„LA VENEZIA" b/\ Makelaardij^ MARTEN'S "CAFETARIA VV 'KLEINE KRANTSJE Zoekt U verpozing 't RENNERSHUIS JAAR, 1941" inAnifiII'9 1996 nieuwestad 56 leeuwarden 17,50 26,50 POPULAIRE LEEUWARDERS aan- en verkoop van huizen taxaties - woonhuizen - bedrijven hypotheekadviezen assurantiën ArVCTP A Westerplantage 15, VS Ei IV9 I l\l\ 8911 DC Leeuwarden. 058-2120525, SLECHTS 17.50 Grootste speciaalzaak van het Noorden voor wielrenners en trimmers. Fa. ANDRIESSEN en Co. PAKJE met 30 verschillende oude nummers 't Kleine Krantsje VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMF pagina 9 Een gezellig zitje in een rustige sfeer biedt U onze nieuwe moderne ijssalon VOORSTREEK 87 - LEEUWARDEN Wij serveren een heerlijk kopje koffie, thee. diverse ijssoorten en koele dranken „La Venezia" kwaliteit POSTBANK 98.10.62 t.n.v. FENNO SCHOUSTRA'S PUBLICITEITSKANTOOR De beste merken o.a. Gazelle - Raleigh - Zieleman - Peugeot - Gitane - Koga Myata Colnago - Cornelo Voorstreek 93 - Tel. 2126155 - Leeuwarden iQ/ii Afgehaald van kantoor Vredeman de Vriestraat (alleen mogelijk na telefonische afspraak: 2120302) Per giro (98 10 62 t.n.v. Fenno Schoustra's Publiciteitskantoor) besteld: OUDE LUIDKLOK In het interessante stukje van de heer Heidinga in 't Kleine Krantsje van oktober worden de Catharijnekerk en de Hoekster- poort genoemd. In de in 1831 afgebroken poort hing een luid- klok. Na het afbreken van de Hoeksterpoort is de klok door de heer Ypeij gekocht en naar Vijversburg overgebracht. In welk jaar dit gebeurd is niet bekend. Op de klok vindt men een afbeelding van de verschijning van de Engel Gabriël aan Jozef in de droom naar de r.-k. uitleg ging van Mattheüs 2 vers 13. Dit verklaart ook het randschrift van de klok: "Enghel Gabriël is minaem mi ghelut is voor God beguom. Jan Tolhuis 1527". Daar het een bijbelse voorstel ling betreft is de klok vrij zeker voor een kerk gegoten. Vermoe delijk heeft hij in de Catharijne kerk, de kerk van Hoek, gehan gen. Het is een klein klokje: 35 cm hoog met een doorsnede van 42 cm. De klok hangt in een klokkestoel boven op het dak van Huize Vijversburg. Tietjerk D. J. Duursma JEUGDJAREN IN LEEUWAR DEN Ik heb mijn jeugdjaren in Leeuwarden doorgebracht. In 1937 ben ik deze kant uitge gaan, maar ik kwam er nog veel, omdat mijn ouders er woonden. Ze hebben jaren in het "rooie dorp" van Patrimoni um gewoond. In 1962 zijn ze naar het Gereformeerde Rusthuis ge gaan, waar vader een jaar later is overleden. Al gauw daarna werd het rust huis verbouwd. Er kwam een noodgebouw in de tuin, dat was de bungalow. Moeder was een van de eersten, die in de nieuw bouw kwam wonen. Dat was een hele verbetering. De naam, die aan de nieuwbouw werd gegeven, vond ik maar vreemd, maar door een artikel van de heer O. Heidinga heb ik begre pen, waarom het "Nieuwe Hoek" geworden is. Ook heb ik de naam Oude Koemarkt gekend, wat later Ruiterskwartier is geworden. En dan is er verteld over siga retten, waarbij vlinders en kleedjes verpakt zaten. Mijn zus en ik spaarden die ook en ik heb daar nu nog een doos vol van. Mijn schoonzoon, die bij de Historische Kring is, heeft al gezegd, dat ik daar zuinig op moet zijn; ze zijn dan ook al zeventig jaar oud. Baarn I. Reitsma-Hofstra WONDERMENSEN Wondermensen bestaan niet volgens Ritsko J. van Vliet sr. in het K.K. van november. Het is maar net, wat je onder wonder mensen verstaat. Bijvoorbeeld: Mozart schreef op vijfjarige leef tijd zijn eerste composities. Hem zou je toch een wondermens kunnen noemen? Vermoedelijk zal Van" Vliet het daar ook wel met me eens zijn. We zeggen ook wel eens: dat is ook een wonder (nuver!) mens! Maar dan in twee woorden geschre ven. Voor mij is een wonder mens iemand die bijzondere prestaties levert, zonder daar voor een bepaalde studie te hebben gevolgd of veel oefe ning nodig heeft gehad. Een goochelaar zal zeker een bepaalde aanleg voor zijn vak hebben. Dat