REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR HOE EEN KOOPMAN VIJF GULDEN VERDIENDE 'T KLEINE KRANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 15 adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlsstraat 6-10 leeuwarden telef. 058-2124984 fax 058-2155524 De Wachtmeester Mast geeft kennis, dat hij in de Harlingervaart nabij Schenkenschans een tijk van een Duitsche militair drijvende heeft aangetroffen. De Feldgendarmerie is met vorenstaande in kennis gesteld. De Hoofdwachtmeester Van der Werk rapporteert in samenwerking met de Feldgendarmerie uit de Harlingervaart te hebben gehaald het stoffelijk overschot van Wilhelm Rebeschl, geboren 7 December 1901, Getreiter. Het lijk is overgebracht naar de Nieuwe Begraafplaats aan het Schapedijkje. Meine Huizinga, geboren te Huizum 11 Juni 1892, garde nier, Schooldijkje 37, doet aangifte van gepleegde balda digheid, 's avonds plusminus acht uur. De jeugd had bij hem privaattonnen voor de deur neergezet, zoodanig, dat toen de buitendeur door hem geopend werd de tonnen naar binnen vielen en de gang werd bevuild. Gebleken is, dat hieraan debet zijn: Berend de Jong, geboren 6 Januari 1931, Schooldijkje 28, Dirk Visser, geboren 20 November 1929, Siebe Louis Visser, geboren 28 Februari 1932, en Theodor Visser, geboren 18 Maart 1928, Scholdijkje 43. Ze zijn door Opperwachtmeester D. Harder eenige uren in de cel opgesloten. Zuster Hekman aan het Stadsziekenhuis deelt telefonisch mee, dat even tevoren een ongehuwde jonge moeder, genaamd Christina D., Groeneweg 273, in haar nacht- kleeren uit die inrichting is weggeloopen. Aangezien zij aldaar een kind heeft achtergelaten wordt verzocht bij haar aantreffen te overreden om naar deze inrichting terug te keeren. Na ingesteld onderzoek rapporteert de Opperwachtmeester Van der Meulen, dat bovengenoem de vrouw bij haar ouders te bed ligt. Vermoedelijk is zij eenigszins overspannen. De Opperwachtmeester J. Faber rapporteert dat te plus minus kwart over vijf in de Van Swietenstraat Reinder Scholten, geboren te Leeuwarden 27 December 1931, scholier, Pieterseliestraat 3, werd overreden door een zes- wielige vrachtauto, tengevolge waarvan het kind werd gedood. Volgens ooggetuigen is het kind op de auto geklommen en bij het wegrijden kwam hij te vallen voor een der voorwielen van de auto met het vermelde gevolg zonder dat zulks door den bestuurder werd opgemerkt. Sijbren Boonstra, geboren te Leeuwarden 28 September 1922, plaatsvervangend Chef Evacuatiebureau, Sexbierumerstraat 44, doet namens de Evacuatiecom missie aangifte van vermissing van een aan voornoemde commissie in bruikleen afgegeven handkar. Fokke van der Sluis, veehouder, Goutum 103, geeft ken nis dat een hem toebehoorend schaap in het mijnenveld aan de Boxumerweg is geloopen en vermoedelijk door Klaas Eijer, geboren te Franeker 15 Augustus 1898, win kelier, wonende en zaakdoende aan Oldegalileën 29 doet aangifte, dat omstreeks half negen twee in burger geklee- de personen, van maskers voorzien, voorgevende dat zij van de politie waren, zijn woning zijn binnengegaan en hierna doordrongen tot achter de woning gelegen winkel. Zij gaven toen te kennen sigaretten nodig te hebben voor de zogenaamde onderduikers en namen uit een kastje zestig pakjes shagtabak en een pakje rooktabak weg. De Opperwachtmeester Timmermans is te vijf over zeven bij het gaan naar het bureau op de trap gestruikeld, ten gevolge waarvan hij zijn rechterpink ernstig bezeerde en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De con trolerende Dr. Panbakker vond het noodzakelijk dat Timmermans rust moest nemen, waarom hij om half elf wegens ziekte naar huis is gegaan. De rechercheur Huisman meldt, dat Maria Johanna H., oud 56 jaar, zich in de woning Harlingersingel 3, alwaar zij geëvacueerd was, gepoogd heeft zich door middel van een mes van het leven te berooven. Zij heeft haarzelf twee steken in de hartstreek toegebracht en is in ernstigen toe stand in het Diaconessenhuis opgenomen, alwaar zij door den chirurg Dr. Lindner in behandeling is genomen. De Wachtmeester Van Meeteren brengt vanaf de Voor- streek aan het bureau de welbekende Johan Theodoor Dekens, geboren te Utrecht, 22 juli 1905, caféhouder, wonende aan de Speelmansstraat no. 17, die kort tevo ren in café "Stad Dockum" een glasruit had vernield. In verband met het feit, dat Dekens de schade wenschte te vergoeden en politieke motieven niet de drijfveer van deze handeling zijn, wenschte de benadeelde Bergsma geen strafrechtelijke vervolging. Ten bureeie bleek, dat Dekens in het bezit was van een pistool met vier patro nen. In verband hiermede verklaarde Dekens Rijks Duit- scher te zijn en voor de S.D. te werken. De Sicherheits- polizei met een en ander in kennis gesteld, gaf last Dekens naar haar dienststelle te brengen en het op hem bevonden pistool aldaar tevens te deponeeren. Door de wachtmeesters Lindeboom en Van Meeteren is hij daar na naar de dienststelle van de S. D. overgebracht. De Wachtmeesters Kalthof en Van Wieren brengen voor de Sicherheitsdienst aan het bureau Egbert Jelle Vogelzang, geboren 10 mei 1916, controleur Distributiecentrum, Elisabethstraat 27 en Arie Koster geboren 22 mei 1895, tekenaar, Engelschestraat 37. Zijn ten behoeve van de S.D. ingesloten. Cel 5 en Cel 6. Een echt koopman verdient graag. Zelfs als hij van een ver stek-vonnis bij verzet 5,- min der boete betalen moet, noemt hij dat verdienste. Ten minste, dat was met koopman I. S. van Leeuwarden, het geval, die voor een aanrijding te Franeker veroordeeld was bij verstek tot ƒ20,- boete of 12 dagen, waartegen hij verzet aantee- kende. Op donderdag 7 maart, om kwart vóór vier, reed hij met zijn auto in Franeker op het gedeel te Voorstraat-Raadhuisplein, toen Jan Althuisius, vrachtrijder te Welsrijp, van dat plein weg reed. Deze, van rechtskomen- de, had den voorrang, hoewel de ander hem geen ruimte liet, maar zijn vrachtauto aan het voorgedeelte ernstig bescha digde. Verdachte erkent de aanrijding en heeft gezegd, dat de auto op zijn kosten kon worden her steld. De herstelling is ge schied, maar nog niet de ver effening. Verdachte: Ik reed niet hard, anders had ik de oude Ford, die nog geen tientje waard is, aan mosterd gereden. Jan Althuisius, de aangerede- ne, licht de zaak nog eens toe, waarna de ambtenaar oordeelt, dat er geen reden is om van den eersten eisch af te wijken. Vonnis 15,- boete en betaling der kosten. Verdachte: Ziezoo, dat is toch vijf gulden verdiend en het zal lang duren, eer de kosten zijn vergoed, een belofte, waarop de koopsom waarschijnlijk te zijner tijd wel zal terugkomen. (1935)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 15