat 1, 8917 BV Leeuwarden Telefoon 2130129 MOLEN"DE JONGE" Naar aanleiding van het artikel tje van B. van Raalte in het vori ge Kleine Krantsje over de molen "De Jonge" van Piebe Piers Tanja die vroeger in Leeuwarden stond en die we nu in Overijssel vinden, hebben wij een foto van deze molen gemaakt. Regelmatig maken mijn man en ik met zijn moeder een autoritje langs de IJssel en passeren dan ook deze oude "Leeuwarder" molen. Deze is niet meer als korenmolen in werking, maar wordt nu gebruikt als kunstgalerie. De naam "De Vlijt", die de heer Van Raalte noemde, konden we niet ontdekken: aan de dijk staat wel een bord met het opschrift "Galerie de Marnemolen". In Wapenveld staat ook een molen en ons werd verteld, dat deze "De Vlijt" heet. Schoonhoven Mevr. R. Wibbens-Kamp Hartelijk dank voor de zeer sfeervolle foto's, die u ons toezond van de molen, die - een vreemde gedachte eigenlijk - onze voorouders aan het begin van de Harlingertrekweg in Leeu warden hebben zien staan. Ook onze abonnee de heer A. Brouwer te Leeuwarden was zo attent en vriendelijk ons te verrassen met een zelfgemaakte foto van deze molen, die nu dus al heel lang het landschap van Overijssel siert. Ook voor hem heel veel dank! Red. 't KI. Kr. Een vreemde gedachte eigenlijk: onze voorouders hebben deze molen aan de Harlingertrekweg zien staan.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 5