is dan aangeboren. Maar hij moet wel degelijk veel studeren en oefenen om tot een bijzondere prestatie te komen. Dat lijkt me wel. Een hypnoti seur behoeft geen wondermens te zijn. Van Vliet gelooft niet in hypnose. Natuurlijk zijn er ook bedriegers onder. Maar je kunt het wel leren. De geneeskunde maakt er wel degelijk gebruik van. Jomanda moet het ook even ontgelden. Ik vraag me af of Van Vliet wel eens op een seance van haar is geweest. Haar gave is niet het product vën studie. Misschien het toneelspelen bij haar optreden. Er zijn wel dege lijk mensen door haar gave genezen, maar de pers schrijft daar liever niet over. In ons cal vinistisch land word je gauw voor duivel versleten. Je moet er als patiënt wel voor open staan. Niet iedere zieke wordt door haar genezen. Dat geldt echter ook voor de reguliere genees kunde. Ook een magnetiseur (strijker) kan niet iedereen genezen. Na één behandeling door hem moet je niet dadelijk op resultaat rei<enen. Ik ken iemand, die mij telefonisch exact vertelt, wat de oorzaak van een klacht is en de ge- wijze ook aangeeft. Afstand is onbelangrijk. Zo iemand, even als Jomanda of een magneti seur noem ik wondermensen. Het zijn vaak eenvoudige lieden met weinig opleiding. Zij vragen weinig of geen geld en noemen zichzelf vast geen wondermens. Met opzet laat ik de persoon van Jezus even buiten dit ver haal. Zelf ben ik al tientallen jaren amateur-astroloog. Ik ben daar mee geen wondermens, in ieder geval geen bedrieger. Het is een jarenlange studie. Ik kan er ook mensen mee helpen. Ook dat is weer zeer persoonlijk. Een bepaalde stand van planeten in een horoscoop - geen kranten horoscoop! - kan voor de één een andere uitwerking hebben dan voor de ander. Laat ik eindigen met de (vertaal de) woorden van Shakespeare uit Hamlet: "daar is meer in de hemel en op de aarde vriend Horatio, dan waarvan uw wijs heid droomt." Eelde P. Wiersma DE POPPEBUURT Velen zouden het antwoord schuldig blijven, als men hen nu de vraag zou stellen, waar je de Poppebuurt in onze oude stad zou kunnen vinden. Een al wat oudere stadgenoot zou het mis schien nog kunnen vertellen. De Poppebuurt, een woonge meenschap van kinderrijke arbeidersgezinnen in hun goed kope woninkjes, waarvan velen zonder of in het losse werk zaten. En enkele namen van families zijn me altijd bijgeble ven, de Joustra's, De Groot, en de familie Laskewitz, die aan het water woonde, en uitzag op Noord Vliet Slot. Een zoon van deze heeft mij nog al eens opgebeld; hij is in Warga voor kort overleden. Vele herinneringen werden dan opgehaald over zijn buurt waar hij in zijn jonge jaren woonde. Later, na de afbraak van deze woninkjes, zijn vele oud-bewo ners naar de binnenstad ver huisd. Dan had je daar het beroemde "stroomke", waar wij heel veel zaten te vissen in het afvoerka- naaltje van de P.E.B. Centrale. Om er te komen, wat winterdag een hele toer was, moest men langs een stuk doodlopend Kanaalweg om vervolgens af te slaan bij een zijweg, die 's avonds schaars verlicht was door een paar gaslantaarntjes. Die zijweg heette de Poppeweg, en liep langs het Noord Vliet Slot naar het Kalverdiekje. Het verlengde van deze weg bestaat nog steeds. Nu tot slot mijn vraag aan de redactie van ons Kleine Krantsje. Hoe is de Poppebuurt eigenlijk aan die naam gekomen? Leeuwarden Rinze van der Heide De aanduiding met dat "Poppe" er in vonden en vin den we terug in die Poppebuurt, in de Poppeweg, in de Poppebrug, die hier heeft gelegen en in de Poppestraat, die in 1935 is verdwenen. De Poppebuurt was een ai in de zeventiende eeuw bestaande buurt met veel bedrijvigheid. Er is wel verondersteld, dat deze omgeving zo genoemd werd naar een zekere Poppe Jansz wiens zoon Jan Poppesz onder andere een pelmolen liet bouwen in de Galgefenne, dat was dus helemaal aan de andere kant van de stad. Red. 't KI. Kr.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 9