SCHOOLSE HERINNERINGEN n>Tü lil 1 KLEINE KEANTSJE 'TKLEIE KEAHTSJE TE WEINIG BETAALD VOOR HET SPIEGELGLAS M is zuinig op uwoge" VEEL VOLDOENING WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Veel in het buitenland wonende abonnees hebben weer aan zienlijk te weinig abonnements geld overgemaakt. Wie per che que een bedrag van 64,- over maakt, dient wel te bedenken, dat de bank daar precies twintig gulden aftrekt, wanneer wij de cheque willen verzilveren. Het is natuurlijk wel de bedoeling, dat wij vier en zestig gulden netto in handen krijgen. Ik zie een heel lief kindje Een lach om haar mond Een mooi rose lintje In krulletjes blond Z'is heel niet verbolgen Knikt vriend'lijk mij toe En schijnt mij te volgen In al wat ik doe Hoe mag ze wel heeten Daar achter het glas? 'k Zou graag willen weten Wie't 't wezentje was! Het maakt me wat kriegel Een fee of een elf? Ach, 'k sta voor den spiegel: Daar ben ik het zélf Kinderliedje, gezongen door Jacob Hamel's AVRO kinder koor; 1933. Doe vooral wat je veel voldoe ning schenkt en waar perspectief uit de verte wenkt... Ontzeg je nooit de uren met goede boeken want het is zinloos om ergens je geluk te zoeken maar je kunt het vinden waar je het niet denkt! Ter Apel Jelle Vening Op de eerste oktober 1935 is deze foto gemaakt van de derde klas van School 17 in de Boerhaavestraat. We zien hier van links naar rechts op de eerste rij: Fokje Steenwijk, Hiske Reignalda, Roelie Nieveen, Jannie Boonstra, Kor Verhoef. Op de tweede rij: Jan v. Dijk, Jouke Zijlstra, Jannie Bantema, Joke Klanke, Minke Krikke, Jannie Drijver. Op de derde rij: Sietske Popma, Jannie v. d. Veen, Piet Abel, letsen Koetstra, Appie Boonstra, Klaas Walstra. Op de vierde rij: Jopie v. Kuik, Henk Veldkamp, Jannie v. d. Meulen, Truus Simonides, Rinke Schaafsma, Klaas Hiemstra. Op de vijfde rij: Joop Stütterheim, Hans Visser, Ida Grimm, Ina Zegers, Jitse de Vries. Op de zesde rij: Hein de Ruyter, Douwe Dijkstra en mevr. Schaafsma (onderwijze res). Onze abonnee de heer Henk Zijlstra te Assen, die ons deze foto toestuurde, voegde er het hiernavolgende aan toe: Zoals op deze foto van School 17 uit 1935 is te zien, moesten de leerlingen hun wijsvingertjes angstvallig bij de aangegeven zin van de leesles houden. De linkerhand hield je dan achter de rug. Werd er niet geschreven of gelezen, beide handen meteen weer op de rug. Nu vindt men dat erg streng, maar je wist niet beter. De populaire juf Schaafsma stond hier voor de ingebouwde kasten met de lees-, taal- en schoolboekjes. De titels van de boekjes waren op de witte papiertjes aangege ven. Het valt mij op, dat maar drie meisjes een strik in 't haar droegen. Op de dorpsscholen was dit in die tijd nog algemeen de mode. In de winter droegen we wel lange bruine kousen, die om hoog werden gehouden door een breed grijs elastiek met gaten. Met een knoop of cent werden de kousen aan de gebreide onderbroek bevestigd. Het was een heel gepruts om de stof door het gat van 't elas tiek te duwen. Verder moesten zwarte leren knielappen de kou sen beschermen. School 17 was in die tijd een modern gebouw. Op het dak stond een torentje met een klok. Het plein werd omgeven door een hoog hek met stangen, waar je heerlijk op kon duikelen en klimmen. Achter op het plein was ook een afdeling voor schooltuintjes, waar meestal niet veel van terecht kwam. Bij de school was het Zamenhofpark, waar de school jeugd heerlijk kon spelen. In de oorlog heette het park opeens Vossenpark, vanwege de jood se achtergrond van de Pool Zamenhof, de uitvinder van Esperanto. Naast het park was een opslagplaats van snoei- hout. De jongens van School 17 bouwden hiervan forten en gan gen tot de bel van het torentje van de school luidde. De jeugd snelde op klompsokken en de klompen in de hand naar de school. Je moest op tijd zijn anders kreeg je 't aan de stok met één van de leerkrachten o.a. de juffen Schaafsma, Noorda, Modderman en de meesters Rijpstra (de Kiep) v.d. Noord en Bron het Hoofd. Kindertjes uit de buurt van de school, die nog niet leerplichtig waren, ontdekten dat je met de bekende platte voetbalfluitjes die je bij een wasmiddel cadeau kreeg, de leerkrachten behoor lijk op stang kon jagen. We gin gen onder schooltijd voor de school staan fluiten en bliezen net zo lang, tot er boze gezich ten van de onderwijskrachten voor de ramen verschenen. Driftig gebarend gaven ze te kennen, dat we moesten ver dwijnen. Toen dat niet hielp, kwam er iemand naar buiten om ons weg te jagen. Wij er van door. Maar even later herhaalde zich dit snerpend concert. Er kwamen ook gezichten van de leerlingen voor de ramen. Wat een succes! Al gauw was bekend, dat het jongere broertje van Joute Zijlstra die toen bij meester Bron zat, erbij betrok ken was. Na 4 uur werd ik opeens door m'n moeder binnengeroepen. In de kamer zat tot m'n schrik een boos kijkende juf Noorda, met hoedje nog op. Ik werd door haar en ook m'n moeder ernstig toegesproken en beloofde natuurlijk meteen m'n jong leventje te beteren. We hebben de lessen ook nooit weer ver stoord èn een muziekinstrument heb ik ook nooit meer bespeeld. en... uwgeld! voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra'8 Publicltelts- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Vottastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058}- 2987561 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-2120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 32,- per jaar; voor het buitenland: 64,- per postbank betaald. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 4,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex; 9,-voor3ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1 Se januari dient het abonnementsgeld voor het lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aameiden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftetijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 3