LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE DE AVONTUREN VAN JUFFROUW KNIP EN KNAP 24. Uit de schooljaren van oom Piet. Op dinsdagavond 4 februari 1997 zitten juffrouw Knip en Knap bij oom Piet aan de koffie. Knap: 'Precies een maand geleden was de vijftiende Elfstedentocht.' Knip: "Wat vliegt de tijd, voordat je 't weet is er weer een jaar om." Piet: "Aan de vooravond van de tocht zei een bestuurslid van de Elfstedenvereniging dat ze ge ëmancipeerd zijn, omdat er voor 't eerst een wedstrijd voor vrouwen aan verbonden was." Knap: "Bij het bestellen van de krans voor de winnaar waren ze niet geëmancipeerd, want er was geen krans voor de winna res Klasina Seinstra." Piet: "Verder deed het nogal amateuristisch aan. Het wordt tijd dat bij 'de tocht der tochten' een professionele jury komt en in het computertijdperk is het toch achterhaald dat de wed strijdschaatsers nog moeten stempelen? Bij een echte jury was het ook niet voorgekomen dat de vierde aankomende vrouw er met de derde prijs vandoor ging." Knap:Piet Kleine is geschrapt uit de uitslag, omdat hij in Hindeloopen niet gestempeld zou hebben, terwijl iedereen hem daar wel op de televisie heeft gezien. Maar goed dat hij niet gewonnen heeft." Piet: "In dat geval hadden ze de prijs toch moeten toekennen." Knap: "Kleingeestig is het om Piet Kleine uit de boeken te ver wijderen. In sommige tot nu toe verschenen boeken staan de verkeerde uitslagen. Ik hoop dat het boek van Lolkama weer uitkomt. Dat is het beste naslagwerk over de Elfsteden tocht dat in de jaren tachtig ver schenen is." Piet: "Het afgelopen weekeinde heb ik een oude schoenendoos met foto's van vroeger van de zolder gehaald. Mijn eerste schoolfoto zat er ook tussen... kijk... die foto is nu vijftig jaar oud." Knip: "Wat een lief jongetje. Ik kan wel zien dat u familie van Knap bent." Knap: "Ja, een leuke foto, wan neer kwam u precies op school?" Piet: "Augustus negentienzes- senveertig, op School Vijfen twintig, aan de Huizumerlaan. Deze school heet nu Potmarge. De oude Huizumer school is nu gefuseerd met de school aan Achter de Hoven. Beide scho len heten Openbare Basis School Potmarge. In de school aan de Huizumerlaan bevinden zich de lagere klassen en de oudere leerlingen gaan naar de school aan Achter de Hoven. De naam Potmarge is ook béter dan Aebingaschool. Aebinga was een Grietman die niet eens in Huizum heeft gewoond." VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Wij werden gewassen in een badruimte. Het was er schoon en de leidsters waren erg aar dig. We waren veel buiten, en ook vaak op het strand. En dat zes weken lang. Ik zou het zo weer over willen doen." Knap: "Met kamperen ben je ook veel buiten..." Piet: "Daarom doe ik dat ook graag... met slecht weer bleven we binnen, er was genoeg speelgoed en ook spelletjes." Knap: "U bent net als ik geen liefhebber van spelletjes." Piet: "Inderdaad... ik luisterde liever naar interessante gesprekken, 's Avonds na het eten las de directrice voor uit een boek." Knap: "Welk boek?" Piet: "Dat weet ik niet meer pre cies, ik was er geloof ik ook te jong voor, het was Tijl Uylenspiegel of iets dergelijks." Knip: "Vond.u het wel leuk op school?" Piet: "Dat ging wel. Het leukste vond ik taal en geschiedenis." Knap: "Dat heeft u zeker geërfd van uw vader..." Piet: "Ja, dat moet haast wel... en jij waarschijnlijk ook." Knip: "Ik hield 't meest van reke nen en tekenen." Piet: "Ik weet niet hoe het nu op school is, maar vijftig jaar gele den moest je om de beurt voor lezen uit de schoolboekjes. En de anderen moesten luisteren en meelezen. Doordat sommi gen zo langzaam lazen was je al veel verder met de tekst en als je dan toevallig een beurt kreeg wist je niet waar je moest beginnen. Dan kreeg je op je brood dat je niet oplette." Knap: "Dat was bij ons ook nog pagina 13' Oom Piet in 1947. Knip: "Potmarge is toch een kanaaltje?" Piet: "De oude rivier Potmarge is de grens tussen Huizum en Leeuwarden, en de Potmarge stroomt tussen beide scholen, dus is de naam goed op zijn plaats." Knap: "Herinnert u zich nog din gen van vroeger...?", Piet: "Ja, mijn eerste juf was juf Kuipers, die gaf lastige kinde ren een beschuitje." Knip: "Hé?" Piet: "Dan kneep ze in je kin, en dat noemden we beschuitjes. Waarom weet ik ook niet. Als juf Kuipers boos was stamvoette ze." Knap: "Mijn eerste juf was juf Peek." Piet: "Die ken ik niet, dat was na mijn schooljaren. Af en toe kre gen we les van juf Hoogland, die woonde in de Borniastraat. Dat was een schat van een mens. Zij kon heel mooi vertel len... dan was iedereen stil..." Knap: "Was de eerste klas toen ook aan de voorkant?" Piet: "Ja, ik geloof links van de ingang. En de tweede klas rechts van de ingang. We schreven toen met griffel op lei... eigenlijk heel ideaal, je kon de lei zo weer schoon vegen. Beter voor het milieu dan al die balpennen." Knap: "Wat is dit van gebouw?" Piet: "O, dat is een oude prent briefkaart van het Kinder Vakantiekoloniehuis in Oost- voorne aan Zee. In het voorjaar van negentienzevenenveertig heb ik daar zes weken doorge bracht. Dit gebouw was vroeger een boerderij, daarna Hotel Ons Genoegen en vanaf negentiennegentien het kinder Vakantiekoloniehuis Ons Ge noegen. Het gebouw is in de jaren zeventig afgebroken." Knap: "Kwam u daar via de school terecht?" Piet: "Ja, vlak na de oorlog maakte ik deel uit van de zoge naamde bleekneusjes. Toen werd ik uitgezonden door de Leeuwarder Gezondheidskolo nie, deze is in negentiendrieën vijftig opgeheven. Tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn er koloniehuizen afgebroken en verpauperd en zocht de Leeuwarder Gezondheidskolo nie andere mogelijkheden. Vijftig jaar geleden konden daardoor kinderen uit Leeu warden via het Centraal Genootschap in Oostvoorne geplaatst worden, en daar was ik ook bij." Knip: "Dat was zeker niet leuk!" Knap: "Jij hebt zeker die verha len gehoord in Leeuwarden Toen op Radio Mercurius?" Piet: "Wat was dat dan?" Knap: "Indianenverhalen over slechte toestanden, slechte lei ding en wassen onder een koude douche..." Piet: "Dat was bij ons niet zo. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen I naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. zo, maar dat zal nu wel anders zijn." En met deze conclusie eindigde er weer een avond in het huis van oom Piet. Chris Visser Een interessant hoeKje in het oude Leeuwarden, waarvan nu weinig meer over is: de buurtschap Schilkampen met de beide "hooghouten" over de Kurkemeer. De ook geheel verdwenen loods tussen ae bruggetjes in was die van de scheepswerf Drijver. Alleen de huizen op de achtergrond zijn nog niet hele maal verdwenen. (Foto: Collectie Fenno Schoustraft Kleine Krantsje)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 13